Hoşgeldiniz  

TARSUS’TAKİ “TACİZCİ İMAM” HAKKINDA DİYANET’TEN FLAŞ KARAR!

admin | 25 Eylül 2019 | Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Tarsus’ta yaşayan ancak babasının işi dolayısıyla dört yıl önce yaz tatilinde Adana’nın Pozantı İlçesi’ne bağlı Akçatekir Mahallesine giden ve o dönem 12 yaşında olan E.S.’nin, camideki kuran kursunda imam M.D. tarafından taciz edildiği iddiasında flaş gelişme yaşandı.

Mersin Tarsus’ta İmamlık yapan M.D.’nin, 4 yıl önce Adana’da 12 yaşındaki E.S.’yi taciz ettiği iddiaları sonrası CHP Konuyu Meclise taşımıştı.

 CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, verdiği soru önergesiyle Tarsus’ta 12 yaşındaki bir çocuğu istismar etmesine rağmen tutuklanmayan cami imamı M.D.’yi sormuş, “Sanık maalesef önceki duruşmada tahliye edildi. Oysaki tüm taciz dosyalarında asıl olan mağdur çocuğun beyanlarıdır. E.S. ifadesinde; 12 yaşındayken yaz tatilinde sabahları Adana’daki bir camide Kuran kursuna gittiği sıralarda, temizlik de yaptığını, bu sırada imam M.D.’nin kendisini depoya gönderip burada cinsel tacizde bulunduğunu aktarmaktadır. Bu imamın siyasal bağlantılarını kullanarak olayı örtbas ettiği iddia edilmektedir” dedi.

Antmen, önergesinde bahsi geçen iddiaların doğru olup olmadığını sorarak  “Doğru ise bahsi geçen imam M.D. neden tutuklanmamaktadır? İstismara uğrayan 12 yaşındaki E.S’nin beyanı neden dikkate alınmamaktadır? Bahsi geçen imam M.D. hakkında, başka cinsel taciz ve istismar iddiası bulunmakta mıdır?  Bu kişi halen görevine devam etmekte midir? Bu kişi hakkında daha önce şikayette bulunulmuş mudur?” sorularını yöneltmişti.

DİYANET İŞLERİ İMAMIN KURUMLA İLİŞİĞİNİ KESTİ!

Antmen’in önergesini yanıtlayan Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da konuyla ilgili yazısını gönderdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından gönderilen yazıda “Diyanet İşleri Başkanlığınca, söz konu kişi hakkında gerekli idari ve disiplin işlemleri yapılmış olup kişinin kurumumuzla ilişiği kesilmiştir. Önerge konusu ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığına intikal eden başka bir ihbar ve şikayet bulunmamaktadır” denildi.

NE OLMUŞTU?

E.S.’nin, 2015’in yaz aylarında Kuran kursuna gittiği caminin imamı ve müezzini olan M.D’nin cinsel istismarına uğradığı öne sürülüyor. Çığlık atan ancak sesini kimseye duyuramayan E.S., olayın şokuyla kendini kaybetti. Kendine geldiğinde otoban kenarında yatıyordu. M.D. tarafından tehdit edildiği için olayı kimseye anlatmayan E.S., yatılı okulda okurken uyku ve uyum problemleri yaşamaya başladı. Rehber öğretmeninin fark etmesi sonucu olayla ilgili soruşturma başlatıldı. E.S. olayın yaşanmasından sonra üç kez intihar girişiminde bulundu.

Savcılığın hazırladığı iddianamede M.D’nin cinsel istismar, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından toplamda 61,5 yıla kadar hapsi istendi. E.S.’nin anlatımının adli muayene raporuyla uyumlu olduğu belirtilen iddianame, Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve yargılama başladı. 22 Şubat 2018’de tutuklanan M.D., 2 Ekim 2018’deki ikinci duruşmada savcının aksi yöndeki mütalaasına karşın delillerin toplandığı gerekçesiyle tahliye edildi. Bundan sonra yapılan duruşmalarda da tutuklanmasına yönelik talepler reddedildi.

12 yaşındaki E.S.’ye cinsel istismarda bulunan ve tutuksuz yargılanan Kuran kursu hocası ve imam M.D’ye 25 yıl hapis cezası verilmişti. Karar duruşmasına gelmeyen M.D. hakkında tutuklama kararı verilmediği için cezaevine girmemişti.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle