Hoşgeldiniz  

KISA ÇALIŞMA BAHANESİYLE 1.250 PERSONEL ÜÇTE BİR MAAŞLA KURUMDAN KOPARTILDI… CHP’Lİ VAHAP SEÇER’İN İŞÇİYE BASKISINDA SON NOKTA!

admin | 30 Ocak 2021 | Dünya, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve belediye bünyesindeki MESKİ’den bin 250’ye yakın KHK’lı işçinin 30 Ocak tarihi itibariyle işe gelmemesi ve listede ismi bulunan personelin kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılacağı açıklandı.

sansasyonelhaber.net/ÖZEL HABER – CHP’li Mersin Büyükşehir yönetiminin pandemi şartlarını bahane ederek, MESKİ ile beraber yaklaşık bin 250 personeli bugün itibariyle kısa çalışma ödeneğinden faydalanılması adı altında işyerlerine gelmeyeceğini açıklaması şok yarattı.

İLK DUYURU MESKİ’YE YAPILDI

MESKİ’den kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak işçi listesi personele tebliğ edilmeye başlandı. Kısa çalışma ödeneğinden merkez ve ilçelerden yaklaşık 250 personelin yararlandırılacağı, bu nedenle 250 personele 30 Ocak itibariyle işe gelmeme uyarısı yapıldı.

MESKİ personel işleri daire başkanlığı tarafından tüm birimlere gönderilen yazıda maaşların bugüne kadar ödendiği, bundan sonraki süreçte kısa çalışma ödeneğine geçilmesi gerektiği açık açık belirtildi. Birimlere gönderilen yazıda adı geçen personellerin işyerlerine gelmemesi de özellikle vurgulandı.

LİSTELER ASKIYA ÇIKTI

İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Fatma Ünel tarafından gönderilen birimlere gönderilen yazıda, “Geride bıraktığımız 1 yıllık dönemde Genel Müdürlüğümüzde çalışan personel iş kaybına uğratılmamış, maaşları da günü gününe ödenmiştir. Bu koşulları sağlayabilmek için tüm şartlarımız zorlanmıştır. Ancak bugün gelinen süreçte, İdaremizde de kısa çalışma ödeneği uygulamasına geçilmesi gerektiğinden dolayı, Genel Müdürlüğümüz bünyesinde ekli listede yer alan çalışanlar, 30.01.2021 tarihinden itibaren iş yerlerine gelmeyecekler ve kısa çalışma ödeneğinden faydalandırılacaklardır. Kısa çalışma ödeneğinden faydalandırılan çalışan listesi iş yerlerinde askıda bulundurulacaktır” denildi.

PAZARTESİ DE BÜYÜKŞEHİR TEBLİĞ EDECEK!

MESKİ bünyesinde yaklaşık 250 personelin kısa çalışma ödeneği bahanesiyle işten uzaklaştırılmasının şoku sürerken, bir bomba da Büyükşehir personeline düştü.

Göreve geldiği günden bu yana önceki dönemde işe alınan KHK’lı işçiye uyguladığı mobbing ve işten çıkarmayla gündemde olan CHP’li Vahap Seçer’in yaklaşık bin personeli de Pazartesi itibariyle kısa çalışma ödeneği bahanesiyle işten uzaklaştıracağı iddia edildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

İşyerindeki çalışmanın geçici olarak durdurulması ya da azaltılması halinde, 3 aydan fazla olmamak kaydıyla sigortalılara, çalışamadıkları dönem için sağlanan finansal destektir. Kısa çalışma uygulaması ve kısa çalışma ödeneği İşsizlik Sigortası Kanunu’nun Ek 2. maddesinde düzenlenmiştir.

Sigortalı çalışanın, çalışmadığı gün ücreti hesaplanarak “İşsizlik Sigortası Fonundan” çalışana ödenir. Çalışılmayan süre için ödenecek tutar, çalışanın prime esas kazancının %60’ıdır (asgari ücretin 1,5 katına kadar)

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN YARARLANABİLMEK İÇİN İŞ FAALİYETLERİNİN NE KADAR AZALTILMIŞ OLMASI GEREKİR?

İşyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak 1/3 oranında azaltılması ya da devamlılık şartı aranmadan işyerinde faaliyetin tamamen veya dört hafta süreyle durdurulması gerekmektedir.

BİR İŞ YERİNDE KAÇ KİŞİ İÇİN KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN FAYDALANILABİLİR?

Kısa çalışma isteğinin onaylanması durumunda, kısa çalışmaya tabi tutulan çalışanlardan, kısa çalışma başlama tarihinden önceki 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son 3 yılda 450 gün süreyle prim ödemiş olan herkes yararlanabilir.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

KISA ÇALIŞMA BAHANESİYLE 1.250 PERSONEL ÜÇTE BİR MAAŞLA KURUMDAN KOPARTILDI… CHP’Lİ VAHAP SEÇER’İN İŞÇİYE BASKISINDA SON NOKTA! için 1 yorum

  1. Hasan dedi ki:

    Bunlarda vicdan yok hiç bir dönemde bu kadar kıyım yok hiç bir dönem bu kadar Mezhepçilik olmadı

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle