Hoşgeldiniz  

CHP İL BAŞKANI “BİRİLERİNİN GAZINA GELMEDEN” ÇÖZÜM ODAKLI KONUŞTU!

admin | 08 Mart 2018 | Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

CHP İL BAŞKANI “BİRİLERİNİN GAZINA GELMEDEN” ÇÖZÜM ODAKLI KONUŞTU!

CHP Mersin İl Başkanı Av. Adil Aktay, 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planında ortak akılla, geniş bir katılım ve uzlaşma ile hep birlikte doğru sonuca ulaşılabileceğine dikkat çekerek, “Tüm il başkanlarımızla ortak bir irade arayışında olacağız. Sorun ortak birlikte çözeceğiz. Böyle bir sonucun siyasi açıdan kimin hanesine yazılacağı hiç ama hiç önemli değildir. Yeter ki Mersin için doğru olan yapılsın” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Av. Adil Aktay, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanarak 9 Şubatta askıya çıkarılan 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planını değerlendirdi. CHP İl Binasında gerçekleşen basın toplantısına parti yöneticilerinin yanı sıra Parti Meclisi Üyesi Fatma Güner, ilçe başkanları ile yöneticiler ve partililer katıldı.

 

Aktay, 1/5000 ölçekli nazım imar planının bulunmayışının,  yıllardır Mersin’in önemli kentsel sorunlarından biri olduğuna dikkat çekerek, “Bu ölçekte bir planlamaya duyulan ihtiyaç, uzmanlar, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları tarafından defalarca dile getirilmiştir. Bu nedenle, 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planının hazırlanması, Mersin adına değerli bir girişimdir. Bu yolda sergiledikleri çabadan dolayı, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz’a ve Büyükşehir Belediye Meclisi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

 

HER ELEŞTİRİ BİRER DESTEK OLARAK GÖRÜLMELİDİR

 

Tüm planlar gibi, halen askıda bulunan imar planının da olumlu ve olumsuz yanları olduğunu ifade eden Aktay, “Bu plana yönelik tüm itirazlar, bütün uyarı ve eleştiriler, daha doğru, daha sağlıklı bir kentsel planlama yolunda, yerel yönetime verilmiş birer destek olarak görülmelidir.  Esasen, imar planlarının askıya çıkarılarak, vatandaşların, sivil toplum kuruluşlarının ve meslek odalarının itirazlarına imkân tanınmasının anlamı da budur” diye konuştu.

 

VATANDAŞIN İRADESİYLE DÜZELTİLMEYEN HER PLAN EKSİKTİR

 

Askı ve itiraz uygulamasının, yerel yönetimlere önemli bir görev yüklediğini vurgulayan Aktay, o görev, “imar planlarını vatandaşla birlikte yapmaktır” diye tanımladı ve şöyle devam etti:

“Bu nedenle, 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planının hazırlanmasında gösterilen iyi niyetli çabanın, vatandaşların haklı itirazlarını dikkate almak ve gereğini yapmak konusunda da gösterilmesini bekliyoruz.  Aksi takdirde, Mersin’e yeni kentsel sorunlar yaratmanın, Mersinlilere yeni sıkıntılar yaşatmanın önü açılmış olur. Çünkü kentin ortak aklını yansıtmayan,  vatandaşın itiraz ve iradesiyle düzeltilmeyen her plan eksiktir, yanlıştır, sorunludur.”

 

Askıda bulunan 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planının olumlu yönlerinin de olduğunu dile getiren Aktay, olumlu bulduğu konuları şöyle sıraladı:

 

“Tevfik Sırrı Gür Stadının kent meydanı olarak düşünülmesi, Kışla Alanının özelliklerinin korunacak olması; Taşkın derelerin ıslahına yönelik planlama Mersin adına olumlu olmuştur.”

 

BİNLERCE İTİRAZA KONU OLAN BİR PLANDA ISRARCI OLMANIN KİMSEYE YARARI YOKTUR

 

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Örgütü olarak, süreci çok yakından takip ettiklerini anlatan Aktay,  “İtiraz ve gerekirse dava yoluyla 1/5000 ölçekli planın Mersin adına en doğru şekli alması için gereken çabayı göstereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.  Ancak öncelikli talebimiz, Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir önyargı ve alınganlık göstermeksizin, vatandaşın, sivil toplumun ve meslek odalarının itirazlarını dikkate alarak, planı hızla geri çekmesidir veya düzeltmesidir. Bugüne kadar plana karşı yaklaşık 20 bin itiraz dilekçesi verildiği söylenmektedir. Binlerce itiraza konu olan bir planda ısrarcı olmanın kimseye yararı yoktur. Büyükşehir Belediyesi derhal ilçeler itibariyle plan karar kurulları oluşturarak 1/5000 ölçekli revizyon planı yeniden ve bu kez vatandaşla birlikte yapmaya hazır ve niyetli olduğunu ortaya koymalıdır” dedi.

 

SORUNU ÇÖZMEK İÇİN ORTAYA İRADE ARAYIŞI ÇAĞRISI…

 

Ortak akılla, geniş bir katılım ve uzlaşma ile hep birlikte doğru sonuca ulaşılabileceğini vurgulayan Aktay, “Böyle bir sonucun siyasi açıdan kimin hanesine yazılacağı hiç ama hiç önemli değildir. Yeter ki Mersin için doğru olan yapılsın” dedi. Aktay, tüm siyasi partilerin il başkanları ile bir araya gelerek, sorunu çözmek için ortaya irade koymayı teklif edeceğini dile getirdi.

 

Planın askıdan indirildikten sonra komisyonlarda görüşüleceğini hatırlatan Aktay, “Tüm il başkanlarımızla ortak bir irade arayışında olacağız. Sorun ortak birlikte çözeceğiz” dedi.

 

Aktay, partili yöneticilerinin hazırlayarak imzaladığı dilekçenin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sunulacağı bilgisini verdi.

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.