Hoşgeldiniz  

AKKUYU’YA RUSLAR ASKERİ ÜS OLARAK KULLANSIN DİYE LİMAN VERİLİYOR! ŞOK İDDİA…

admin | 05 Mart 2020 | Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu’ya Rusya tarafından inşa edilmeye başlanan nükleer santralle ilgili önemli iddialar gündeme getirdi. Antmen, “Bakın, dikkat edin lütfen; askerimizi şehit eden ülkeye istihbarat yapsın, istediğini yapsın, dilediği gibi para ve mal akışı sağlansın diye tam bir özerklikle nükleer santral veriliyor! Bu yetmiyor bir de askeri üs olarak kullansın diye Liman veriliyor” diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Rusya Federasyonu Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un yönettiği Ankara merkezli firmanın 28 Mart 2019 olağan genel kurulunda ana sözleşme değişikliğine gitmek istendiğini ve Türkiye’nin başta dış politika olmak üzere çok alanda geleceğini yakından ilgilendirecek kararlar alındığı belirtti.

CHP’li Vekil “Bahsi geçen maddede yapılan değişikliğe göre Akkuyu A.Ş. yeni ve yakın hedefleri arasına liman ve terminal inşa etmeyi koymaktadır. Ana sözleşme değişikliğinden sonra Rosatom’un kurduğu Akkuyu A.Ş. artık denizcilik, limancılık, depolama, yükleme, boşaltma taşımacılık, nakliyecilik gibi bugüne kadar olmayan faaliyetlerde bulunacak! Bakın, dikkat edin lütfen; askerimizi şehit eden ülkeye istihbarat yapsın, istediğini yapsın, dilediği gibi para ve mal akışı sağlansın diye tam bir özerklikle nükleer santral veriliyor! Bu yetmiyor bir de askeri üs olarak kullansın diye Liman veriliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi nedeniyle çok büyük bir risk altında olduğunu kaydeden Antmen “Daha önce nükleer tehlikesine defalarca dikkat çekmiştik. Şimdi çok daha büyük bir tehlike ile ülkemiz karşı karşıya. Açıkça soruyorum Santralin olduğu bölge ve barındırdığı Liman kime ait olacak, kim kontrol edecek, kim kullanacak, kim yararlanacak? Rusya ile yapılan Akkuyu Nükleer Santral anlaşmasına bir bakın ve sorumun cevabını siz verin. Yani her santimi şehitlerimizin kanı ile sulanmış vatan toprağımızda Rusya’ya 60 yıl süre ile toprak ve bir anlamda askeri bir üs vermiş olmuyor muyuz? Yani Rusların yüzyıllardır sıcak denizlere inme ve Akdeniz’de deniz üssü hayallerini gerçekleştirmiş olmuyor muyuz?” diye sordu.

Rusya ile meydana gelecek bir askeri veya sivil bir uyuşmazlıkta, çatışmada Akkuyu’da neler olacağını soran CHP’li vekil “Allah korusun; Rusya ile savaşa girilirse düşman ülkenin elinde kendi memleketimizin ortasında bir liman ve bir nükleer santral olacak! Kendine yerli ve milli diyen saray iktidarı buna yanıt versin. Yerli ve milli iseniz; askerimizi şehit eden ülkeye tam özerklikle nükleer santrali nasıl verebiliyorsunuz? Nükleer santrali verdiniz, üstüne bir de neden deniz askeri üssü olarak kullanılabilecek bir de Liman veriyorsunuz? Akkuyu Nükleer İnşaatını derhal durdurun. Ülke güvenliğimiz, evlatlarımız, çocuklarımız, askerlerimiz ve milletimiz için derhal ama derhal durdurun! Çok büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız” dedi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

AKKUYU’YA RUSLAR ASKERİ ÜS OLARAK KULLANSIN DİYE LİMAN VERİLİYOR! ŞOK İDDİA… için 1 yorum

  1. Ziya KINIKLI dedi ki:

    Bu haberi yapan veya bunu söyleyen arkadaşlar ya bizim NATO üyesi olduğumuzu bilmiyor yada kaç kisiyi kandırırsam kar mantığında. Bir NATO üyesi ülke toprağına rus üssü veya rus kuvveti yerlestiremezsiniz. hiç bir NATO üyesi ABD dahil bunu yapamaz.

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle