Hoşgeldiniz  

YILLARDIR BEKLENİYORDU… EN SONUNDA MTOSB OTOBAN BAĞLANTI YOLU AÇILDI

admin | 06 Aralık 2022 | Ekonomi, Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Mersin’in sanayi alanında en önemli üretim merkezi olan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB), yıllardır beklediği otoyol bağlantı yoluna kavuştu.

MTOSB Otoyol Bağlantısı ve kavşağı, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG)-MTOSB Kavşağında gerçekleştirilen törene, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismaioğlu, eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Mersin Milletvekilleri, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, MTOSB Başkanı Sabri Tekli ve çok sayıda sanayici katıldı.

Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Tamamladığımız Mersin- Tarsus Otoyol Ayrımı-Mersin OSB bağlantı kavşağı ile otoyoldan Mersin 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’ne ulaşım 12 kilometre, 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’ne de 15 kilometre kısaldı. İlgili güzergahta kesintisiz ve konforlu ulaşım tesis edildi. Proje kapsamında inşa edilen bağlantı kavşağının ana gövde uzunluğu 1 kilometre, kavşak kolları uzunluğu ise 3 kilometredir. Projede ayrıca toplam 431 metre uzunluğunda 3 altgeçit inşa edildi. Tamamlanan bu bağlantı sayesinde, zamandan 39 milyon TL, akaryakıttan 33 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 72 milyon TL tasarruf edilecek” dedi.

Açılışta konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan da, Mersin’deki yatırımlar içerisinde ulaşım yatırımlarının çok büyük bir yer tuttuğuna işaret etti. Vali Pehlivan, “Şu anda ilimiz genelinde ulaşımla ilgili 30 civarında yatırım devam ediyor ve bunların parasal değeri yaklaşık 30 milyar TL. Bunların içerisinde Akdeniz Sahil Yolu ve Çukurova Bölgesel Havalimanı gibi çok büyük yatırımlar var ve bunlarla ilgili de her geçen gün çok büyük mesafeler alınıyor” diye konuştu.

“İkinci kısımla ilgili çalışmalarımız devam ediyor”

Karayolları Genel Müdürü Uraloğlu da MTOSB’yi otoyola bağlayan köprülü kavşağı hizmete sunduklarını söyledi. Mersin’in; serbest bölgesi, limanı, sanayi bölgeleri ile Türkiye’nin önemli üretim ve ticaret merkezleri arasında yer aldığını vurgulayan Uraloğlu, “Şehrin stratejik önemi, hayata geçirilen karayolu yatırımları ile güçlendirilmiş, Mersin’in otoyol üzerinden Ankara, İstanbul ve Güneydoğu’ya; bölünmüş yollarla Anadolu’nun pek çok noktasına hızlı ve güvenli ulaşım sağlanarak, sürdürülebilirlik desteklenmiştir. Bugün de MTOSB’nin ana karayolu akslarına bağlantısını sağlayacak projemizin birinci kesimini hizmete sunmaktayız. Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu ile MTOSB arasında inşa edilen bağlantı kavşağının ana gövde uzunluğu 1 kilometre, kavşak kollarının uzunluğu ise yaklaşık 3 kilometredir. Bitümlü sıcak karışım kaplamalı kavşağın ana gövdesi bölünmüş yol standartlarında hizmet verecek. Ayrıca, 431 metre uzunluğunda 3 adet altgeçit köprüsü de inşa edilmiştir. Projede ayrıca 9,5 kilometre uzunluğundaki ikinci kısımdaki yapım çalışmalarımız da devam ediyor. İkinci kısmın da tamamlanması ile Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu, MTOSB ve D-400 devlet yolu arasında yüksek standartlı ulaşım tesis edilmiş olacak” dedi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle