Hoşgeldiniz  

CUMHURİYET MERSİN MUHABİRİ HABERİN HAM HALİNİ YAYINLADI… TROLL HABERCİLİK ORTAYA ÇIKTI

admin | 21 Mayıs 2018 | Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

CUMHURİYET MERSİN MUHABİRİ HABERİN HAM HALİNİ YAYINLADI… TROLL HABERCİLİK ORTAYA ÇIKTI

Hakkında yıkım kararı bulunan Saklıbahçe’nin yıkımını gerçekleştirildiği gün Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkan skandal haberde imzası bulunan Mersin Muhabiri Abidin Yağmur, bugün kendine ait sosyal medya hesabı üzerinden haberin ham halini yayınlayarak, Gazete’nin internet sitesinde çıkan habere sahip çıkmadı. Haberin ham halini görenler ise daha büyük şok yaşadı.

15 Mayıs’ta hakkında kıyı kenar kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle yıkım kararı bulunan Saklıbahçe adlı kafeteryanın yıkımını gerçekleştiren Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkan haberde “Nefret suçu işlediği” söylemiyle servis edilmiş ve tüm Mersin’de büyük tepki toplamıştı.

 

Cumhuriyet Gazetesi internet sitesinden servis edilen haberin “Kürt olduğumuz için yıktılar” şeklinde verilmesiyle Gazete telefon ve mail yağmuruna tutulmuş, gelen tepkiler üzerine haber yeniden redakte edilerek “Mersin’de yıkım gerginliği” başlığıyla okuyucusuna aktarılmıştı.

 

HAM HALİ ŞOK YARATTI

 

Tepkilerin artması üzerine bugün kendisine ait sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan skandal haberin sahibi Cumhuriyet Gazetesi Mersin Muhabiri Abidin Yağmur, haberde atılan başlığın “kendisi ve bağlı olduğu Yurt Haberler Servisi” tarafından atılmadığını savundu. Yağmur bununla da yetinmedi, haberin ham halini de takipçileriyle paylaştı.

 

Haberin Ham halini görenler ise daha büyük şok yaşadı. Haberde tamamen tek taraflı bir dil kullanılması dikkat çekerken, kafenin neden yıkıldığıyla ilgili bir açıklama bulunmuyor.

 

HABERİN ALT OKUMASI HER ŞEYİ ANLATIYOR

 

Haberde yıkım gerekçesi açıklanmazken ve “MHP’li Büyükşehir” ibaresinin ısrarla kullanılması da yaratılmak istenen habere uygun altyapıyı hazırlarken, olay yerinde görevini yapmak isteyerek taşkınlığın önüne geçmek ve kanunları uygulamak isteyen Emniyet güçlerini de “Plastik Mermi” kullandıkları gerekçesiyle orantısız güç kullanıldığı algısı yaratılarak Devlet ve “Kürt halkını” karşı karşıya getirme çabası gözlerden kaçmıyor.

 

HABERDE BASIN AHLAK YASASI ÇİĞNENDİ

 

Ham haberin içeriğinde yıkımı engellemek isteyen vatandaşların attığı sloganların da açık açık yazılması büyük tepkiye neden oldu. Büyükşehir Belediye başkanı Burhanettin Kocamaz’ın ırkçılıkla suçlandığı sloganları tek tek yazan Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Abidin Yağmur’un konuyla ilgili olarak, “Olay sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı’na karşı haberde sözü edilen sloganlar atılmıştır. Bir başkan hakkında böyle slogan atıldığını habere yazmak, her muhabirin görevidir. Gazete editörleri o kısmı ister kullanır, ister kullanmaz” diyerek savundu. Skandal ve ağır hakaret içeren sloganların kullanılmasının Basın Ahlak Yasası’na aykırı olduğunu değil 20 yıllık muhabir, stajer muhabirlerin bile atlamadığı bir konu.

 

Mersin gibi demografik çeşitliliği barındıran bir kentte, haber dilinde kullanılan bu etnik ve ayrımcı dilden kaynaklı dilin yaratacağı felaketin sonuçları hesap edilmeden yapılan bu haber tepkiler üzerine yayından kaldırılarak, “trollhaber” değil, “5N1K” kurallarına uygun hale getirildi.

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

CUMHURİYET MERSİN MUHABİRİ HABERİN HAM HALİNİ YAYINLADI… TROLL HABERCİLİK ORTAYA ÇIKTI için 1 yorum

  1. Cihan Barış Budak dedi ki:

    Cumhuriyet’teki haberi boşver de asıl bu ne biçim haber. Bu haberi yapan arkadaş her şeyi bir kenara bırakıp kendini sorgulasın. Cumhuriyet’teki bir haberi al yorumla, sonra haber diye yuttur. Hem de hedef göster. İyi iş…

EN SON HABERLER

© 2020 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.