Hoşgeldiniz  

GÜLNARLI’NIN KABUSU İSHAKLAR KÖPRÜSÜ YENİLENDİ

admin | 28 Aralık 2016 | Genel, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

GÜLNARLI’NIN KABUSU İSHAKLAR KÖPRÜSÜ YENİLENDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmet çemberine alınan Gülnar, asfalttan temizliğe, ilaçlamadan dev tesislere kadar sayısız hizmetle buluştu. Büyükşehir Belediyesi son olarak ilçe sakinlerinin ‘Sırat Köprüsü’ olarak adlandırdığı eski köprünün yerine çalışmaları tamamlanan İshaklar Köprüsü’nü Gülnar’a kazandırdı.

gulnaryatirimadoydu

Mersin Büyükşehir Belediyesi yıllardır kaderine terk edilen bölgeleri, dev hizmetlerle tanıştırmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın muhtarlarla sağladığı iletişim, koordinasyon şubelerinin yürüttüğü tespit ve değerlendirmeler neticesinde ise ilçelerde hizmet hasadına başlandı.

 

40 yılı aşkın süredir söz verilen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen, eski ve tehlikeli durumu nedeniyle vatandaşların ‘Sırat Köprüsü’ adını verdiği İshaklar Köprüsü’ne, Büyükşehir Belediyesi tarafından müdahale edildi. Mevcut köprünün hemen yanına çift şeritli bir köprü inşa eden Büyükşehir Belediyesi, yeni ve güvenli köprüyü Gülnarlıların hizmetine sundu.

 

İlçe sakinlerinin Sırat Köprüsü olarak adlandırdığı köprünün yerine yeni ve güvenli bir köprü inşa edildiği için Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini ileten Gülnar Belediye Başkan Yardımcısı Alparslan Ünüvar, “Gülnar Sırat’ı geçti. Zaman zaman ziyaretlerimizde köprünün durumunu görüyorduk. Eski köprüyle yeni köprüyü kıyas etmek bile mümkün değil. O zamanın şartlarıyla yapılan köprü zamanında güzelmiş ama yeni yapılan köprümüz sanki otoban köprüsü gibi oldu. Diğer hizmetlerle beraber de ilçemiz Sırat’ı geçti” şeklinde konuştu.

 

İshaklar Mahalle Muhtarı Adem Köroğlu da bugüne kadar her dönem siyasetçinin söz verdiği ancak verilen sözlerin seçimlerin ardından unutulduğunu belirterek, “Büyükşehir Belediyesi Gülnar’ın çehresini değiştirdi. Allah, Başkanımız Burhanettin Kocamaz’dan razı olsun. 50 yıldır en büyük sorunumuz bu köprüydü. Buradan bir kez geçen bir daha geçmezdi. O yüzden de adını Sırat Köprüsü koyduk. Siyasette verilen sözler yerine gelmezse o siyasetin geleceği olmaz. Başkanımızın 23 yıldır siyaset yapmasının nedeni de verdiği sözleri tutmasıdır. Kırsalda yaşayan bizlere de bu memleketin çocukları olduğumuzu, bu topraklarda değerimiz olduğunu hissettirdi. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

 

İshaklar Mahallesi sakinlerinden Mustafa Balcı ise, “33 yıldır Gülnar’da yaşıyorum. Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz ve ekibine teşekkür ederiz. İlk defa böyle hizmetler görüyoruz. Bu köprü ise bize büyük mutluluk verdi. Eski köprüyü mecbur olduğumuz için kullanıyorduk. Geçişte çok zorlanıyorduk. İnşallah yıkılmadan ve can kaybı olmadan yenisi yapılır diye dualar ediyorduk. Allah dualarımızı kabul etti ve Büyükşehir Belediyemiz gerekeni yaptı” diye konuştu.

 

Asfaltsız Yol Kalmıyor

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın “Yolu olmayan köy kalmayacak” sözü ile çalışmalarına hız veren belediye ekipleri, Gülnar’da bugüne kadar 175,69 kilometre birinci kat, 85,60 kilometre ikinci kat ve 17 bin 260 ton sıcak asfalt çalışması gerçekleştirdi. Bozuk yollarda 363 kilometre yama çalışması gerçekleştiren ekipler, 67,1 kilometre stabilize malzemeli yol bakımı, bin 855 kilometre greyderli banket bakımı, 32,6 kilometre yol genişletme, bakım ve onarımı gerçekleştirirken, 1,50 kilometre yeni yol açarak Gülnarlıların hizmetine sundu. 4 bin 415 metre kaldırım ile Gülnar’ı çağdaş bir ilçe görüntüsüne kavuşturan Büyükşehir Belediyesi, Gülnar’daki değişimin mimarı oldu.

 

Otogar İnşaatında Geri Sayım

 

Gülnar’ı Mersin ve diğer kentlere bağlayacak olan otogar inşaatında da çalışmalar sona yaklaştı. 6 bin 470 metrekare alan üzerine 3 bin 718 metrekarelik inşaat alanında, şehirlerarası 8 ve şehir içi 5 peron olmak üzere, 1 tanesi engelli vatandaşların kullanımına uygun olacak 18 araçlık da sivil otopark yer alacak. 2017’nin yaz aylarında hizmete açılması planlanan Gülnar Otogar’ı, Gülnar’ın tanıtımına uzanan köprü vazifesi görecek.

 

Gülnar Kent Konseyi Başkanı Selami Bağca, “Büyükşehir Belediyesi ilçemize büyük yatırımlar yaptı. Bunlardan Gülnar Otogarı ilçemiz için çok önemliydi. Soğuk Hava Deposu faaliyete geçti. Diğer yatırımlardan biri de İshaklar Köprüsü oldu. Yıllardır yapılması gereken ama yapılmayan hizmetlerdi. Başkanımızdan ilçemiz için istediğimiz ne varsa Başkanımız hiç zaman kaybetmeden gerekeni yaptı. İlçe merkezimizin altyapısı, asfaltlarımız, kaldırımlarımız hatta engelli şeritlerine kadar yapıldı. Yeni açılan hastanemize ulaşım da Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçemize gönderilen otobüsle sağlanacak. Kentimizde Büyükşehir’in ağırlığını hissediyoruz ve Gülnar halkı olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Üretici Nakliye Yükünden Kurtuldu

 

Atıl vaziyette çürümeye terkedilen Taşoluk Soğuk Hava Deposu, Büyükşehir Belediyesi tarafından yenileme ve modernizasyon çalışmalarının ardından üreticinin hizmetine sunuldu. Gülnar için önemli yere sahip olan elma üretiminde 3 bin 600 tonluk saklama kapasitesi ile çiftçiyi nakliye yükünden kurtaran Soğuk Hava Deposu, ayrıca mevsimlik çalışan 50 kişiye de iş kapısı oldu. Üretici ürününü sabah bahçesinden toplayıp, aynı gün içerisinde depoya teslim ederek, sağlıklı ve güvenli koşullarda depolama yapmayı sürdürüyor.

 

Tarıma ve tarımsal gelişime destek olarak her zaman üreticilerin yanında olmayı sürdüren Büyükşehir Belediyesi, ayrıca ilçeye teslimini yaptığı Antep Fıstığı Kavlatma Makinesi ile alternatif ürünlerin yayılarak çoğalmasına da öncü oldu. Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar Gülnar’da 12 bin 400 kilometre uzunlukta sulama borusu dağıtımı gerçekleştirdi.

 

Gülnar Artık Daha Yaşanabilir

 

Çeşitli hizmetlerle Gülnar’ın çehresini değiştiren Büyükşehir Belediyesi, yeni açılan Gülnar Devlet Hastanesi’ni ilçeye bağlayan yola ve kavşağa sıcak asfalt çalışması ve orta refüj, kaldırım çalışması gerçekleştirdi.

 

Yangınlara müdahale ve hasta nakli için hayati önem taşıyan 40 metre çapında helikopter pistini de ilçeye kazandıran Büyükşehir Belediyesi, mobil mezbaha, mezarlık bakım ve temizliği, güreş sahası, 17 okula asfalt ve parke taşı döşenmesi, yol genişletme ve yeni yol açma ile asfalt çalışmaları, ilaçlama, ambulans ve cenaze hizmetleri gibi hizmetlerin yanında dağıttığı 8 tekerlekli sandalye ile de engellilerin yanında oldu.

 

Öte yandan Gülnar’a sunduğu itfaiye hizmeti ile 424 yangın ve kurtarma olayına müdahale eden Büyükşehir Belediyesi, Gülnar’ı olası facialardan korumak için de önemli bir görev üstlendi.

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.