Hoşgeldiniz  

AK PARTİ MERSİN ESKİ KOORDİNATÖR MİLLETVEKİLİ İLE İLGİLİ ŞOK İDDİA

admin | 09 Mart 2017 | Genel, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

15 Temmuz’daki darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığı’nda yaşananlarla ilgili olarak 26’sı general 221 şüpheli hakkında hazırlanan ve Fetullah Gülen’in bir numaralı şüpheli olarak yer aldığı ‘Çatı iddianamede’ ‘FETÖ’nün TSK’da Yapılanma Süreci’ başlıklı bölümünde çarpıcı ifadelere yer verildi.

“2008-2014 TSK’yı Tamamen Ele Geçirme ve Örgütten Olmayanların Tasfiye Edilmesi” başlıklı bölümde, “Örgüt TSK komuta kademesinin tamamını mümkün olan en kısa sürede ele geçirmek maksadıyla generalliğe terfi için albaylıkta bekleme süresini dört yıla indirerek henüz şura sırası gelmeyen mensuplarını terfi havuzuna dâhil etmiştir. Diğer yandan generallikte rütbe bekleme süresini dört yıldan üç yıla indirerek kendisine müzahir olmayan generalleri daha kısa sürede TSK dışına çıkarmaya çalışmıştır. Son olarak kendisine müzahir elemanların en az bulunduğu 1988 ve daha önceki yıllarda mezun olmuş subayları TSK’dan tasfiye etmek için üç devreyi birden toplu olarak emekli edecek ve hizmet süresini 28 yıla indirecek kanuni düzenlemeleri siyasi otoriteye yaptırabilmiştir” denildi.

 

İddianamede “Örgüt istediği düzenlemeleri siyasi otoriteye yaptırabilmiştir” denilen iki yasal düzenlemeden “FETÖ’cülere erkenden general olma” yolunu açan değişiklik Hükümet teskeresi olarak TBMM’ye gelmiş. FETÖ’ye uzak olan subayların emeklilik yoluyla tasfiyesini amaçlayan yasal düzenlemenin altında da 37 AK Parti milletvekilinin imzası var. Teklif 30 Aralık 2015 tarihinde “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ adıyla Meclis Başkanlığına sunulmuştu.

 

İŞTE İMZASI OLAN O VEKİLLER

 

“Süreyya Sadi Bilgiç,

Bülent Turan,

Hatice Dudu Özkal,

Ahmet Gündoğdu,

Yılmaz Tunç,

Cemalettin Kani Torun,

Zekeriya Birkan,

Ayhan Gider,

Sebahattin Karakelle,

Abdullah Nejat Koçer,

Cihan Pektaş,

Hacı Bayram Türkoğlu,

Orhan Karasayar,

Fatma Benli,

Hasan Turan,

Hulusi Şentürk,

Hurşit Yıldırım,

Markar Eseyan,

Osman Boyraz,

Nursel Reyhanlıoğlu,

Mehmet Demir,

Ramazan Can,

Abdullah Ağralı,

Ahmet Sorgun,

Hüsnüye Erdoğan,

Leyla Şahin Usta,

Mustafa Baloğlu,

Ahmet Tan,

İshak Gazel,

Metin Gündoğdu,

Oktay Çanak,

Ahmet Demircan,

Zeyid Aslan,

Ayşe Sula Köseoğlu,

Fikri Demirel,

Yusuf Başer,

Hüseyin Şahin”

 

Listede yer alan Ak Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Mersin teşkilatının yakından tanıdığı isimlerden. 2014 yılında Karasayar, Mersin Koordinatör Milletvekili olarak görevlendirilmiş, Mersin teşkilatlarıyla yakından ilgilenmişti.

 

15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından başlatılan FETÖ operasyonları kapsamında Karasayar’ın kardeşi önce gözaltına alınmış, çıkarıldığı Mahkemece de tutuklanmıştı.

 

Kaynak: Aydınlık

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.