Hoşgeldiniz  

FLAŞ GELİŞME… ERTELENEN BÜYÜKŞEHİR VE İLÇE BELEDİYE MECLİSİ OTURUMLARINA VALİLİK’TEN ONAY ÇIKTI

admin | 05 Haziran 2020 | Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

İçişleri Bakanlığı tarafından Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirilecek Belediye Meclis toplantıları korona virüs salgını nedeniyle ertelenmişti. Mersin Valiliği yaptığı açıklamayla Haziran ayı ve sonrasındaki aylar için belediye meclis toplantılarının korona önlemlerinin alınması kaydıyla yeniden başlatılacağını duyurdu.

Tüm Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüs salgının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı, büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesi kararı almıştı. Bu erteleme kararı için de Valilikler görevlendirilmişti.

VALİLİK HAZİRAN VE SONRASI İÇİN İZİN VERDİ

Normalleşme sürecine giren Türkiye’de belediye meclislerine yönelik bu önlemin de kaldırıldığı kaydedildi.

Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Bu kapsamda, yaşanan olumlu gelişmeler neticesinde ilimiz genelinde; büyükşehir, il, ilçe belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclislerinin Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu tarafından belirlenen hususlara riayet edilmesi kaydı ile Haziran ayı toplantıları ile sonraki toplantılarına izin verilecektir” denildi.

MECLİSLERE ÖZEL ÖNLEMLER

Mersin Valiliği, belediye meclislerinde alınacak önlemleri de karar açıklamasında sıraladı. Buna göre:

1. Meclis toplantılarının yapılacağı yerin girişine/görünür bir yerine COVID-19 kapsamında alınması gereken önlemlerle ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve meclis toplantısı yapılacak yerin içinde uyulması gereken kurallar) asılmalıdır.

2. Meclis toplantılarının yapılacağı yerlerin/binaların girişlerinde kişilerin ateşleri ölçülmelidir. 38 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde, kişiler içeriye alınmayarak tıbbi maske ile sağlık kuruluşuna başvurması sağlanmalıdır.

3. Meclis toplantılarının yapılacağı binaların ve meclis toplantı salonlarının dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Özellikle meclis toplantısı yapılacak yerde her toplantıdan önce bu işlem mutlaka yapılmalıdır.

4. Uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulmalıdır.

5. Toplantı esnasında mesafe kuralına uygun şekilde oturum düzeni alınmalıdır.

6. Meclis toplantılarının yapılacağı yerlere/binalara muhakkak maske takılarak girilmeli ve toplantılar esnasında maske çıkarılmamalıdır.

7. Meclis toplantılarının yapılacağı binaların ve meclis toplantı salonlarının doğal havalandırması sağlanmalıdır.

8. Meclis toplantılarının yapıldığı yerlerde/binalarda ortak kullanım alanlarında (lavabo vb.) temizlik ve hijyen kurallarına uyulması sağlanmalıdır.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle