Hoşgeldiniz  

BÜYÜKŞEHİR METROYA KONSANTRE DEĞİL Mİ YOKSA? HEDEF 100, İLK ETAPTA 73 OTOBÜS İÇİN İHALEYE ÇIKILIYOR!

admin | 26 Kasım 2019 | Dünya, Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Meclis oturumunda bu yıl bitmeden 73 otobüs için ihaleye çıkacaklarını kaydetti. CHP’li Seçer, 27 otobüsü de daha sonra alacaklarını ifade ederek, toplam 100 adet otobüs alımı gerçekleştireceklerini ifade etti.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantısının üçüncü birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi 2020 mali yılı vergi, harç ve ücret tarifesi, daha önce kurulan Kadın Aile ve Çocuk Daire Başkanlığı ile İlçe Hizmetleri ile Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın isimlerinin değiştirilmesi konusunun ele alındığı Meclis’te, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’ne 100 bin TL destek verilmesi ve alınacak yeni 100 otobüs ile ilgili önemli maddeler görüşüldü.

Alımı yapılacak 73 otobüs için, Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na muhtelif daire başkanlıklarından ödenek aktarılması ile ilgili teklif de Meclis’te görüşülen önemli maddeler arasında yerini aldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin alacağı otobüslerle ilgili Meclis üyelerinin taleplerini dinleyen Seçer, “100 yeni otobüs alıyoruz. 73 tanesini bu yıl ihaleye çıkıyoruz. Yarın komisyon toplayacağız, daha sonra EKAP’a gireceğiz” dedi.

ULAŞIMDA ZARAR 100 MİLYON TL!

Belediye otobüslerinin doluluk oranının yüzde 20 olduğunu belirten Başkan Seçer, “Bir çalışma yaptık. Belediye otobüslerimizin doluluk oranı, yolcu kapasitesi % 20 civarında. İlk bakışta otobüsler sanki boş gidiyor, geliyor gibi görünüyor ama çok da yoğunluk şikayeti alıyoruz. İş çıkışı ya da sabah işe giderken vatandaşlarımızın rağbet ettiği süre içerisinde inanılmaz bir yoğunluk yaşanıyor. Ama diğer zamanlarda daha rahat oluyoruz. Biz bu 100 otobüsü paramız çok, çıkalım alalım düşüncesi ile yapmıyoruz. İhtiyaç var. Neticede ulaşım ticari bir faaliyet gibi görülmemeli, bu bir kamu hizmeti. Zaten kamu zararı oluyor. Yani bizim yıllık zararımız şu anda 100 milyon lira. Büyük şehirlerde bize göre çok daha fazla. Olaya böyle bakmak lazım. Bu alımları hem araç kafilemizi yenileyelim hem de daha fazla güzergahta daha rahat bir ulaşım sağlayalım diye yapacağız. İnşallah komisyonda bu talebimizi olumlu karşılayacak ve ihaleye çıkacağız” diye konuştu.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle