Hoşgeldiniz  

CUMHUR İTTİFAKI OLAĞANÜSTÜ MECLİS ÖNCESİ TEYAKKUZA GEÇTİ

admin | 14 Aralık 2020 | Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in 250 Milyon TL borçlanma alabilmek için Cumhur ittifakını ikna etmek yerine yeni oyun kurarak, salt çoğunluk oyununa gitmesi AK Parti ve MHP’yi harekete geçirdi. Cumhur ittifakı il başkanları ve meclis grup başkan vekilleri meclis üyelerinin tam kadro oturumda yer alması için harekete geçti.

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in 31 Mart 2019’dan bu güne gözle görülür hizmet etmeden sadece geçen dönemde işe alınan milliyetçi/muhafazakâr işçileri işinden etmesi, toplumun her kesiminin tepkisini çekerken, karşılığını göstermeden Meclis’ten istediği borçlanma yetkilerine onay da çoğunluğu elinde tutan Cumhur ittifakı meclis üyelerine takılıyordu.

250 Milyon TL borçlanma yetkisi alabilmek için karşılık göstererek, Cumhur ittifakını ikna etmek yerine meclis çalışma yönetmeliği 17. Maddesini devreye sokarak almaya çalışan CHP’li Vahap Seçer’in kurduğu salt çoğunluk oyununu, AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri bozmak için harekete geçti. Cumhur ittifakı il başkanları ve meclis grup başkan vekillerinin meclis üyelerini tek tek arayarak, yarın gerçekleşecek olağanüstü oturuma katılmaları doğrultusunda çalışma yaptığı iddiası kulisleri hareketlendirdi.

Daha önce CHP’li Seçer’in nereye harcanacağını gösterdiği borçlanma yetkileri Büyükşehir Meclisi’nden oy birliğiyle geçmişti. Nereye harcanacağı belli olmayan 250 Milyon TL’lik borçlanma yetkisine onay vermeyen Cumhur ittifakı da Seçer’in salt çoğunluk arayacağı kararı kesinleştirme hamlesine karşı işi sıkı tuttuğu öğrenildi.

CUMHUR’UN ÜYE SAYISI 44, CUMHUR’A 40 YETİYOR!

Toplam 79 meclis üyesinin yer aldığı Büyükşehir Meclisinde Cumhur ittifakı meclis üyelerinin sayısı 44 olarak yer alıyor. Cezaevinde buluna Silifke Belediye Başkanı Mücahit Aktan ve korona virüs tedavisi nedeniyle karantinada bulunan Aysel Mavioğlu Öner’in katılamayacağı olağanüstü oturumda Cumhur tamsayıyı Meclise getirebilirse 42 oyu garantilemiş olacak.

MECLİS YÖNETMELİĞİNİN 17. MADDESİ NE DİYOR?

Meclis kararlarının kesinleşmesi maddesi, meclis çalışma yönetmeliği 17. maddesine göre Belediye Başkanı hukuka aykırı gördüğü meclis kararlarını Büyükşehir Belediyesi’nde 7, diğer belediyelerde 5 gün içerisinde gerekçesini de belirterek, yeniden görüşülmek üzere Meclis’e geri gönderebiliyor. Meclis üye tam sayısının salt çoğunluğuyla kararında ısrar ederse karar kesinleşiyor.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

CUMHUR İTTİFAKI OLAĞANÜSTÜ MECLİS ÖNCESİ TEYAKKUZA GEÇTİ için 1 yorum

  1. Çermikli dedi ki:

    Yarınki Meclis de Cumhur ittifakı Tek Dikkat edeceği Meclis Üyesi Ak partili I.Y hertarafı bu adamın dans eder köylüm iyi bilirim

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle