Hoşgeldiniz  

TAŞUCU TERSANESİ’NE ÇEVRECİLERİN AKSİNE ULUSAL DESTEK ARTIYOR

admin | 05 Temmuz 2017 | Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Taşucu SEKA Limanı’na kurulması planlanan tersanenin yapılamaması için çevrecilerin eyleminin ardından tepkiler de ulusal boyuta sıçradı. Muvazzaf ve emekli askerler ile TÜBİTAK görevlilerinin yargılandığı “askeri casusluk ve şantaj” davasının sanıklarından olan ve yanlışlıkla tutuklandığı kararıyla serbest bırakılan Üsteğmen Mehmet Deniz Irak, Oda TV’deki köşesinden Taşucu tersanesinin yapımına destek verdi.

 

“DEVLET TERSANE İHTİYACINI 20 SENE ÖNCE GÖRDÜ”

 

Otto von Bismarck: “Günümüzün büyük meseleleri müzakereler ve ekseriyet kararlarıyla değil, kan ve demirle çözülecektir.” cümlesi, Odatv’nin “Göksu Deltası’nda Tükenişe Doğru” isimli haberini okuduğumda aklımda canlanan cümle idi.

Haber; Doğu Akdeniz’de Taşucu Mahallesi’nde eski SEKA Limanı’nda yapılmak istenen tersane ve bu tersanenin inşasına karşı çıkan çevreciler arasında yaşananları konu alıyordu.

Anadolu’nun nefesi yüzyıllık zeytinliklerin üzerine sanayi hamlelerini konuştuğumuz bugünlerde eminim okuyan herkesin tüyleri diken diken olmuştur.

Evet, doğada yaşanan kayıpların yerine konulması kimi zaman yüzyıllar alan bir süreç. Ancak jeopolitik kayıplar da öyle…

Kim istemez doğa mümkün olduğunca dokunulmadan, bakir kalsın.

Lakin, dünya başka bir düzlemde. Bakış açınızı değiştirerek anlatmalıyım:

Doğu Akdeniz havzası şekil değiştiriyor.

“Kıbrıs Sorunu” sürekli emperyalizmin gündeminde. 28 Haziran’da sözde sorunların giderilmesi için Kıbrıs görüşmeleri yeniden başlıyor. Daha geçtiğimiz günlerde İsrail 400 askeri ve Blackhawk helikopterleri ile Güney Kıbrıs’a Trodos dağlarına tatbikat yaptı. Düşman olarak Vikingleri oynamadı herhalde! 40 senelik bu mesele inanın ada Kıbrıs Türk’ünün elinden alınana kadar devam edecek.

Diğer taraftan, Doğu Akdeniz’de enerji üzerinden yaşanan hareketlenme her geçen gün ivmelenerek önem kazanıyor. Mısır, İsrail, Yunanistan, GKRY ve büyük enerji şirketleri her geçen gün yeni hamleler ile münhasır ekonomik bölgemizi elimizden almak için fırsat kolluyor. Akdeniz’de henüz çözüme ulaşmamış koca bir “Münhasır Ekonomik Bölge Sorunu” muz var!

Kısaca özetlemek gerekirse, kırmızı alan, AB’nin bize lütfettiği, turuncu ve mor alanların dahil olduğu kısım ise bizim asıl hakkımız olan saha. Haritada yeri bile belli olmayan Meis adasını bahane ederek bizden yaklaşık 100.000 km2 alan çalmak istiyorlar.

Koca Anadolu yarımadasına 65.000km2, Meis ve ahalisine 100.000km2.Bu da 2. gerginlik alanı!

Ve de üçüncüsü:

Kuzey Suriye’de oluşturulmaya çalışılan Kürt Koridoruna hava desteği nereden geliyor. Doğu Akdeniz’deki ABD uçak gemilerinden. Dahası Kürt Koridorunun Akdeniz’e ulaşması durumunda bölgede gerginlik artar mı sizce?

Donanmamız kendini sıcak temasın ortasında bulabilir mi?

Felaket tellalı değilim lakin şeytan azapta gerek!

O zaman can alıcı soruyu sormalıyım: Türk Donanması’nın Doğu Akdeniz’de yaşayacağı bir çatışma da geri planında ona destek verecek bir tersanesi var mı? Tamirlerini yapacak, süratle yeni platformları denize sürebilecek, kızak işlemlerini yapabilecek bir tersanesi var mı?

Ne yazık ki yok!

Şimdi binyıllardır kanın akmaktan geri durmadığı bu coğrafyada, Doğu Akdeniz her geçen gün ısınırken bir tersaneye ihtiyacımız var mı, yok mu cevap sizlere ait!

Diğer taraftan Doğu Akdeniz konumu itibari ve ticari/enerji odaklı gelişmeler nedeni ilebir Rotterdam Limanı olma potansiyeline sahip!

Hal bu iken, Akdeniz’de ticaret ve yolcu gemilerine, yatlara, limanlarda çalışan römorkörlere bakım onarım ve havuzlama hizmeti verecek bir tersane var mı? Ege ve Akdeniz’de dolaşan gemiler ve Süveyş Kanalı’ndan geçen gemilerin, tamir-bakım hizmetleri için görev alabilecek bir tersanemiz var mı?

Yok!

Bu çaptaki işlemleri gerçekleştirebilecek en yakın tersaneler Marmara’da! Aksaz/Marmaris ve İskenderun’daki ufak bakım onarım tersaneleri bu kapsamda oluşacak ihtiyaçları gidermekten çok uzak!

Bu nedenle gemilerin yakın diğer ülkelere (Malta, Mısır, Yunanistan, İsrail vb.) gitmesi istihdam ve döviz kaybına neden olmakta.

Bu da meselenin en önemsiz, en küçük tarafı!

Kaldı ki konu, bugünün konusu değil:

Milli Güvenlik Kurulu (MGK)’nun 23.07.1999 tarihinde aldığı 449 sayılı tavsiye kararı:

“Türk Denizcilik gücünün Akdeniz’de varlığına şiddetle ihtiyaç duyduğu bakım, onarım ve gemi inşa imkânlarının süratle hayata geçirilebilmesi için Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı koordinesinde ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde yapılacak çalışmalarla Taşucu’ndaki SEKA Akdeniz Müessesesi limanının bir bölümünün  tersane bölgesi haline getirilmesi imkânlarının araştırılması….”

Ayrıca, MGK’nın bu kararı Bakanlar Kurulu’nun 30 Temmuz 1999 tarih ve 99/13198 sayılı kararı ile de siyasi irade altına alınmıştır. Lakin tartışmalı bir bilirkişi raporu ile proje askıya alınmış.

Diyeceğim, Devlet aklı Doğu Akdeniz’deki bu ihtiyacı yaklaşık 20 sene önce görmüş.

Bu topraklar için kan akıtmaktan bir saniye geri durmayacağımızı gören devlet aklı, demire olan ihtiyacı evet tam 20 sene evvel görmüş!

Etrafımızdaki çemberin her geçen gün daraldığı bu ortamda, mesele çevre-jeopolitik ekseninde mutlaka bir çözüme kavuşmalı!

Ve bu çözüm; bizler için hayatını feda etmekten bir saniye olsun imtina etmeyecek, çelik gemilerde yaşayan, demir adamların hayatını ön plana alan bir çözüm olmalı!

 

 

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle