Hoşgeldiniz  

BÜYÜKŞEHİR YARALARI SARIYOR… AŞHANENİN KAPILARI AÇILDI

admin | 29 Aralık 2016 | Genel, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

BÜYÜKŞEHİR YARALARI SARIYOR… AŞHANENİN KAPILARI AÇILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin’de etkili olan yağışlarla ilgili ilk açıklamayı yerel bir televizyon kanalına yaptı. Tüm ekiplerin görev başında olduğunu aktaran Başkan Kocamaz, yaşanan afet nedeniyle Aşhane’de yapılacak yemeklerin zor durumda kalan vatandaşların evlerine kadar ulaştırılacağını kaydetti.

karsuyuuyarisikocamaz

Mersin’de geceden beri aralıksız yağan ve bazı bölgelerde su baskınlarına yol açan yağış hayatı olumsuz etkiledi. Saat 09.15 itibariyle metrekareye 125 kilogram yağışın düştüğü Mersin’de, Büyükşehir Belediye ekipleri de yağmurun başladığı ilk andan itibaren göreve başladı. Kentte yaşanan afetle ilgili değerlendirmede bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Olası afetlere karşı önceliğimiz riski yüksek yerlerdi ve altyapı çalışmalarına o belirlenen bölgelerle başladık. Hatırlarsanız 2014 seçimleri öncesi Alanya Fırını’nın bulunduğu sokakta ve bu bölgede büyük sıkıntı yaşanmıştı. Aldığımız tedbirlerle bugün orada aynı sıkıntıyı çekmedik. Kesintisiz bir şekilde çalışmalarımızı sürdürürken, şu anda arkadaşlarımıza da fotoğraflar aldırıp tespitler yapıyoruz. Nerelerde ne derece sıkıntı yaşanıyorsa bunları not ediyoruz ve önümüzdeki dönemde en kısa ve kestirme yoldan gerekli çözümleri üretelim istiyoruz. Mesela asfaltlamalardan kaynaklı su birikintileri var ve o bölgeleri de tespit edip bu sorunları ortadan kaldırmak için tedbirlerimizi alacağız” dedi.

 

“HERKESİN TEDBİRLİ OLMASI GEREKİYOR”

 

Kent merkezi ve diğer ilçelerin durumu ile ilgili de bilgi veren Başkan Kocamaz, “Bütün belediye başkanlarımızı konuyla ilgili arıyorum. Mezitli, Toroslar, Çamlıyayla ve diğer ilçelerimizle irtibat halindeyiz. Mesela Erdemli’de çamlığın yan tarafında batak denilen bir bölge var. Şu anda o bölgede oturan arkadaşların tahliyesi yoluna gidiliyor” şeklinde bilgi verdi.

 

Yağmur sularının tahliyesinde yaşanan problemle ilgili konuşan Başkan Kocamaz, “Tabi bu bir afet olduğu için gelen suyu bir anda denize deşarj edemiyorsunuz. Dalgalar da denize akıtılan suyu tekrar kıyıya vuruyor. Bu gerçekten sıkıntılı bir durum. Vatandaşlarımız da daha duyarlı ve dikkatli olursa riski en aza düşürürüz diye düşünüyorum. Az önce de belirttiğim gibi yükseklerdeki kar, yağmurun etkisiyle eridiği zaman aşağı gelecek sular her an tehlike yaratabilir. Bu yüzden herkesin tedbirli ve uyanık olması lazım” diye konuştu.

 

AŞHANE ZORDA KALANLARIN HİZMETİNDE OLACAK

 

Büyükşehir Belediyesi olarak geceden beri tüm ekiplerle mücadele çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Kocamaz, “Arkadaşlarımız bundan sonra da teyakkuz halinde olacak. Aşhanemiz de şu anda açık ve yemek yapılıyor. Aç ve açıkta kalan vatandaşlarımız için Aşhanemiz hizmette olacak. Şu anda sıkıntı içerisinde olan ve dışarı çıkamayan vatandaşlarımızın evlerine kadar sıcak yemek ulaştıracağız” dedi.

 

Başkan Kocamaz, Demokrasi Kavşağı inşaatında yaşanan su birikintisi ile ilgili de “Yeni yaptığımız ve inşası süren Demokrasi Kavşağı’nda su birikintisi oluştu. Bu da henüz tam olarak devreye girmediği için yaşandı. Pompalar suyu tahliye edemediği için dolayısıyla bu problem yaşandı. Ancak şimdi bu sorun da aşıldı. Birkaç saat içinde de tamamen su tahliyesi gerçekleşmiş olacak” bilgisini paylaştı.

 

Bu yaşanan durumun bir afet olduğunu vurgulayan Başkan Kocamaz, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

 

“Dediğim gibi bu bir afet. Allah beterinden saklasın. 2000 ve 2001 yıllarında Tarsus’ta da Mersin’de de bu sıkıntıyı yaşamıştık. Her kesimi maddi ve manevi açıdan olumsuz etkilemişti. Telafisi zor can ve mal kayıplarına neden olmuştu. İnşallah benzer olaylar günümüzde yaşanmaz.”

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.