Hoşgeldiniz  

FLAŞ GELİŞME… NUTUK DAĞITIMINA ENGEL OLAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜN YERİNE YENİ ATAMA YAPILDI!

admin | 05 Ağustos 2021 | Dünya, Eğitim, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Çamlıyayla Ülkü Ocakları’nın ilçedeki okullara Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri Nutuk kitabının dağıtılmasını engelleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal hakkında açılan soruşturmanın tamamlandığı ve Bakkal’ın görevden alındığı duyuruldu. Bakanlık, Bakkal’ın yerine yeni atamayı da yaptı.

Çamlıyayla Ülkü Ocakları’nın Nutuk kitabını okullarda dağıtmak istemesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal’a takılmıştı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eserini “sakıncalı” bulan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal hakkında Maarif Müfettişlerince soruşturma açılmış, soruşturma süresince de Bakkal görevden el çektirilmişti.

Bakanlık soruşturmayı tamamladı ve Bakkal’ı kusurlu bularak görevden aldı. Bakanlık bununla da yetinmedi Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yeni atama yaptı. Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine Toroslar İlçe Milli Eğitim’de Şube Müdürü olan Nurettin Zorlu atandı.

NE OLMUŞTU?

Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde Ülkü Ocakları bir proje kapsamında okullarda Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk eserinin sadeleştirilmiş bir özeti olan “Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk” adlı eseri dağıtmak istedi.

Ülkü Ocakları yönetimi 7 Nisan 2021’de bir dilekçe ve ekinde kitap örneği ile Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu.

Dilekçe üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Eser İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplanarak kitabı inceledi ve kitabın okullarda dağıtılmasının sakıncalı olacağına kanaat getirdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal imzalı yazıda, Mavi Çatı Yayınları’ndan çıkan Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk” eserinin incelendiği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Kitabın 25. sayfasında Osmanlı padişahı Vahdettin’e yönelik ‘soysuzlaşmış, alçak’ ve dönemin Osmanlı Hükümetine yönelik ‘aciz, haysiyetsiz ve korkak’ ifadeleri kullanıldığından, kitabın 5. sayfasında ‘Öğretmen sopayla vurmuştur’ denilerek öğrencileri olumsuz etkileyebilecek şiddet ve 24. sayfasında yer alan görselde ‘Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün elinde sigara ile gösterilerek’ öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek ögelere yer verildiğinden söz konusu kitabın öğrencilere dağıtılması uygun görülmemiştir.”

Konu, TBMM gündemine taşınmış, Eğitim-İş başta olmak üzere eğitim camiası olaya büyük tepki göstermişti.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle