Hoşgeldiniz  

SALİHA ADICAN’DAN “8 MART EMEKÇİ KADINLAR” GÜNÜ DERSİ!

admin | 08 Mart 2018 | Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

SALİHA ADICAN’DAN “8 MART EMEKÇİ KADINLAR” GÜNÜ DERSİ!

Mersin’in tanınmış isimlerinden İş Kadını Saliha Adıcan Yenişehir Cumhuriyet İlkokulu’nun özel davetlisi olarak, okul aile birliğinin düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine katıldı.

Törende hayata geçirdiği projelerden ötürü Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Hilmi Şahin tarafından teşekkür belgesi takdim edilen Adıcan bir de konuşma gerçekleştirerek “Bugünün önemini iyi kavramalıyız. 8 Mart Kadınlar Günü, kapitalizmin bir oyunu değil. Bugün ne sevgililer günü, ne doğum günüdür. Bugün emekçi kadınların günüdür. Biz kadınlar fikirlerimiz ile projelerimiz ile her daim ailemizi, çevremizi ve ülkemizi nasıl bir adım daha ileri götüreceğiz her zaman bu idealin peşinde olacağız’’ diyerek kadın öğretmen ve veliler ile teker teker selamlaşarak günlerini kutladı.

 

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

 

ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikası… Çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler. Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi, kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başladı.

 

Greve çıkma kararı alan kadınlar, taleplerini de açıkladılar: “Daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret…” 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle greve başladı. Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrika içinde şüpheli bir yangın başladı. 129 kadın, yangında hayatını kaybetti…

 

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ CLARA ZETKIN TARAFINDAN ÖNERİLDİ…

 

1910 yılında Kopenhag’da gerçekleştirilen İkinci Enternasyonal’e bağlı Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda kadın ve emek mücadelesi masaya yatırılmıştı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, bu konferansta yaptığı konuşmada kadınlar için bir mücadele günü belirlenmesi gerektiğini söylemişti. Zetkin’in önerisi kabul edilmiş, her ülkenin sosyalist kadınlarının her yıl aynı gün, kendi ülkelerinin işçi sınıfı örgütleriyle mutabakat içinde bir kadınlar günü düzenlemesi kararlaştırılmıştı.

 

Söz konusu yıllarda neredeyse hiçbir ülkede kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmemişti. Bu sebeple, pek çok ülkede eş zamanlı kutlanacak bu günün temel olarak kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi için bir mücadele günü olarak düzenlenmesi karara bağlanmıştı.

 

Takvimler 8 Mart 1857’yi gösteriyordu. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, bu olayın ardından 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi.

 

İLK KEZ 1911 YILINDA KUTLANMAYA BAŞLADI…

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921’de Moskova’da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda karar verildi. ABD’de de ise 1960’lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart’ın ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kabul etti.

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.