Hoşgeldiniz  

MERSİN’İN 15 TEMMUZ DAVASI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

admin | 19 Haziran 2017 | Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Mersin’de FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in bir numaralı sanık olduğu, aralarında tutuklu eski Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ve eski 3. sınıf emniyet müdürü Hasan Basri Dağdelen’in de bulunduğu, çoğunluğu rütbeli askerlerden oluşan 25’i tutuklu 29 şüphelinin yargılanmasına yarın başlanıyor.

Mersin Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Güngör tarafından hazırlanan ve Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 462 sayfalık iddianame kapsamında sanıklar ilk kez yarın (20 Haziran) hakim karşısına çıkıyor.

 

FETÖ elebaşı Gülen’in bir numaralı sanık olduğu davada, darbe gecesinde kendisini sözde “sıkıyönetim komutanı” ilan eden eski Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Demirhan ve 3. Sınıf Emniyet Müdürü Dağdelen’in aralarında olduğu, çoğunluğu rütbeli askerlerden oluşan 25’i tutuklu 29 sanık yargılanacak.

 

İddianamede, “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek, cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya TBMM’nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı isyan, silahlı terör örgütüne üye olmak ve bu suçlar için anlaşmak” suçlarını işledikleri kaydedilen sanıklar, haklarında 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 78’er yıl hapis cezası istemiyle yargılanacak.

 

İddianamede Demirhan’ın darbe gecesinde makamına gelen Müdür Dağdelen ile işbirliği yaparak polis telsizinden sıkıyönetim ilanı yapmaya çalıştığı yer aldı.

 

Öte yandan, iddianamede Demirhan’ın, birliğe polislerin geldiğinin kendisine iletilmesi üzerine, “Kim size engel olursa vurma yetkisine sahipsiniz” dediği, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanının talimatıyla karargah binasını izleyen sahil güvenlik botunun kendilerine yönelmiş olduğunu görünce de TCG Taşucu Gemisi’nin komutanını arayarak, silahlarını sahil güvenlik botu ve limandaki polislere doğrultmasını, gerekirse ateş etmesini emrettiğinin de altı çizilmişti.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle