Hoşgeldiniz  

KULİSE GEL KULİSE… AK PARTİLİ ELVAN YA GENEL BAŞKAN OLACAK YA DA DAMAT’IN YERİNE KONULACAK!

admin | 17 Kasım 2019 | Ekonomi, Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Ankara siyasi kulisleri Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlık koltuğunu Lütfi Elvan’a devredeceği söylentileriyle çalkalandı.

AK Parti’de, Cumhurbaşkanlığı, parti ve Meclis arasında yaşanan koordinasyon sıkıntısı ve kopukluk için formül aranıyor. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığı koltuğunu güvendiği bir isme devredebileceği iddia edildi.

İktidar partisinde yeni sistemin başarılı olduğu yönünde açıklamalar yapılsa da, Cumhurbaşkanlığı, parti, Meclis arasında yaşanan koordinasyon sıkıntısı ve kopukluğun çözülemediği değerlendirmesi yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun programı nedeniyle partiye yeterince zaman ayıramadığı görüşü dile getirilirken, sorunların çözümü için Cumhurbaşkanlığı ile genel başkanlık görevlerinin ayrılması dahil 3 formül konuşuluyor.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun programı ve her konuda karar almak için kendisinden onay alınmak istenmesi nedeniyle hem genel merkez hem de Meclis işleyişinde sıkıntı yaşanıyor. Cumhurbaşkanlığı yardımcısı sayısı artırılarak bir yardımcı “koordinatör” olarak görevlendirilebilir. Koordinatör olan yardımcı, Cumhurbaşkanlığı-parti genel merkezi-Meclis arasında bağı güçlendirerek daha hızlı karar alınması ve işleyişin hızlandırılmasını sağlayabilir.

Genel başkanlık ve Cumhurbaşkanlığı ayrılabilir. Erdoğan, genel başkanlığı güvendiği bir isme bırakabilir. Ancak bu formüle, Erdoğan’ın genel başkanlığı bırakmak istemeyeceği düşünülerek çok düşük bir olasılık tanınıyor. Ortaya konan bütün formüllerde Binali Yıldırım’ın adı öne çıkıyor. Erdoğan’ın 23 Haziran İstanbul seçiminin ardından kabine revizyonuyla Yıldırım’ı Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine getireceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Erdoğan’ın, Yıldırım’ı bu formüllerden birine karar verinceye kadar bekleteceği dile getiriliyor. AK Parti içinde herhangi bir uygulama değişikliğinin sistem tartışması yaratacağı da konuşuluyor. Bazı AK Parti yöneticileri, “Bunların her biri aslında fiili olarak başbakanlık sistemi. Hangisini getirirseniz getiren ayrı bir sistem oluyor” görüşünü dile getiriyor. 

BERAT ALBAYRAK FAVORİ

Devir teslim işine en uygun kişi olarak Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak olarak göze çarparken, bu olasılığın hiçbir zaman yalanlanmaması da dikkatlerden kaçmıyor.

ELVAN’IN EKİBİ MALİYE BAKANI OLACAĞINI YAYIYOR!

Öte yandan parti içerisinde grup kurmaya çalışan ve bu girişiminde kısmen başarılı olan geçmiş dönemlerde Ulaştırma ve Kalkınma olmak üzere iki ayrı bakanlık görevinde bulunan, şimdiki Mersin milletvekili Lütfi Elvan da genel başkanlığa oynayan bir diğer isim.

Ekibi, kendisinin Hazine ve Maliye Bakanı olacağını yayarken, vekil Elvan’ın aslında genel başkanlık istediği ve bu yönde bir lobi çalışması içerisinde olduğu öğrenildi.

Elvan, şubat ayında TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığı’na getirilmişti.

LÜTFİ ELVAN KİMDİR?

Lütfi Elvan, 12 Mart 1962 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nden mezun oldu. İngiltere’de Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında, ABD’de Delaware Üniversitesi’nde ekonomi dalında yüksek lisans eğitimi aldı.

Etibank’ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. DPT’de Planlama Uzman Yardımcısı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca, OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev aldı.

23. Dönem Karaman milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği yaptı. 24.Dönem Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu.

26 Aralık 2013 tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu. 7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde 25. Dönem Antalya milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde 26. Dönem Mersin milletvekili seçilerek, 64. Hükümet kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle