Hoşgeldiniz  

“RANTA KARŞI DEĞİLİM” DİYORDU… KILIÇDAROĞLU ÖNÜNÜ KESTİ!

admin | 29 Nisan 2019 | Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

“RANTA KARŞI DEĞİLİM” DİYORDU… KILIÇDAROĞLU ÖNÜNÜ KESTİ!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimleriyle göreve gelen CHP’li büyükşehir belediye başkanları ile seçim sonrası ilk kez bir araya geldi.

Ankara’daki Genel Merkez’de yapılan toplantıda, seçim sonuçları değerlendirildi ve belediyelerin bundan sonraki süreç için yol haritası çizildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun toplantısı, “Genel Başkanımız Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU başkanlığında, 11 Büyükşehir Belediye Başkanımız ile seçim sonrası süreci değerlendirmek üzere Genel Merkez’de toplantımız başladı. Baharı daimi kılmak için, daha çok çalışma vakti,” ifadeleriyle duyurdu.

Toplantıya ilişkin bilgi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, toplantıya 31 Mart yerel seçimlerini kazanan CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanının katıldığını söyledi.

Öztrak, “Büyükşehir belediye başkanlarımız Akkuzulu’da Genel Başkanımıza yönelik organize saldırı nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ilettiler, derin üzüntülerini de dile getirdiler.” dedi.

Toplantıda ayrıca CHP’nin ve Millet İttifakı’nın yerel seçim performansını da büyükşehirler bazında ele aldıklarını vurgulayan Öztrak, ortada ciddi bir başarı olduğunu savundu.

“Seçimden önceki hedeflerimize büyük ölçüde ulaştık” diyen Öztrak, büyükşehirler itibariyle 2014’te CHP’li belediyelerde hizmet alan ülke nüfusunun yüzde 12’si kadar olduğunu, şimdi ise bu rakamın yüzde 45’e çıktığını söyledi.

İlçe belediyeleri de eklendiğinde Türkiye nüfusunun neredeyse yarısına hizmet etme görevinin CHP’li belediyelere verildiğini aktaran Öztrak, “Diğer taraftan 2014’te CHP’li belediye başkanlarının yönettiği büyük şehirler, toplam milli gelirin yüzde 12’sini temsil ediyordu. Bugün kazanılan büyükşehirlerle CHP’li belediyelerin temsil ettiği milli gelir büyüklüğü, milli gelirin yaklaşık yüzde 59’u. Bu göstergeler şüphesiz başarıya işaret ederken, aynı zamanda sorumluluğumuzun da çok büyük olduğunu bir daha ortaya koyuyor.” diye konuştu.

Bu sorumluluğu yerine getirirken uyacakları ilke ve esaslar konusunda da toplantıda birtakım kararlar aldıklarını belirten Faik Öztrak, kararları şöyle açıkladı:

“CHP’li belediyelerin milletimizin Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurduğu cumhuriyetin, ülke bütünlüğünün, çoğulcu demokrasinin, örgütlü toplumun, bireyin gelişmesinin, insan haklarının, bireysel kültürel haklara ve kültürel mirasa duyarlılığın, korunmaya muhtaçların, dezavantajlı grupların, çevrenin ve tüketicinin korunmasının güvencesi olacaklarını bir defa daha teyit ettik. Belediyelerimiz insan odaklı hizmet anlayışıyla, insan haklarına birinci önceliği verecekler ve hiçbir koşulda hukukun üstünlüğü ilkesinden ödün vermeyeceklerdir. Farklı sosyal kökenlerden ve bölgelerden gelen insanların birlikte yaşamasını sağlamak ve sosyal yaşamlarını iyileştirmek belediyelerimizin öncelikli görevleri olacak. Hizmetleri en hızlı, ekonomik, etkin, verimli, zamanında ve yeterli bicimde üreterek sunabilecek kurumsal yapıyı sağlayacaklardır.”

“CHP’li belediyeler yeni şirketler kurmayacak”

Atamalarda liyakatın en önemli kriter olacağını vurgulayan Faik Öztrak, “Belediyelerde siyaseti bir tek başkanlar yapacak. Belediyelerimiz, etkin bir stratejik planlamayla gelecekte karşılaşılacak olası sorunlara ve ihtiyaçlara hazırlıklı olacaklar.” dedi.

CHP’li belediyelerin gençlere yurtlar, kadınlara beceri kazandıracak semt evleri, kreş, yüzme havuzu, kadın sığınma evleri gibi hizmetlere önem vereceklerinin altını çizen Öztrak, şöyle devam etti:

“Başkanlarımız belediye şirketlerini mercek altına alacaklar. Belediye şirketlerini kolay, keyfi, kuralsız ve denetimsiz para harcayan bir yapı olmaktan çıkaracaklar. Başkanlarımız, belediyelere verilen her türlü̈ görevi şirketler aracılığıyla yapma kolaycılığına kaçmayacak. Zorunlu hallerin dışında yeni şirketler kurmayacaklar. Kentlerinde oluşan değer artışlarını, saydam bir çalışmayla kaynağa dönüştürecekler. Böylece çeşitli imar uygulamalarıyla oluşan rantı kentte yaşayanların hizmetinde kullanacaklardır. Belediyelerimiz hizmette kır kent dengesini kuracaklar, tarımsal desteklere, alım garantili sözleşmeli üretime ve kooperatifleşmeye ağırlık verecekler. Bu kapsamda kadın kooperatiflerini özellikle destekleyecekler.”

Belediye meclislerinde muhtarların, meslek odalarının, sendikaların, çevre örgütlerinin, sivil toplum temsilcilerinin müzakere süreçlerine katılımlarının sağlanacağını aktaran Öztrak, hedeflerinin, belediyeleri katılımcı, çoğulcu, etkin, demokratik, hesap veren, şeffaf, bilgi edinme hakkına saygılı, çağdaş yeni bir yerel yönetim anlayışıyla yönetmek olduğunu söyledi.

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.