Hoşgeldiniz  

DÜNYANIN GÖZÜNÜ ÇEVİRDİĞİ AKKUYU’YA TABİ Kİ CHP YİNE KARŞI ÇIKTI! RUS BASINI ÖVDÜ, CHP’Lİ ANTMEN YERDEN YERE VURDU!

admin | 11 Mart 2021 | Gündem, Son Dakika, Teknoloji, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Dün gerçekleştirilen 3. Reaktörün temel atma töreninin ardından Rus basını Türkiye’nin ilk nükleer santralini göklere çıkartırken, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mecliste düzenlediği basın toplantısında projeyi yerden yere vurdu.

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temel atma töreni dün gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, törene video konferans yöntemiyle katıldı.

Erdoğan ve Putin’in katıldığı tören, Rus basınında geniş yankı uyandırdı.

“TÜRK-RUS İŞ BİRLİĞİNİN SEMBOLLERİNDEN BİRİ”

Rus gazetesi Kommersant, Rus televizyon kanallarının da canlı yayınla aktardıkları töreni, “Putin ve Erdoğan, Türkiye’nin ilk nükleer santralinin üçüncü bloğunun inşaatını başlattı” başlığıyla verdi.

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projede dördüncü güç ünitesinde temelin gelecek yıl atılacağı bilgisini verdiğine işaret edilirken, “Akkuyu, Türk-Rus iş birliğinin sembollerinden biridir. Nükleer santralin inşası, Türkiye’nin enerji arz güvenliğini sağlamaya yönelik stratejik bir adımdır.” ifadeleri aktarıldı.

“TÜRK DOSTLARIMIZ, ÖNÜMÜZE BİR HEDEF KOYDU”

Putin’in açıklamaları ise “Akkuyu NGS, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılının kutlanacağı 2023’te devreye alınacak. Projeye başlarken, Türk dostlarımız önümüze böyle bir hedef koydu. Sayın Erdoğan, bundan hep bahsetti. Dolayısıyla biz bu zamanlamayı tutturmaya büyük bir önem vermekteyiz.” sözleriyle okuyuculara aktarıldı.

“KORONAVİRÜS ENGELLEYEMEDİ”

Rus İzvestiya gazetesinde, gelişme “Putin, Türkiye ve Rusya’nın Akkuyu’nun inşasındaki emeklerini övdü” başlığıyla verildi.

Putin’in “Koronavirüs salgınıyla ilgili birtakım zorluklar bile Türkiye ve Rusya’nın projedeki çalışmalarını engelleyemedi.” ifadeleriyle aktarılan haberde, Akkuyu NGS’nin yap-işlet-devret modelinin uygulandığı dünyadaki ilk nükleer santral projesi olduğuna işaret edildi.

“ÇOK SAYIDA TÜRK UZMAN İSTİHDAM EDİLİYOR”

Rus haber ajansı TASS’ın da “Putin ve Erdoğan, Türkiye’deki Akkuyu nükleer santralinin üçüncü bloğunun inşaatını başlattı” başlığıyla aktardığı haberde, Akkuyu NGS’nin Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) tarafından Akdeniz kıyısında bulunan Mersin’de inşa ettiği belirtildi.

Projede, son teknoloji güvenlik tedbirlerinin uygulandığı bilgisine de yer verilen haberde, çok sayıda Türk uzmanın da istihdam edildiği hatırlatıldı.

CHP HEMEN KARŞI ÇIKTI: “MERSİN CEHENNEME DÖNECEK!”

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de Türkiye’yi nükleer ligine çıkartacak dev projenin durdurulması için bir kez daha çağrı yaptı.

TBMM’de konuyla ilgili basın açıklaması yapan CHP’li Antmen, “Daha önce söyledim, yine söylüyorum; Akkuyu nükleer santrali,  Akdeniz’in ekosistemini bozacak; tarımını, turizmini, insan sağlığını, yaşamı tehdit edecek düzeyde etkileyecektir. Ayrıca bölgemiz nükleer atık deposuna dönüştürecektir. Bunun yanında santralin yapım ve işletmesine ilişkin sözleşme kamu yararına ve ulusal çıkarlarımıza aykırıdır. Oysa ülkemiz ve özellikle bölgemiz, doğa ve insan dostu yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça zengindir. 6 Nisan 2019 tarihinde Mersin-Akkuyu’da nükleer santralde reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde çatlak oluşmuştu. Mersin Akkuyu’da santral inşaatında yaşanan çatlak geleceğimizde, bölgemizde ve ülkemizde de çatlak oluşturmaktadır. Mersin uzun sahilleri, yeşil bir doğası olan inci gibi parlayan bir kenttir. Mersin cennet bir şehirdir. Yarın yaşanacak bir kazada cennet Mersin; cehenneme döner!” dedi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle