Hoşgeldiniz  

BM NEZDİNDE MERSİN’DEKİ MÜLTECİLERİN DURUMU TARTIŞILDI!

admin | 14 Haziran 2021 | Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği, ilk olarak Vali Ali İhsan Su, ardından kentteki mültecilerin sosyal uyum çalışmalarını yürüten 27 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği, mülteci göçünü yoğun şekilde alan iller arasında yer alan Mersin’de bazı temaslarda bulundu. İlk olarak Vali Ali İhsan Su ile bir araya gelen heyet daha sonra 27 STK ile toplantı yaptı.

İLK ZİYARET VALİLİĞE

Vali Ali İhsan Su’yu makamında ziyaret eden Temsilci Leclerc’e, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Bölüm Başkanı Akif Atlı ve Saha Sorumlusu Beste Dalmış da eşlik etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Su, uluslararası kurumlarla iş birliği içerisinde çalışmaya önem verdiklerini ifade etti.

Göç ve uluslararası koruma alanında yürütülen faaliyetlerin ele alındığı görüşmede BMMYK Türkiye Temsilcisi Leclerc Valilik tarafından yürütülen çalışmalardan dolayı Vali Su’ya teşekkürlerini iletti.

27 STK İLE TOPLANTI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde kentteki mültecilerin sosyal uyum çalışmalarını yürüten 27 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile bir araya geldi.

Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Serdal Gökayaz’ın açılış konuşmasıyla başlayan buluşmada, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc kısa bir açıklama yaptı. Toplantının devamında, STK temsilcileri kent genelinde tespit ettikleri sorunları ve yürüttükleri projeleri anlattı.

27 SİVİL TOPLUM KURULUŞUNDAN 62 TEMSİLCİ KATILDI

Toplantıya Mersin’de mültecilere ilişkin faaliyet yürüten yerli ve yabancı toplam 27 sivil toplum kuruluşundan 62 temsilci katılım sağladı. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda; Mersin’deki sığınmacıların işsizlik, kayıt dışı istihdam, eğitim ve sosyal uyum gibi belli başlı sorunları hakkında görüş alışverişi yapıldı.

“SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIYLA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNMAK KATKIMIZA YOL GÖSTERECEKTİR”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün burada sizlerle olmaktan çok memnunum. Ocak ayında Türkiye’ye atandığımdan bu yana ilk defa Mersin’e geliyorum. Büyük sayıda mültecinin ikamet etmiş olduğu bu şehri ziyaret etmekten hem çok memnun oldum hem de etkilendim. Mersin’de Suriye’den, Afganistan’dan, Irak’tan, İran’dan ve hatta çeşitli Afrika ülkelerinden çok sayıda mülteci makul şartlarda yaşıyor. Buna katkılarımızı tetkik etmeye çalışıyoruz. Bugün sivil toplum kuruluşlarıyla bu hususa ilişkin görüş alışverişinde bulunmak bizim için çok önemli bir gelişme.”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle