Hoşgeldiniz  

CHP AÇIKLADI: MEZİTLİ’DE 5 BİN 574 YABANCI UYRUKLU SEÇMEN VAR… HEM DE TAM 62 ÜLKEDEN…

admin | 05 Aralık 2022 | Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

CHP Mezitli İlçe Başkanlığı’nın yaptığı seçmen listesi araştırmasına göre ilçede 62 ülkeden seçmen bulunuyor. CHP Mersin Milletvekili Mahir Başarır, “Mezitli ilçesinin tüm seçmen sayısı 153 bin 677 ve yabancı seçmen sayısı 5 bin 574 kişi. Daha dramatik olan ise Mersin’in Mezitli ilçesinde 62 ülkeden seçmen var” dedi.

Son yıllarda yabancı uyruklu vatandaşların tercih ettiği illerin başında gelen Mersin’de, yabancıların en çok yerleştiği ilçe olarak da Mezitli öne çıkıyor. Seçme hakkı kazanan yabancı uyruklu kişi sayısı da CHP Mezitli İlçe Başkanlığı tarafından açıklandı.

Oda TV’de yer alan habere göre CHP Mezitli ilçe başkanlığı raporuna göre 153 bin 677 seçmen sayısına sahip Mezitli’de 5 bin 574 yabancı uyruklu seçmenin yer aldığı vurgulandı. Raporda bu 5 bin 574 seçmenin de tam 62 ülkeden yer aldığı kaydedildi.

Bu dağılımda da Suriyeli 3 bin 872, Suudi Arabistanlı 150, Iraklı 144 olarak öne çıktı.

CHP Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Tuncay ve ilçe yönetiminin yaptığı açıklamayı duyuran milletvekili Ali Mahir Başarır, “Çıkan sonuçlar ürpertici, dehşet verici. Evet, Mersin’de 400 binin üzerinde Suriyeli, Iraklı, Ürdünlü gibi yabancı insanların yaşadığını biliyoruz ama sistematik ve düzenli olarak vatandaşlık veriliyor. Mersin’in Mezitli ilçesinin tüm seçmen sayısı 153 bin 677 ve yabancı seçmen sayısı 5 bin 574 kişi. Daha dramatik olan ise Mersin’in Mezitli ilçesinde 62 ülkeden seçmen var” dedi.

Hiçbir yöneticinin, iktidarın kendi toprağına bu kötülüğü yapamayacağını vurgulayan Başarır, “Biri çıkıp bunun hesabını vermelidir. Bizim memleketimize neden bu kötülüğü yapıyorsunuz? 62 ülkeden 5 bin 574 seçmen, 10 binin üzerindeki yabancıya da vatandaşlık verilmiş. Yani seçmen sayısının yüzde 4’ü kadar hemen hemen. İlçe başkanıma bu verileri ortaya koyduğu için teşekkür ediyorum. Türkiye, Mersin, Mezitli, Hatay bunu hak etmiyor” diye konuştu.

“SEÇİM OLSA MAALESEF MUHTARLIĞI BİLE TÜRK VATANDAŞI KAZANAMAYACAK HALE GELDİ”

CHP Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer de konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Yaptığımız çalışmadan sonra ilçemizde oturan yabancı vatandaşların araştırmasını yaptık. Ne acıdır ki biz esnaf ziyareti yaptığımızda Türk esnaf bulamaz olduk. Sitelerimizde komşumuza selam vereceğimiz bir Türk vatandaşımızı bulamaz olduk. Resmi olarak araştırmalarımız sonucunda Mezitli’nin 153 bin 677 seçmeni var. Bunun seçmen sayısının 5 bin 574’ü yabancı seçmen ve 62 ülkeden seçmen var. Toplamda 15 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını almıştır. Bu resmi rapora göre… Gayrı resmi olarak Mezitli’de 100 bine yakın Suriyeli var. Kendi memleketimizde yabancı olduk. Sitelerimizin bazılarında seçim olsa Suriyeliden başka bir başkan seçilmesinin imkânı yok. Mahalle muhtarı seçimi olsa maalesef muhtarlığı bile Türk vatandaşı kazanamayacak hale geldi.”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle