Hoşgeldiniz  

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SEL AFETİ İLE İLGİLİ BRİFİNG HAZIRLADI

admin | 14 Ocak 2017 | Genel, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen Ocak ayı ikinci birleşiminde, Mersin’de yaşanan sel felaketi ile ilgili hazırlanan sel afet brifinginin sunumu yapıldı.

büyükşehirbrifingselafetimeclis

Yapılan sunumda Mersin’de meydana gelen sel felaketinden sonra 29 Aralık 2016-08 Ocak 2017 tarihleri arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi görev ve yetki alanında meydana gelen zarar, sel felaketi süresince hizmet veren personel ve araç sayıları, Büyükşehir Belediyesi’ne iletilen vaka bildirimleri ve bildirimlere yapılan geri dönüşün rakamsal verileri, müdahale edilen olayların ilçelere göre dağılımları, sel felaketinde mağdur olanlara yapılan yardımlar ve selden sonra devam ettirilen faaliyetler hakkında bilgi verildi.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi görev ve yetki alanındaki yollarda, parklarda, tarım arazilerinde, mezarlıklarda, bina ve araçlarda tahribatlar meydana gelirken, toplam zarar 47 milyon 428 bin 761 lira 21 kuruş olarak belirlendi.

 

Sel felaketi sırasında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen personel sayısı ilk gün 2 bin 47 olurken, ikinci ve üçüncü gün 2 bin 441 personel görevlendirildi. Sel felaketi sırasında ve sonrasında sahada ilk gün 469 araç, ikinci ve üçüncü gün 534 araç, dördüncü gün 105 araç çalışırken çalışmaların yoğunlaştırıldığı beşinci gün 654 araç hizmet verdi.

 

Sel felaketi süresince Büyükşehir Belediyesi’ne su baskını, araç mahsur kalması, yangın ve hasar tespiti konularıyla ilgili iletilen toplam 8 bin 681 vaka bildirimlerine % 97 oranında geri dönüş sağlandı.

 

YEMEK VE KONAKLAMA YARDIMI DEVAM EDİYOR

 

Mağdur vatandaşlara yapılan yardımlar kapsamında Adanalıoğlu, Huzurkent, Müfide İlhan, Akdeniz, Selçuklar, Hal, Siteler, Üseli ve Mezitli merkez mahallelerinde toplam 9 bin 290 kişiye sıcak yemek, 7 bin 300 adet sandviç, 600 adet battaniye ve 200 adet çizme temini sağlanırken, Büyükşehir Belediyesi aşhanesinde yaptırılan yemekler sel felaketinde mağdur olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmaya devam ediyor.

 

Sel felaketinde kaybolan 2 vatandaşın Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen 6 kişilik ekiple arama çalışmaları da devam ederken, Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi’nde afetten etkilenen aileler misafir ediliyor.

 

EKİPLER HAZIR HALDE BEKLETİLİYOR

 

Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi, Park ve Bahçeler Dairesi, Çevre Koruma ve Kontrol, İtfaiye Dairesi’nden toplam 236 adet personel ve 102 araç ile selde zarar gören alanlarla ilgili iyileştirme, düzenleme, yıkama, ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları sürdürülürken olası su baskınlarına karşı 81 adet motopomp hazır halde bekletiliyor.

 

29 Aralık 2016-08 Ocak 2017 tarihleri arasında toplam 331 konut ve 20 okulda ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmaları yapıldı. İlaçlama ekipleri İstemihan Talay Caddesi, 34. Cadde, 1. Çevre Yolu, 2. Çevre Yolu, 3. Çevre Yolu ve Üniversite Caddesi’nde ana arterler üzerinde anında müdahale etmek için hazır halde bulunduruluyor.

 

Mersin genelinde 816 temizlik personeli ve 34 adet süpürge araçları ile çalışmalar sürdürülürken, 1 kepçe, 1 kamyon, 2 pick-up, 2 personel ve 1 ambulans hazır vaziyette bekletiliyor.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle