Hoşgeldiniz  

KOCAMAZ’DAN “İFTİRALARA” NET YANIT

admin | 13 Ocak 2017 | Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

KOCAMAZ’DAN “İFTİRALARA” NET YANIT

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2017 Yılı Ocak Ayı Toplantısı’nın ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında yapıldı. Kocamaz, usulsüzlük iddiaları yöneltilen akaryakıt ve yemek ihalesine belgelerle yanıt verirken, kıymetli evrak imha iftirası için de sert konuştu.

kocamaziddialarasertyanıtalcak

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tartışma konusu olan akaryakıt ihalesi ile ilgili ortaya atılan iddialara elindeki belgeler ile cevap veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Biz herkese şeffaf ve açık bir şekilde belgelerle cevap veriyoruz” dedi.

 

Kamu İhale Kurumu’nun (KİK) ihalede usulsüzlük ve yanlışlık olmadığına dair verdiği kararı meclis üyeleri ile paylaşan Başkan Kocamaz, ilgili firmanın yüksek kırım yaptığını söyleyerek, “Geçen burada Mersin Büyükşehir Belediyesi yasadışı bir iş yapıyormuş gibi ithamlarda bulunuldu. Biz herkese şeffaf ve açık bir şekilde belgelerle cevap veriyoruz. Bu konuşmalar üzerine ben bu ihaleyi yeniden incelettim. Tabi bu arada da ihale ile ilgili usule aykırılık var mı şeklinde teftiş kurulundan rapor çıkarttım. Bu kurum haklı olsaydı Kamu İhale Kurumu’na (KİK) giderdi. KİK de ihalede bir yanlışlık ve usulsüzlük olmadığına karar vermiş. KİK kurallarına göre cirosu tutmayan firma ihaleden elenir. Bu arkadaşın cirosu tutmuyor. Taşıt tanıması yok, başka firmadan faydalanmasına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu izin vermiyor. Bu firmanın ilçelerde istasyonu yok. Kiralama yapamayacağına EPDK karar veriyor. Bu vatandaş ihaleye katılmasının mümkün olmadığını bildiği için yüksek kırım yaptığını beyan ediyor, insanların kafasını karıştırmaya çalışıyor” dedi.

 

“BUNLAR ANCAK KENDİLERİNE YAKIŞACAK ALÇAKLIKTA İFADELER”

 

Yaşanan sel felaketi esnasında Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bazı evraklarının denize döküldüğü ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Fetöcülere iş verdiği yönünde sosyal medyada yer alan iddialara da cevap veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Bunlar ancak kendilerine yakışacak alçaklıkta ifadeler” şeklinde konuştu.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yaşanan sel felaketi esnasında Mersin Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Şube Müdürlüğü’nde su baskını olduğunu ve bu esnada Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait bazı belgelerin moloz yığınları ile temizlendiğini ancak ilgili evrakların Emniyet tarafından incelenerek tekrar kendilerine teslim edildiğini söyledi.

 

Konuyla ilgili zarar gören evrakların bir örneğinin Yol ve Asfalt Şube Müdürlüğü’nde bulunduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, “Bu sel felaketi birçok felakete sebep oldu. Bizim Makine İkmal Şube Müdürlüğü’nü de komple su bastı ve araçlar sular altında kaldı. Birimlerin arşivleri de sular altında kalmış. Bazı evraklar da bu sular ve çamurlardan nasibini almış. Bu evraklar çok önemli evraklar değil ki zaten bir örnekleri de Yol ve Asfalt Şube Müdürlüğü’nde var. Tabi işçiler orayı temizleyelim derken bir kısım evrakı da molozlarla beraber dökmüşler. Bize de o bölgenin muhtarı tarafından haber verildi. Savcılığa ve Emniyete de bilgi verildi. Yaklaşık 20 torba evrak tekrar toplanıp Emniyete teslim edildi. Sonra Savcılık incelemesini yaptı ve bize tekrar teslim ettiler” dedi.

 

Yemek ihalesinin Fetö mensubu firmalara verildiği yönündeki iddialara da cevap veren Başkan Kocamaz, “Yine bir başka itham, ‘Mersin Büyükşehir 15 Temmuz hadisesinden sonra hala Fetöcülere iş veriyor’ şeklinde. Ancak kendilerine yakışacak alçaklıkta ifadeler. Biz ihale yasasına göre açık ihale yapmak durumundayız. Söz konusu ihale 15 Temmuz tarihinden önce yapılmış. Bu ihaleye giren kimdir nedir bizim istihbarat birimimiz yok” dedi.

 

“YAĞMUR SULARININ UZAKLAŞTIRILMASI İLÇE BELEDİYELERİNİN GÖREVİ”

 

Dere ıslahları konusuna da değinen ve yağmur suyunun uzaklaştırılması ile ilgili görevin ilçe belediyelerinde olduğunu, dere ıslahları konusunda T.C Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın danışmanı ile bir görüşme yaptıklarını söyleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konuşmasında, “Yağmur suyunun uzaklaştırılması görevi yasayla ilçe belediyelerine verilmiş. Burada Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir sorumluluğu yok.  Bu sel felaketi ile ilgili Sayın Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’ın danışmanı beni aradı. Bakan beyin kendilerine talimat verdiğini, 2017 planına bu dere ıslahlarının alınmasını istediğini ifade etti. Ancak kendilerinin de yaptıkları araştırmada, görülüyor ki buralarda istimlak gerekiyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi yapsın biz de dere ıslahlarını yapalım diye bir ifade kullanıldı. Ben de bu ıslahların Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılamayacağını, bir apartmanda elliye yakın daire olduğunu, bu istimlaklerin ancak devlet gücüyle yapılacağını söyledim. Bunun üzerine bize acil olarak derelerdeki yapılarla ilgili bir rapor göndermemizi ifade ettiler. Onun üzerine arkadaşlarımız da çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi.

 

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.