Hoşgeldiniz  

SOLCULAR LİMAN ÖZELLEŞTİRMESİNİ UZATAN OYLAMADAN KAÇTI, İYİ PARTİLİLER SAPASAĞLAM SÖZLERİNİ TUTTU: HDP VE CHP’Lİ VEKİLLER OYLAMAYA BİLE KATILMADI!

admin | 07 Ocak 2022 | Ekonomi, Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Mersin Limanı’nın MİP’e olan özelleştirme sözleşmesinin 2056’yas kadar uzatılmasına neden olan kanun teklifi, yapılan oylamanın ardından kabul edildi. Daha önce ret vereceklerini ifade eden muhalefet vekillerinden CHP’li ve HDP’li olanlar Genel Kurul’a bile katılmazken, İYİ Parti milletvekilleri ret oyu verdi.

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Torba yasanın ilgili maddesi, şirketlere devredilen limanların ihalesiz şekilde sözleşmelerinin 49 yıla çıkarılmasını sağlıyor. Madde ile limanlar 49 yıllığına şirketlere devrediliyor. Maddeye göre, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait bazı limanların işletme hakkı verilmesi/devri yöntemiyle özelleştirilmeleri neticesinde imzalanan 49 yıldan az süreli sözleşme süreleri; başvuru gerçekleştirilmesi ve sözleşmeden kaynaklanan tüm yükümlülüklerin yerine getirilmesi ile davalardan vazgeçilmesi halinde 49 yıla kadar uzatılacak.

Normal şartlarda 2043’te sone erecek olan Mersin Liman İşletmesi’nin MİP ile sözleşmesi bu düzenlemeyle 2056’ya uzatıldı.

MERSİN İŞ DÜNYASI KARARA TEPKİLİ

Bu düzenleme Mersin iş dünyası ve muhalif çevrelerce yoğun şekilde eleştirildi. Teklifin yasalaşmasıyla Mersin’e yapılaması planlanan Ana Konteynır Limanının yapılmayacağı öne sürülüyordu.

AK Parti ve MHP’nin kabul oylarıyla kabul edilen yasanın oylamasının ardından düzenlemeye muhalif İYİ Parti, CHP ve HDP Mersin Milletvekillerine gözler çevrildi.

İYİ PARTİLİ VEKİLLER SÖZÜNDE DURDU, CHP VE HDP’Lİ VEKİLLER OYLAMAYA KATILMAYARAK “RET” BİLE VEREMEDİ!

Yapılan oylamada Mersin’in muhalif milletvekillerinin oyları şok yarattı. Mersin’in zararına olduğu savunulan düzenlemede İYİ Parti Mersin Milletvekilleri Zeki Hakan Sıdalı ve NBehiç Çelik ret oyu kullanarak iddialarının arkasında durdu.

CHP’li ve HDP’li Mersin Milletvekilleri ise Mersin için hayati önem taşıyan bu oylamaya katılmadı. CHP’li Ali Mahir Başarır, Cengiz Gökçel, Alpay Antmen ile HDP’li Fatma Kurtulan ve Rıdvan Turan’ın Genel Kurul’a katılmadıkları ortaya çıktı.

İŞTE GENEL KURUL OYLAMA TABLOSU:

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

SOLCULAR LİMAN ÖZELLEŞTİRMESİNİ UZATAN OYLAMADAN KAÇTI, İYİ PARTİLİLER SAPASAĞLAM SÖZLERİNİ TUTTU: HDP VE CHP’Lİ VEKİLLER OYLAMAYA BİLE KATILMADI! için 1 yorum

  1. Mostafi dedi ki:

    Hayırlı olsun hani liman genişliycekti mersinde iptalmi oldu ?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle