Hoşgeldiniz  

OSMANİYE’DE BAŞLAYAN HDP DAVASINDA FLAŞ MERSİN DETAYI: “MERSİN’E GİT, ORADAN SENİN DAĞA ÇIKMANI SAĞLARIM!”

admin | 17 Şubat 2021 | Dünya, Genel, Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan HDP Osmaniye İl Başkanı Ali Coşkun ve İl Başkan Yardımcısı Kadriye Töre hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianamede flaş detaylar ortaya çıktı. İddianamede yer alan Mersin ayrıntısı ise şok yarattı.

Terör örgütü PKK/KCK adına aktif faaliyet gösterdikleri ileri sürülen HDP Osmaniye İl Başkanı Ali Coşkun ve İl Başkan Yardımcısı Kadriye Töre hakkında Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Coşkun ve Töre hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Osmaniye 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

PKK/KCK ve örgütün gençlik yapılanması ilişkisinin detaylı şekilde anlatıldığı iddianamede, sanıkların kentte örgüte eleman temin etmek maksatlı gerçekleştirilen organizasyonların başında bizzat bulundukları ve birlikte hareket ederek örgütün dağ kadrosuna eleman kazandırmaya çalıştıkları belirtildi.

DAĞA ELEMAN KAZANDIRMA ÇABASI TANIK İFADESİNDE

İddianamede tanık olarak itiraflarına yer verilen Z.Ç, HDP Osmaniye İl Başkanlığına gittiğinde kendisini İl Başkanı Ali Coşkun ve İl Başkan Yardımcısı Kadriye Töre’nin karşıladığını belirtti.

Coşkun ve Töre’nin kendisine birtakım sorular yönelttiğini kaydeden Z.Ç, şunları anlattı:

“Beni il binasında karşılayan Ali Coşkun, ‘Biz sana yardımcı olmak isteriz ama sen belki de devletin ajanı olabilirsin. Biz seni tanımıyoruz, sen de bizi tanımıyorsun. Eş başkanımızla daha detaylı konuşursunuz.’ dedi. Daha sonra bu bayan bana baş başa görüşmemiz gerektiğini söyleyerek beni HDP İl binasının mutfağına götürdü. Burada bana kişisel bilgilerimi sordu. Bana yönelttiği sorulara cevap verdiğimde elinde bulunan deftere notlar alıyor ve telefonundan bir kişiye sürekli mesaj gönderiyordu. Bu görüşme yaklaşık yarım saat sürdü. Kadriye Töre, bana ‘Osmaniye, küçük bir şehir, buranın imkanları kısıtlı, biz sana burada yardımcı olamayız ama Diyarbakır, Adana ve Mersin’de bulunan HDP il başkanlıklarına gidersen oradan beni arattırırsın. Ben de orada bulunan kişilere senin durumunu detaylı bir şekilde anlatır, dağa çıkmanı sağlarım ama bu illerden en iyisi Diyarbakır’dır. Buradan dağa gitmen kolay olur.’ dedi.”

“MERSİN’E GİT, ORADAN BENİ ARATTIR, BEN SENİ DAĞA ÇIKARTTIRACAĞIM!”

Z.Ç, daha sonra Töre’nin kendisini HDP Mersin İl Başkanlığına yönlendirdiğini belirterek, “Kendisi bana ‘Oraya vardığında beni arattır, ben sana yardımcı olacağım.’ dedi. HDP Osmaniye il binasından ayrılırken Kadriye Töre arkadan beni gözledi. Sonrasında ben Osmaniye’de bulunan Cumhuriyet Meydanı’na giderek burada bekledim ve ne yapacağımı düşündüm. Bir süre sonra polis merkezine gitmeye karar verdim. Tüm yaşadıklarımı samimi bir şekilde güvenlik güçlerine anlattım. Bu yaşadıklarımdan dolayı çok pişmanım.” beyanında bulundu.

Kaynak: aydinlik.com.tr

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle