Hoşgeldiniz  

CUMHUR, CHP’Lİ SEÇER’E METRO İÇİN 900 MİLYON TL KREDİ KULLANMA YETKİSİ VERECEK Mİ? GÖZLER MECLİS’TE…

admin | 16 Ağustos 2021 | Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı 2. Oturumunda meclis, CHP’li Vahap Seçer’e metro projesi için 900 Milyon TL kredi kullanım yetkisinin verilip, verilmemesi gerektiğini tartışacak.  

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 Yılı Ağustos Ayı Olağan Toplantısının 2. Birleşimi bugün saat 14.00’da Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak.

Oturumun en hararetli maddesinin CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e metro projesi için 900 milyon TL’lik kredi kullanım yetkisinin görüşüleceği madde olacak.

AK PARTİLİ GÜLTAK METRO PROJESİNİ DOĞRU BULMADIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen meclis oturumunda AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, metronun Mersin için uygun bir proje olmadığını öne sürmüş, Gültak’ın sözleri büyük tartışma yaratmıştı.

Metro projesine karşı olduğunu söyleyen, sonrasında metroya karşı olmanın aptallık olduğunu söyleyerek kendisiyle çelişen Gültak, Mersin’de metroya karşı olduğunu savunmuştu. Gültak, “Nüfus artışını da eklediğimizde, tüm bilimsel verileri dikkate aldığımızda, Mersin’e metro projesi oturmuyor. Mersin’e en yakışır ulaşım projeleri metrobüs, hafif raylı sistem veya tramvaydır” şeklinde konuşmuştu.

GÖZLER MECLİS’TE: SEÇER METRO İÇİN İSTEDİĞİ KREDİ ONAYINI ALABİLECEK Mİ?

AK Partili Gültak’ın bu açıklamasının ardından görüşülecek olan kredi kullanım yetkisi için gözler bir kez daha Cumhur ittifakına çevrildi. Son 2 meclis toplantısında Seçer’in istediği 265 Milyon TL’lik borçlanma yetkisi Cumhur ittifakının oylarıyla reddedilmişti. Paranın hangi projeler için istendiğinin sunulduğu takdirde borçlanma yetkisini vereceklerini dile getiren Cumhur ittifakı meclis üyelerinin metro için kullanılacak olan krediye onay verip, vermeyeceği de özellikle AK Partili Gültak’ın metronun Mersin için doğru proje olmadığını söylemesinin ardından daha da merak uyandırdı.

İŞTE MERSİNLİLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ O GÜNDEM MADDESİ:

“Mezitli 3 – Ocak Hafif Raylı Sistem Metro Hattının İnşaat ve Elektromekanik Sistemlerinin Temini, Montajı ve İşletmeye Alınması İşi” projemize ihtiyaç duyulan finansmanın ilgili mevzuat hükümlerince ”Banka Kredisi veya Tahvil İhracı” yöntemi temini ile yıllara sari harcamalar göz önünde bulundurulduğunda 900.000.000,00-TL (dokuzyüzmilyonTürkLirası) tutarında kredi temin edilmesi için, 5393 sayılı Belediye Kanunun 68. Maddesi hükmü doğrultusunda, Belediyemiz adına borçlanmaya, her türlü sözleşmeyi ve evrakı imzalamaya, kredi taksitlerinin ertelenmesi veya öne çekilmesi ve vadesinin değiştirilmesini talep etmeye, anapara faiz denetim gideri, komisyon, vergi, resim, harç, ücret vb. krediden kaynaklanan geri ödemelerde kullanılmak üzere adımıza açılacak teminat hesabına virman talimatı vererek kredi taksitlerinin aktarılmasını sağlamaya, Belediyemizin mülkiyetindeki her türlü menkul ve gayrimenkul ile diğer gelirlerimizi ipotek vermeye ve bloke etmeye, Belediyemizin her türlü hak ve alacaklarını terkin ve temlik etmeye, Belediyemize ait her türlü ticari işletmeyi rehin vermeye, mevcut mevzuatı ve meydana gelebilecek her türlü değişiklik çerçevesinde krediye konu işle ilgili her işlemi yapmaya ve eksik işleri tamamlamaya; 5393 sayılı Belediye Kanununun 18/d bendine göre borçlanma yapmaya ve yine 5393 sayılı Belediye Kanununun 38/g bendi uyarınca bu hususlarda düzenlenecek her türlü sözleşmeyi imzalamaya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanının yetkilendirilmesi ile ilgili, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Ulaşım Komisyonu’na müştereken havale edilen ve 5216 Sayılı Kanun’un 15. Maddesi ile Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 21. Maddesi gereğince Meclis Başkanı tarafından doğrudan gündeme alınan konunun görüşülmesi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

CUMHUR, CHP’Lİ SEÇER’E METRO İÇİN 900 MİLYON TL KREDİ KULLANMA YETKİSİ VERECEK Mİ? GÖZLER MECLİS’TE… için 1 yorum

  1. Çermikli dedi ki:

    Meclis dikkat edilecek adam belli AKP deki
    I.Y çünkü gizli kapılar arkasında anlaşma yapmış olabilir MHP dikkat edilecek adam M.T ve F.K bunlarda gizli görüşme yapar

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle