Hoşgeldiniz  

FLAŞ GELİŞME… MERSİN’İN ESKİ BAKANLARI MERSİN’DEN BÜYÜK KURULTAY DELEGESİ OLDU

admin | 10 Mart 2018 | Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Ak Parti Mersin 6. Olağan Kongresi’nde Mersin’in eski bakanları Zafer Çağlayan ve Kürşat Tüzmen sürprizi yaşandı.

AK Parti Mersin 6. Olağan İl Kongresi Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla tamamlandı. İl Başkanı Cesim Ercik’in tek aday olduğu kongrede listeyi görenler Zafer Çağlayan ve Kürşat Tüzmen sürprizi yaşadı.

 

Mersin’in eski bakanları Zafer Çağlayan ve Kürşat Tüzmen’in ismi, Cesim Ercik’in listesinde Büyük Kurultay delegeleri arasında yer aldı.

 

ZAFER ÇAĞLAYAN KİMDİR?

 

1957 yılında Muş’ta doğan Mehmet Zafer Çağlayan, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği bölümünden 1980 yılında mezun oldu. Aynı yıl iş hayatına başladı ve sanayiciliğe adım attı. 1987 yılında Ankara Sanayi Odası seçimlerinde, en genç sanayici olarak Oda Meclisi Üyeliği’ne seçildi. Hemen 2 yıl sonra 1989 yılında ASO Yönetim Kurulu Üyesi olan ÇAĞLAYAN, önce muhasip üye, ardından da 1991’den itibaren 4 yıl süreyle ASO Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptı.

 

Çağlayan, Kasım 1995 tarihinde yapılan seçimlerde en genç ASO Başkanı olarak Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

 

Zafer Çağlayan’ın Başkanlığını yaptığı Ankara Sanayi Odası 1997 yılında KOBİ’lerle ilgili çalışma ve önerilerinden dolayı “En Başarılı Kuruluş” seçildi.

 

Çağlayan, 1999 yılında yaşanan Ağustos depremi sonrası 70 bin kişinin yararlandığı ve devletin 1 milyar Alman Markı gelir sağladığı Bedelli Askerlik, Deprem Tahvili, Kamu Arazilerinin ve Milletvekili Lojmanlarının Satışı, Türk işadamlarına Vize kolaylığı getirilmesi, Bölgesel Asgari Ücret ve 70 bin KOBİ için geliştirdiği ve daha sonra yasalaşan Anadolu Yaklaşımı projelerini gündeme getirdi. Sanayici ve ASO Başkanı olarak, Genel Ekonomi, Üretim, İşsizlik, Sanayi, Ticaret, KOBİ’ler ve Esnaflar ile ilgili olarak hazırladığı önemli çalışma, proje ve önerileriyle Türkiye’nin gelişmesine katkıda bulundu.

 

1996-1998, 2002-2005 yılları arasında ülkemiz özel sektörünün çatı örgütü olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan ÇAĞLAYAN, aynı göreve 2005 Mayıs ayında 2005-2009 dönemi için yeniden seçildi.Zafer ÇAĞLAYAN ayrıca, TOBB ETÜ (TOBB Ekonomi Teknoloji Üniversitesi) ile TEPAV Türkiye Ekonomi Araştırma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesidir.

 

ÇAĞLAYAN, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Zafer ÇAĞLAYAN 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti Ankara 2. Bölge’den Milletvekili Seçildi. Zafer ÇAĞLAYAN 29 Ağustos 2007 Çarşamba günü yapılan törenle Ali COŞKUN’dan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevini devraldı.

 

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti’den milletvekili seçildi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 6 Temmuz 2011 günü açıklanan 61. Hükümette Ekonomi Bakanı olarak görev aldı.

 

KÜRŞAT TÜZMEN KİMDİR?

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. hükümetinde Devlet Bakanlığına getirilen Kürşad Tüzmen, 1958 yılında Ankara’da doğdu. 1981 yılında ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun olan Tüzmen, İngiltere’de Liverpool Serbest Bölgesinde, Serbest Bölgelerin Yönetimi Programını, Eeast Anglia Üniversitesi’nde İktisadi Kalkınma Programı’nı bitirdi. ABD İllinois Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Tüzmen, bir süre özel sektörde yöneticilik yaptıktan sonra 1984 yılında girdiği Devlet Planlama Teşkilatı ve Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıkları’nda sırasıyla uzman, daire başkanı, genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı.

 

Tüzmen, 1994-1997 yılları arasında Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü görevini takiben 1997 yılında Dış Ticaret Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. 1999 yılında Dış Ticaret Müsteşarlığı’na atanan Tüzmen, Haziran 2003’te bu görevinden ayrıldı. Tüzmen, Türk Eximbank Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi(İGEME) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Dünya Serbest Bölgeler Birliği (WEPZA) Başkanlığı görevini de üstlendi.

 

Görevleri sırasında birçok başarı ödülüne layık görülen Tüzmen, çeşitli medya kuruluşları tarafından 1999, 2000 ve 2001 yıllarında “Yılın Bürokratı” seçildi. Yapılan müsabakalarda birincilikleri bulunan milli yüzücü ve profesyonel dalgıç olan Tüzmen, 2007 seçimlerinde Mersin milletvekili olarak TBMM’ye girdi. İngilizce ve Almanca bilen Tüzmen, evli ve iki çocuk babası. Tüzmen, 58. ve 59. Hükümetlerde de Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

FLAŞ GELİŞME… MERSİN’İN ESKİ BAKANLARI MERSİN’DEN BÜYÜK KURULTAY DELEGESİ OLDU için 1 yorum

  1. Osman ÇELİKER dedi ki:

    ALLAH’ın bir lutfu dur Sn. Kürşad TÜZMEN böyle bir Vatana Millete en sağlıklı faydalı ve sevecen sıcak kanlı sevgisini Milletine hissettirebilen muhteşem bir kişilik ALLAH esirgesin Devletimizin ona ve onun gibilere çok ihtiyacı olduğu gibi Mersin ‘in de Sn.Bakanıma çok fazla ihtiyacı var onsuz Mersin olmaz . sevgisine sığınarak yorum yapıyorum. Mersin Sn.Bakanımız sayesinde kipirdama yükseliş yaşayan dönemlerini arıyor tekrardan gelecek bir görev olduğu taktirde Mersin şaha kalkacaktır hiç şüphesiz ki . Gerçek Devlet adamı denildiğinde akla gelen ilk kişidir. Bizler onun daima herzaman arkasında görev beklemekteyiz sonuna kadar…

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle