Hoşgeldiniz  

LİMANI GENİŞLETMEK İSTEYEN MIP’E ŞOK: BİLİRKİŞİ RAPORU PATRONDAN DEĞİL, HALKTAN YANA ÇIKTI!

admin | 10 Nisan 2021 | Ekonomi, Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Mersin Limanı’nı Atatürk Parkı’na doğru genişletmek için harekete geçen, hatta projenin temelini bile atan liman işletmecisi MIP’e karşı açılan davada bilirkişi raporu Mahkemeye sunuldu.

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği Anonim Şirketi’nin (MIP) mevcut limanın Atatürk Parkı’na doğru genişleme çalışmalarına karşı açılan davanın bilirkişi raporu Mersin 2. idare Mahkemesi’ne sunuldu. Raporda genişleme projesinin imar planına aykırı olduğu, şehircilik ve planlama esasları ilkeleri ile kamu yararına uygun olmadığı belirtildi.

Mersin Limanı’nın Atatürk Parkı’na doğru genişleme projesinde karşı Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu dava için istenilen bilirkişi raporunu tamamladı.

Raporda genişleme projesinin imar planına aykırı olduğu, trafik yoğunluğuna ve kaza riskine sebebiyet vereceği, Mersin Limanı’nın kapasite artırımında, söz konusu alanın yoğunluğu ve çevre olanakları gözetilerek plan kararı üretilmesinin şehircilik ilkeleri ve kamu yararı açısından daha olumlu bir yaklaşım olacağı savunuldu.

Raporda ayrıca, rıhtım dolgusunun Atatürk Parkı ve deniz ilişkisini görsel olarak kısıtlayacağı, Atatürk Parkı’nın yanı sıra Millet Bahçesi 2. etap olarak değerlendirilen ve uygulanan rekreasyon alanının kamusal kullanımı, silueti ve kent- deniz ilişkisinin kamu yararına aykırı olarak kısıtlanacağı; limanın genişleme ve kapasite artırımına yönelik taleplerin özel yararlardan daha çok, üst ölçekli plan kararları çerçevesinde geliştirilen ve liman-kent ilişkisine ilişkin şehircilik ilkeleri doğrultusunda kamu yararı gözetilerek değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle