Hoşgeldiniz  

FLAŞ GELİŞME… KİRALIK ARAÇLAR VE GÜNÜBİRLİK KİRALIK EVLERE TAKİP ARTTIRILDI

admin | 12 Haziran 2017 | Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

FLAŞ GELİŞME… KİRALIK ARAÇLAR VE GÜNÜBİRLİK KİRALIK EVLERE TAKİP ARTTIRILDI

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, araç kiralama işi yapan firmalar ile konutlarını günübirlik kiraya verenlerin bu ticarete ilişkin yapacakları tahsilatların artık tamamını banka ve benzeri aracı kurumlar vasıtasıyla almak zorunda olacağını belirterek,  bu kurala uymayanlara özel usulsüzlük cezası kesileceğini söyledi.

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğlerle araç ve günübirlik konut kiralayanlar hakkında bazı düzenlemelere gidildiğini söyledi. Mevcut düzenlemeye göre, araç kiralama faaliyeti yürüten firmaların, motorlu kara aracı kiralama hizmetlerinin 7 bin liralık genel kural olan sınıra tabi olduğunu belirten Başkan Madenli, “Söz konusu firmalar, bu hizmetlerine karşılık 7 bin liranın altındaki ödemeleri nakit olarak alabiliyorlar. Şimdi yaptığımız düzenleme ile firmalar, artık tutarı ne olursa olsun bu bedelleri banka ve benzeri aracı finansal kurumlar vasıtasıyla kredi kartı, banka kartı, havale, EFT gibi yollarla tahsil etmek zorunda olacak.” diye konuştu.

 

GÜNÜBİRLİK KİRALAMALAR DA KAPSAMDA

 

Söz konusu uygulamayı kamuoyunda “günübirlik kiralama” olarak bilinen kısa süreli konut kiralamaları için de zorunlu hale getirildiğine de değinen Başkan Madenli, buna göre, sahip oldukları konutları kısa süreliğine kiraya verenlerin de yapacakları tahsilatları aynı şekilde banka ve benzeri aracı finansal kurumlar vasıtasıyla kredi kartı, banka kartı, havale, EFT gibi yollarla tahsil etmek zorunda olacaklar ifadelerini kullandı. Madenli, “Yine burada da bir tutar sınırlaması olmayacak. Kiralamanın bedeli 50-100 lira da 10-15 bin lira da olsa ne olursa olsun banka ve benzeri aracı finansal kurumlar aracılığıyla tahsil edilecek. Bu kurala uymayanlar hakkında, kişi veya firmanın mükellefiyet durumuna göre 350 lira ile bin 400 liradan az olmamak kaydı ile işlem bedelinin yüzde 5’i kadar özel usulsüzlük cezası kesilecek. Bu düzenleme ile söz konusu alanlardaki kayıt dışılık azalacak” şeklinde konuştu.

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.