Hoşgeldiniz  

ŞOK SUÇ DUYURUSU MERSİN İŞ DÜNYASINI SALLADI… SERBEST BÖLGE’DE NELER OLUYOR?

admin | 21 Şubat 2018 | Dünya, Ekonomi, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, MESBAŞ’ın yüzde 21.2’lik kamu payının satılması için geçen ay ilan vermişti. Bugün ortaya çıkan şok suç duyurusunda MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığını 20 yıldır yürüten Cihat Lokmanoğlu’nun kendi şirketine sağladığı avantajlar sayesinde MESBAŞ’ı yılda 1 milyon 200 bin Dolar zarar ettirdiği, aradaki farkın da kendi şirketine kâr olarak yazdırıldığı öne sürüldü.    

MESBAŞ (Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.), 1986 yılında Mersin Serbest Bölgesi’ni işletmek amacı ile kurulmuş bir anonim şirket. Halka açık statüde kurulan şirketin sermayesi 10 Milyon 804 Bin 320 TL. Sermayesinin yüzde 21. 2’si devletin elinde. Toplam ortak sayısı 173.  31 Ekim 2016 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Mersin Serbest Bölgesi’nde tüm hizmetlerin verilmesi MESBAŞ’ın yükümlülüğüne bırakılmıştı.

 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, MESBAŞ’ın yüzde 21.2’lik kamu payının satılması için geçen ay ilan verdi. Özelleştirmenin tamamlanması durumunda MESBAŞ’ta kamu payı kalmayacak ve çok ortaklı şirketteki tüm hisseler özel sektöre geçmiş olacak.

 

20 YILDAN BERİ

 

MESBAŞ’ın yönetim kurulu başkanlığını yaklaşık 20 yıldan beri Cihat Lokmanoğlu yürütüyor. Mersin Deniz Ticaret Odası başkanı da olan Lokmanoğlu aynı zamanda Mersin Ticaret Sicili’ne kayıtlı CBA Denizcilik İşleri Taş. Dep, Hiz. Tic. Ve San. A. Ş.’nin de ortağı ve yönetim kurulu başkanı. Lokmanoğlu, CBA aracılığıyla MESBAŞ’ın işlerini ruhsatsız olarak alıyor. Bu durumun rekabet yasağına aykırılık oluşturduğu ifade ediliyor.

 

RUHSATSIZ İŞLER

 

Zarar ettiği müfettiş raporlarına yansıyan MESBAŞ limanını 23 yıldır işleten taşeron firmanın sahibi, işadamı Mehmet Azmi Damla, kamuya ait hisseleri özelleştirme kapsamına alınan MESBAŞ’ın yılda 1 milyon dolar zarara uğratıldığı gerekçesiyle Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Damla’nın ayrıca MESBAŞ Genel Müdürü Edvar Mum, Serbest Bölge Müdürü Yusuf Şenol ve diğer MESBAŞ yöneticileri hakkında da, ‘Görevi kötüye kullanma, kamuyu ve diğer şirket ortaklarını zarara uğratma’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Suç duyurusundan sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin konuyu araştırdıkları öğrenildi.

 

“AMERİKANCILAR”

 

Cihat Lokmanoğlu, MESBAŞ Yönetim Kurulu üyesi Jozef Atat’la bacanak. ATAKO Denizcilik A.Ş de Jozef Atat’a ait. İki bacanak, ortak çıkarlar doğrultusunda ortak hareket ediyorlar. MESBAŞ Genel Müdürü Edvar Mum , M. Cihat Lokmanoğlu , Ayhan Kızıltan Tarsus Amerikan Koleji mezunları. Mersin Deniz Ticaret Odası yönetiminde Tarsus Amerikan Koleji mezunu çok sayıda kişi bulunuyor. Kolej mezunlarına “Amerikancı” deniliyor!

 

KİŞİSEL MENFAAT İÇİN

 

Mehmet Azmi Damla’nın Mersin Asliye Ticaret Mahkemesi’nde Lokmanoğlu hakkında verdiği şikayet dilekçesinde, “Cihat Lokmanoğlu, küçük pay sahiplerinin ilgisizliğini fırsat bilerek, şirketi kendisi ve yakınlarının kişisel ticari menfaatleri için kullanmaktadır. Buna karşılık davalı şirket, Mersin ve ülke ekonomisi bakımından önemli fonksiyona sahiptir” denildi. Gene dilekçede, Lokmanoğlu’nun, yönetim kurulu başkanlığını yaptığı CBA’nın Mersin Limanı’nda ruhsatsız olarak yükleme ve tahliye işleri yapmasına göz yumduğu ve bu durumun şimdi de devam ettiği kaydedildi. Damla ayrıca MESBAŞ’ın 30 Mart 2017 tarihli genel kurulunun iptali, özelleştirme ihalesinin durdurulması ve serbest bölge limanındaki tarifelerin tespiti talepleriyle 3 ayrı dava açtı.

 

MESBAŞ’A ZARAR, CBA’YA KÂR

 

Mehmet Damla, müfettişlerle yaptığı görüşmede, MESBAŞ’ın, liman hizmetlerinden faydalanma konusunda CBA şirketine tanıdığı indirimli tarife nedeniyle MESBAŞ’ın yılda 1 milyon 200 bin dolar civarında zarar ettiğini, aradaki farkın CBA’ya kâr olarak yazıldığını kaydetti.

 

Mehmet Azmi Damla, 17 Kasım 2017 günü Ekonomi Bakanlığı Başmüfettişliği’ne de bir şikayet dilekçesi verdi. Mehmet Damla’nın avukatı tarafından Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusu dilekçesinde, MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Lokmanoğlu’nun ortağı olduğu CBA şirketinin ruhsatı olmadığı ve kendisi ithalatçı olmadığı halde limanda yükleme boşaltma yaptığı, bu işlem için MESBAŞ’a düşük tarifeden ödeme yaptığı, bu ödemenin de mevzuata aykırı şekilde peşin değil, birkaç ay sonra ödendiği iddialarına yer verildi.

 

Kaynak: OdaTV

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

ŞOK SUÇ DUYURUSU MERSİN İŞ DÜNYASINI SALLADI… SERBEST BÖLGE’DE NELER OLUYOR? için 1 yorum

  1. Rambo dedi ki:

    Cihat lokmanoglunun eşide mersin kent konseyi başkanı nasılsa

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle