Hoşgeldiniz  

MERSİN’İN DEĞERİNE DEĞER KATACAK PROJE İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

admin | 26 Haziran 2018 | Dünya, Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

MERSİN’İN DEĞERİNE DEĞER KATACAK PROJE İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ‘Tevfik Sırrı Gür Stadyumu İle Çamlıbel Limanı Arası Kıyı ve Rekreasyon Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması’nın Tanıtım ve Jüri Değerlendirme Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen Fikir Projesi Yarışması’nın Tanıtım ve Jüri Değerlendirme Toplantısı’na Mersin büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Mimar ve Şehir Plancısı Prof. Dr. Zekai Görgülü, Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ömer Sakar ile basın mensupları katıldı.

 

“BU BÜYÜK PROJE İLİMİZİN YEŞİLİNE YEŞİL, DEĞERİNE DEĞER KATACAK”

 

Kongre ve Sergi Sarayı’nda çok sayıda basın mensubu ile bir araya gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konuşmasında, “Yeryüzü cenneti ilimizin yeşiline yeşil, değerine değer katacak olan bu büyük projemiz, geleceğin Mersin’ini kurma yolundaki vizyoner çalışmalarımızın güzel bir örneğini oluşturmaktadır. Plansız başarı saman alevi gibidir. Sürdürülebilir kalkınmanın yolu planlamadan geçer. Uzun yıllar günübirlik politikalarla yönetilen Mersin’i dört yıl önce planlı kalkınma ile tanıştırdık. Yatırımlarımızı, hazırladığımız imar, ulaşım ve yağmur suyu ana planlarına uygun şekilde yaptık” dedi.

 

“ÜLKEMİZİN SAYILI UZMANLARINDAN OLUŞAN BİR JÜRİ İLE YOLA ÇIKTIK”

 

Tevfik Sırrı Gür Stadyumu ile Çamlıbel Limanı Arası Kıyı ve Rekreasyon Düzenlemesi Projesi’nin Mersin’in değerine değer katacak son derece önemli bir vizyon projesi olduğundan söz eden Başkan Kocamaz, “Böylesine önemli bir projeyi hayata geçirirken ülkemizin bu alanda yetişmiş bütün birikimlerinden yararlanmak istedik. Bunun en doğru yolu ulusal çapta bir Fikir Projesi Yarışması açmaktı. 2017 Aralık ayında ortaya çıkan bu fikir üzerinde 3 aylık bir hazırlık dönemi geçirdik. Konuyu enine boyuna değerlendirdik, yarışmanın içerik ve belgelerini hazırladık. Şehir planlaması, mimarlık ve peyzaj alanlarında ülkemizin sayılı uzmanlarından oluşan bir jüri ile yola çıktık” şeklinde konuştu.

 

“YARIŞMAYA 62 PROJE BAŞVURUSU YAPILDI”

 

2 Mart 2018 günü ilk kez toplanan jürinin projenin uygulanacağı alanı inceleyerek yarışma şartnamesine son halini verdiğini ve şartnamenin 26 Mart 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak bütün Türkiye’ye ilan edildiğini anlatan Başkan Kocamaz, “Böylesine prestijli bir projede yer almak isteyen uzmanlar arasında büyük heyecana sebep olan yarışmaya 62 proje başvurusu yapıldı. Jürimizin bugünden itibaren değerlendirmeye alacağı projeler arasından beş eşdeğer ödül belirlenecek, her bir ödül için 50 bin lira ödenecektir.62 projenin tamamı, sonuçların açıklanmasının ardından yarışmanın resmi web sitesinde yayımlanacaktır. Bütün projelerin yer alacağı sergi ve kolokyumunun yeri ve tarihi ise sonuçlarla aynı gün kamuoyuna duyurulacaktır. Halka açık ve ücretsiz serginin sadece ilimizde değil ülke genelinde heyecan uyandıracağı düşüncesindeyiz” diye belirtti.

 

“TEVFİK SIRRI GÜR STADYUMU PROJENİN ÖNEMLİ ODAK NOKTALARINDAN BİRİDİR”

 

Projenin, Mersin’in geleceği bakımından büyük önem arz ettiğini vurgulayan ve proje hakkında bilgiler veren Başkan Kocamaz, “77.7 hektar büyüklüğe sahip yarışma alanı farklı işlevlere konu olan alt alanları içermektedir. Kentin ana ulaşım omurgalarından biri olan İsmet İnönü Bulvarı yarışma alanını ikiye bölmektedir. Kuzeyde Tevfik Sırrı Gür Stadyumu, Müftü Deresi’nin sonlanmaya başladığı bölüm, askeri alanlar, doğal ve tarihi sit alanı, Çamlıbel semtinin Atatürk Caddesi güneyinde kalan parçası ile Cumhuriyet Meydanı bulunmaktadır. Güneydeki kıyı bandında ise askeri alanlar, deniz feneri, MESKİ Arıtma Tesisi, Balıkçı Barınağı, Lunapark, Rekreasyon Alanı, Kruvaziyer Liman Bölgesi, Sahil Parkı’nın bir kısmı ve Müftü Deresi’nin denizle buluştuğu alan yer almaktadır. Tevfik Sırrı Gür Stadyumu projenin önemli odak noktalarından biridir. Stadyum ve çevresindeki 6 Hektarlık alan, geçmişten bu yana bir toplanma ve buluşma noktası olagelmiştir. Bu gerçekten yola çıkarak Stadyum ve çevresinde, Müftü Deresi ve kıyı ile bütünleşik bir kamusal meydan oluşturulması öngörülmektedir. Alanın mülkiyet sahibi olan TOKİ ile Büyükşehir Belediyemiz arasındaki görüşmeler devam etmektedir. Yarışma katılımcılarından istediğimiz bir başka detaylı çalışma alanı Çamlıbel Limanıdır. Bölge, güneyindeki Lunapark ve Aquapark alanı ile bütünleşik bir rekreasyon alanı olarak değerlendirilecektir. Balıkçı Barınağı mevcut işlevini sürdürecektir” diye belirtti.

 

“PROJE, KENT BELLEĞİNE DUYARLI ÖZGÜN BİR TASARIM OLMALIDIR”

 

Uzmanlar ve deneyimli firmaların fikirleriyle yarışacakları projenin kısaca özelliklerinden de söz eden Başkan Kocamaz, “Proje, tarihi ve doğal yapıyla uyumlu, koruma-kullanma dengesini gözeten, kent belleğine duyarlı özgün bir tasarım olmalıdır. Yarışma alanı bütününe yönelik temel stratejiler belirlenmeli, bu stratejileri destekleyecek tasarım ve fikirler kurgulanmalıdır. Kent kimliğine katkı sağlayacak, farklı yaş gruplarındaki kullanıcı ihtiyaçlarını gözeten özgün rekreasyon alanları tasarlanmalıdır. Sosyal hayatı zenginleştirecek, sosyal ilişkilerin kurulmasına imkân tanıyacak kamusal alanlar ortaya çıkarılmalıdır. Ulaşım sisteminde yer alacak araç, otopark, yaya, bisiklet gibi farklı ulaşım türleri uyumlu bir şekilde kurgulanmalıdır. Tüm işlevlerde Engelsiz Mersin’e yakışır düzenlemeler yapılmalı, engelli bireylerimizin ulaşımına imkân sağlanmalıdır. Kıyı şeridinde bulunan ve kent içerisinde kalmış olan nadir kumsal alanlar arasında kent-deniz ilişkisi kurulmalıdır. Alandaki mevcut ağaçlar olabildiğince gözetilmelidir” dedi.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Mimar ve Şehir Plancısı Prof. Dr. Zekai Görgülü başkanlığındaki Jüri’nin Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Mimar Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Y. Mimar Hakan Demirel, Dokuz Eylül Üniversitesinden Şehir Plancısı Dr. Levent Ünverdi, Mersin Üniversitesi’nden Şehir Plancısı Yrd. Doç. Dr. Yasemin Sarıkaya Levent, Mimarlar Odası Mersin Şubesi Başkanı Ömer Sakar ve Peyzaj Mimarları Odası Mersin İl Temsilcisi Şeniz Ateş’ten oluşuyor. Yedek Jüri ise Mersin Üniversitesi’nden Mimar Doç. Dr. Esra Şahin Burat, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Şehir Plancısı Yardımcı Doç. Dr. Elif Örnek Özden, Mersin Üniversitesi’nden Mimar Yardımcı Doç. Dr. İpek Durukan ve Toros Üniversitesi’nden Peyzaj Mimarı Yrd. Doç. Dr. Onur Güngör’den oluşuyor. Projenin raportörlüğünü ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevre Koruma Şube Müdürü Aras Özlem Doğan Topaloğlu ve Kentsel Tasarım Şube Müdürü Havva Çakmak yapıyor. Raportör Yardımcılıklarını ise Tarihi Çevre Koruma Şube Müdürlüğünden Mevlüt Eker ve Planlama Şube Müdürlüğünden İbrahim Can Ata yürütüyor.

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.