Hoşgeldiniz  

ARSLANKÖY’ÜN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLANDI

admin | 01 Mart 2018 | Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Arslanköy’ün kurtuluşunun 98. yıldönümü etkinliklerine katıldı. Arslanköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü programında konuşan Başkan Kocamaz, “Toroslar’ın zirvesindeki kartal yuvasından dosta güven düşmana korku salan Arslanköyümüz, 98 yıl önce dönemin hainlerine gereken dersi en güzel şekilde vermiş ve hürriyetine kavuşmuştur” dedi.

Kurtuluş Savaşı’nda düşman işgali altındaki Mersin’de Kuvayi Milliye’nin başladığı yer olan Arslanköy’de düzenlenen programa, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ve protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“VATANSEVERLİĞİN SİLAHI İMAN, MÜHİMMATI DUADIR”

 

Arslanköy’ün 98. kurtuluş yıldönümünü kutlamak, aziz şehitlerin hatıralarını yâd etmek için Arslanköy’de toplandıklarını dile getirerek konuşmasına başlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Torosların zirvesinde bir kartal yuvası gibi duran Arslanköyümüzün kurtuluşu, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin bağımsızlık garantisi ve sembolü olarak gördüğü Yörük ateşinin sonsuza kadar yanması yolunda önemli bir kilometre taşıdır” diyerek Arslanköy’ün kurtuluş tarihi hakkında detaylı bilgiler verdi.

 

Arslanköy’de 98 yıl önce dönemin hainlerine gereken dersin en güzel şekilde verildiğini ve bu sayede Arslanköylülerin hürriyetine kavuştuklarını dile getiren Başkan Kocamaz, “Bundan 98 yıl önce yaşananlar göstermektedir ki, hiçbir mücadele kolay kazanılmamıştır ve düşmanlarımız kendilerine uşaklık edecek hainleri her dönemde kolayca bulabilmişlerdir. İhanetin silahı küfür, mühimmatı fitne ve iftiradır. Vatanseverliğin silahı iman, mühimmatı mücadele ve duadır. Torosların zirvesindeki kartal yuvasından dosta güven düşmana korku salan Arslanköyümüz, 98 yıl önce dönemin hainlerine gereken dersi en güzel şekilde vermiş ve hürriyetine kavuşmuştur” şeklinde konuştu.

 

“VATANSEVERLERİMİZ HAİNLERDEN ÇOK DAHA İNANÇLI OLDUĞU İÇİN HÂLÂ BU TOPRAKLARDAYIZ”

 

Mersin’in 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sırasında ve sonrasındaki duruşuyla dış destekli hainlere bir kez daha geçit vermediğini belirten Başkan Kocamaz, “15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sırasında ve sonrasındaki duruşuyla Mersin’imiz ve aziz milletimiz dış destekli hainlere bir kez daha geçit vermemiştir. Türk milleti olarak bin yıldır bu topraklardayız. Nice badireler atlattık. Nice ihanetlere uğradık. Ancak vatanseverlerimiz hainlerden çok daha fazla, çok daha güçlü ve çok daha inançlı olduğu için hâlâ bu topraklardayız. Cenabı Mevla’m, Türkiye Cumhuriyetini vatanı ve milletiyle birlikte sonsuza kadar var etsin. Milletimizin bekası için Afrin’de cansiperane savaşan aslan yürekli Mehmetçiklerimizin üzerinden gölgesini eksik etmesin, yar ve yardımcıları olsun” ifadelerini kullandı.

 

98 yıl önce vatan ve hürriyet destanı yazan Kuvayı Milliyecilerin torunları olarak Arslanköylülere seslenen Başkan Kocamaz, “Şu anda Mersin’de gördüğümüz birlik ve beraberlik, Mersin’i sahiplenme duygularının gelişmesi, milli duyguların yükselen bir değer haline gelmesi, Mersin’de Kuvayı Milliye ruhunun yeniden dirilişini göstermektedir” diye belirtti.

 

Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin de konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilelebet var olacağını dile getirerek, “Kahraman ecdadımızın yaktığı kurtuluş ve bağımsızlık ateşinin hala aynı şevk ve inançla devam ettirildiğini dosta düşmana bu birlikte duruşumuz ve bu bayrama coşkulu katılımınız ile kanıtlıyorsunuz” dedi.

 

ARSLANKÖY’ÜN KURTULUŞU COŞKU İLE KUTLANDI

 

Kutlamalar, Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başladı. Protokol üyelerinin ve vatandaşların Mersin Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı’nın marşları ve Adana Akdeniz Mehter Takımı eşliğinde tören alanına gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından Arslanköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun anlatıldığı temsili gösteri sahnelendi. Kuvayi Milliye milislerinin geçiş töreni yaptığı kutlamalarda, düşman kuvvetlerinin Arslanköy’den çıkarılışları da temsili olarak canlandırıldı. Etkinlikte ayrıca, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tiyatro ve Sinema Şube Müdürü Hüseyin Arslanköylü tarafından Arslanköy’ün tarihi ve kurtuluş mücadelesinde sergilediği destansı mücadele de anlatıldı. Arslanköylü öğrenciler ve vatandaşlar tarafından okunan şiirler, oynanan piyeslerden sonra etkinlik Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterileri ve Akdeniz Mehteran takımı tarafından verilen konser ile sona erdi.

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.