Hoşgeldiniz  

CENNET’E YERLEŞTİRİLEN ASANSÖR TARTIŞMALARINDA VALİLİK DE TOPA GİRDİ: “KARŞIT FİKİRLER HAKSIZ VE YERSİZ AÇIKLAMALARDIR!”

admin | 11 Haziran 2020 | Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Silifke’de bulunan Cennet obruğuna yerleştirilen asansör tepkilere neden olunca Mersin Valiliği’nden açıklama geldi. Valilik tarafından yapılan açıklamada projenin Adana Tabiat Varlıkları Kurumu tarafından uzman kişilerce yapıldığına dikkat çekilerek, “Bu anlamda bu konuyu istismar etmeye çalışan konunun uzmanı olmayan kişilerin bu kurullardaki uzmanların görüşlerine de saygılı olmaları gerekmektedir” denildi.  

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Cennet ve Cehennem obruklarını turizme kazandırmak içinin yapılan çalışmalar kapsamında Cennet obruğuna asansör inşa edildi. Yaşlı, engelli ve kronik rahatsızlığı olan ziyaretçiler için inşa edilen asansör tepkilere neden olurken, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar için asansörü olumlu karşılayanlar da oldu.

“DÜNYANIN BİR ÇOK ÖREN YERİNDE BU TÜR YAPILAR MEVCUT!”

Cennet obruğuna yerleştirilen asansöre tepkiler artınca Mersin Valiliği de devre yaptı, eleştirilere yanıt verdi.

Ören yerindeki çalışmanın şahsi görüşler doğrultusunda yapılmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Öncelikle bu ören yerlerinde yapılan tüm çalışma ve projeler kişilerin şahsi görüşleri doğrultusunda değil mevzuatın öngördüğü uzman kişilerden oluşan ve bu projeleri inceleyip onaylayan Kültür Varlıklarını Koruma Kurulları ve Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonları tarafından yerine getirilir. Bu bakımdan ilimizdeki Cennet-Cehennem ören yerine yapılan tüm yapılar seyir terası ve asansör de dahil olmak üzere Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Adana Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun onayladığı projeler çerçevesinde yapılmıştır. Herkesin malumudur ki bu kurullar her projeyi en ince detayına kadar incelemekte ve bu anlamda bu ören yerlerine zarar verecek ihtiyaç dışı hiç bir çalışmaya izin vermemektedirler. Ayrıca dünyanın da birçok ören yerinde de bu tür projeler bulunmaktadır” denildi.

“UZMAN OLMAYAN KİŞİLERCE KONU İSTİSMAR EDİLİYOR”

Konunun uzmanı olmayan kişilerin konuyu istismar ettiği kaydedilen açıklamada, “Bu anlamda bu konuyu istismar etmeye çalışan konunun uzmanı olmayan kişilerin bu kurullardaki uzmanların görüşlerine de saygılı olmaları gerekmektedir. Kaldı ki mevcut yere yapılan asansör dünya nüfusunun yaklaşık yüzde on üçüne tekabül eden engelli bireylerin de bu doğa harikası güzellikleri görmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda engelsiz dünya oluşturma düşüncesinin de uygulamasını ortaya koymaktadır” ifadeleri yer aldı.

PROJEYE KURU KURUYA KARŞI ÇIKMAK, ONAYI VEREN UZMANLARA HAKSIZLIK; YAŞLI VE ENGELLİ BİREYLERE KARŞI DA DUYARSIZLIKTIR!”

Mersin Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle devam etti:

“Diğer taraftan dört yüz elli merdiven basamağıyla inilen ve bu proje kapsamında aslına uygun şekilde restorasyonu yapılarak daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde Cennet Obruğu’na inmeyi sağlayan merdivenlerden tekrar çıkışın bu haliyle bile kolay olmadığı bu çerçevede yaşlı insanların çıkmakta zorlandığı hatta rahatsızlandığı bunun da buraya gelecek turistleri olumsuz etkilediği de bir gerçektir. Bu projelere karşı çıkanların aşağıda rahatsızlanan bir kişinin yukarıya nasıl çıkarılacağını veya engelli bireylerin burayı nasıl ziyaret edeceklerini de ifade etmeleri gerekmektedir. Yoksa kuru kuruya karşı çıkmak, herhangi bir bilimsel veri ortaya koymadan ve bu sorulara cevap vermeden eleştirmek hem bu onayları veren kuruldaki uzmanlara karşı haksızlık hem de yaşlı ve engellilerimize karşı duyarsızlıktır. Bu bakımdan yapılan projeyle ilgili bazı şahısların ortaya koyduğu karşıt fikirler haksız ve yersiz açıklamalardır.”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle