Hoşgeldiniz  

SU FATURALARINDAKİ BÜYÜK OYUN… 2 AYLIK OKUYARAK KADEMEDEN GEÇİRDİLER!

admin | 27 Mayıs 2020 | Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin su faturalarındaki oyun gelen makbuzlarla ortaya çıktı. Kademeli tarife modeli nedeniyle faturaların nasıl şişirildiği son gelen faturalarla gözler önüne serildi.

Korona virüs salgını nedeniyle evlere kapanan Mersinlilerin, su faturalarında yaşanan skandallara bir yenisi daha eklendi.

Kademeli tarife nedeniyle katlanarak yükselen faturalarda MESKİ’nin iki aylık okuma yaparak kademe fiyatlarını ikiye katladığı ortaya çıktı.

MESKİ’nin yayınladığı tarifede 0-11 metreküp kullanımında meskenler için fiyat 4,98 TL olarak dikkat çekerken, bu kullanımın 11 metreküpe çıktığında bir anda 7,50 TL’ye fırlaması faturaları da kabarttı. Korona virüs salgınının önlenmesi tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması dolayısıyla evde vakit geçiren Mersinlilerin su tüketimindeki küçücük bir artış bile, faturaları neredeyse ikiye katladı. Hele ki 21 metreküp üstü fiyatlandırma 11,25 TL olunca astronomik rakamlar faturalara yansıdı.

Yani evde tüketimini 1 ton bile arttıran vatandaşın faturasında yüzde 65’e varan kabarmaların meydana gelmesi su faturalarındaki anormal artıştan dolayı faturaları ödenemez hale getirdi.

VURGUN SON GELEN FATURALARLA ORTAYA ÇIKTI!

MESKİ’nin bu kademeli tarifeyi fırsat bilerek bazı faturalarda 2 aylık okuma yapması şok yarattı. 2 aylık kullanım bedeli de tonaj yükselmesi nedeniyle faturaların şişmesine ve fazla tahsilata yol açtı. Bir ayda harcanan su miktarı 18 metreküpken faturalandırılmayan tutar 2 aylık okumada bir anda ikiye katladı. MESKİ, iki aylık okuyarak bunu 37 metreküpe çıkarttı ve bu da faturanın yüzde 50 daha şişmesine yol açtı.

İŞTE SKANDALI ORTAYA ÇIKARTAN FATURALARDAN SADECE BİR TANESİ:

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle