Hoşgeldiniz  

SURİYE, ÜLKESİNİ TERK EDEN VATANDAŞLARINI GERİ ÇAĞIRDI

admin | 04 Temmuz 2018 | Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Suriye resmi ajansı SANA’da yayınlanan habere göre Suriye Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir yetkili, Suriye’yi terk eden vatandaşların yeniden ülkelerine dönmesi için çağrıda bulundu. Suriyeli yetkili ülkelerinin artık güvenli olduğunu belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir yetkili, resmi haber ajansı SANA’dan ülkelerini terk etmek zorunda kalan tüm vatandaşlarını Suriye’ye dönmeye çağırdı. Resmi rakamlara göre Türkiye’de yaklaşık 3.5 milyonu aşkın Suriyeli var.

 

‘GÖNÜLLÜ OLARAK DÖNENLERE KATKI SAĞLAYACAĞIZ’

 

Açıklamada birçok bölgenin terörden arındırıldığı ve bunun sonucunda ülke içinde göç etmek zorunda kalan çok sayıda Suriyelinin daha önce yaşadıkları bölgelere döndüğü vurgulandı. Suriye’nin, vatandaşlarının can ve mal güvenliklerinin yanı sıra onurlu yaşam ve temel gereksinimlerini karşılama sorumluluğu olduğunu belirten yetkili kaynak; insani yardım örgütlerinin ve uluslararası toplumun bu sorumluğa destek vermesini ve yurt dışındaki Suriyelilerin vatanlarına gönüllü olarak dönmesi için gerekli olan katkıyı sunmalarını istedi.

 

Kaynak açıklamasında ‘Suriye halkının çıkarlarını savunduklarını iddia eden uluslararası toplum ve uluslararası kurumların Suriye ve halkına karşı uyguladıkları tek taraflı yaptırımları kaldırma sorumluluklarını da üstlenmeleri gerektiğini’ ifade etti. Kaynak, bu yaptırımların Suriyelilerin daha iyi bir yaşam amacıyla yurt dışına çıkmalarına yol açan sebeplerden biri olduğunu vurguladı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle