Hoşgeldiniz  

MERSİN VALİLİĞİ’NDEN CHP’Lİ ANTMEN’E SERT CEVAP: “SAYIŞTAY RAPORUNU ÇARPITTI!”

admin | 22 Aralık 2020 | Dünya, Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in Mersin Valiliği hakkındaki Sayıştay raporuna ithamda bulunarak “Adrese Teslim İhale vermek İçin Firmaların Yeterlilik Belgelerinin İncelenmediği” yönündeki iddialarına Mersin Valiliğinden sert yanıt geldi: “Vicdandan ve izandan yoksun bir itham!”

Sayıştay raporlarının açıklanmasının ardından twitter hesabından Mersin Valiliği ile ilgili iddiayı gündeme taşıyan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “Mersin Valiliği adrese teslim ihale vermek için ihale alan firmaların yeterlilik belgelerini incelemiyor. Sayıştay da bunu rapor ediyor. Saray keyfiyeti kurumlara sirayet etmiş” suçlamasını yöneltmişti.

CHP’li Antmen’in bu açıklamasına Mersin Valiliği’nden sert yanıt geldi. Valilik, CHP’li Antmen’in iddialarını “vicdandan ve izandan yoksun bir itham” olarak niteledi.

VALİLİK: “RAPORDA KAMU ZARARI VAR DENİLMİYOR, HERHANGİ BİR SORUŞTURMA YOK!”

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Mersin Valiliği, açıklamada, “2019 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nun bütününü incelemiş olsaydı “Denetim Görüşü” başlıklı 6’ncı maddesinde; “Mersin Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı 2019 Yılına İlişkin Yukarıda Belirtilen ve Ekte Yeralan; Geçerli Finansal Raporlama Çerçevesi Kapsamındaki Mali Rapor ve Tabloların, “Denetim Görüşünün Dayanakları” Bölümünde Belirtilen Hesap Alanları Hariç Tüm Önemli Yönleriyle Doğru ve Güvenilir Bilgi İçerdiği Kanaatine Varılmıştır.” denildiğini görecekti. Ayrıca, Rapor kapsamında herhangi bir kamu zararına da yer verilmemiş ve sorgu açılmamıştır” diyerek CHP’li Antmen’i yalanladı.

Açıklamada ayrıca “Danıştay Birinci Dairesinin 21.10.2009 tarihli ve E.2009/1123 ve Karar 2009/1440 sayılı Kararı’nda; “Doğrudan temin usulünün bir ihale usulü olmaması nedeniyle, işin yapılması için teklif verenlerin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 11 inci maddesinde düzenlenen yasaklılar kapsamına girip girmediğine ilişkin bir inceleme yapılmasına hukuken olanak bulunmadığı hakkında” karar verildiği görülmektedir. Danıştay’ın bu kararına rağmen yine de doğrudan temin usulü ile yapılan alımlarda alım yapılacak gerçek veya tüzel kişinin Kamu İhale Kurumunun internet sayfasındaki yasaklılar listesinde bulunup bulunmadığı kontrol edilmektedir. Sayıştay Raporu’nun “Denetim Görüşünü Etkilemeyen Tespit ve Değerlendirmeler” başlığı altında bulunan değerlendirmelerden alıntılanan iki madde de sanki usulsüzlük varmış gibi gösterilmeye çalışılmış ise de Raporun hiçbir yerinde buna dair bir hüküm bulunmamaktadır” denildi.

“CHP’Lİ ANTMEN KURUMLARI KARAAMAK AMACIYLA SAYIŞTAY RAPORUNU ÇARPITTI!”

Mersin Valiliği açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Milletvekili, Sayıştay Raporunu çarpıtarak, kişi ve kurumları karalamak ve yıpratmak amacıyla yalan ve yanlış ithamlarda bulunmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle