Hoşgeldiniz  

SEÇER’İN SKANDAL METRO İHALESİ İÇİN FLAŞ İDDİA: “BU SEÇİM YATIRIMI MI RÜŞVET Mİ?”

admin | 05 Mayıs 2021 | Dünya, Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

CHP’li Mersin Büyükşehir yönetiminin gerçekleştirdiği metro ihalesine tepkiler artarak sürüyor. Son olarak Mersin metrosunun bu haliyle kabul edilmesi durumunda maliyetin 10 Milyar TL’yi aşacağı ve belediyenin borç batağına saplanarak personel maaşlarını bile ödeyemez duruma geleceği öne sürüldü.

28 Nisan’da gerçekleştirilen ve dudak uçuklatan rakamların teklif olarak sunulduğu Mersin metro ihalesine tepkiler dinmiyor.

Sabah Gazetesi Yazarı Ersin Ramoğlu, bugünkü köşesinde Mersin metrosu ile ilgili vatandaşlardan gizlenen gerçekleri açıkladı.

“BİR KERE BÖYLE BÜYÜK İHALE 21/B İLE YAPILMAZ!”

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in gerçekleştirdiği metro ihalesiyle tarihe geçtiğini söyleyen Ramoğlu, “Bir kere böyle büyük bir ihale 21/b ile Yapılmaz! Metro ihalesi iki oturumlu olmalıydı… İptal edilen ilk ihalenin ardından da yeni bir tebligatla aynı firmalar ihaleye çağrılmamalıydı… Bu yapılan da Türkiye’de bir ilktir” dedi.

“2 AYLIK ARADAN SONRA CHP’Lİ BÜYÜKŞEHİR MALİYETİ NEDEN YÜZDE 41 ARTIRDI?”

İptal edildikten sonra tekrarlanan ihalenin Mersinliler ’den kaçırıldığını söyleyen Ersin Ramoğlu, “Edinebildiğimiz bilgiler doğrultusunda ihaleye 3 teklif verilmiştir; KİSKA-KOM İNŞAAT; 3.379.404.875,00 TL DOĞUŞ İNŞAAT; 3.810.000.000,00 TL CENGİZ İNŞAAT – 4.122.195.357,00 TL. İlk ihalede maliyet 2.398.717.509 TL iken ikinci ihalede maliyet 3.379.404.875 TL olarak açıklanmıştır. İki aylık bir aradan sonra maliyet yüzde 41 oranında artırılmıştır. Artış neye göre yapıldı?” diye sordu.

Ramoğlu yazısına şöyle devam etti:

“Hem maliyetin gizliliği ilkesi niye çiğnendi? Bu suç değil mi? Maliyet değiştiğine göre ihaleye girecekler de değişmeliydi… Neden bu yola gidilmedi? Neresinden bakarsınız bakın ihale kanuna aykırı yapılmıştır. Rekabet koşullarının önü açılmamıştır. Yoksa yüksek tekliflere uygun bir kılıf mı bulmak istediler?”

“MALİYET 10 MİLYAR TL’Yİ AŞACAK!”

Mersin metrosunun bu şekilde ihalesinin onaylandığı takdirde maliyetin katbekat artacağını savunan Ersin Ramoğlu, yazısını şöyle tamamladı:

“Bu borçlanma Mersin’in geleceğini ipotek altına alacaktır. Adana örneği ortadadır… Aytaç Durak’ın Adana’nın başına bela ettiği metro sıkıntısı 16 yıldır devam etmektedir. Belediye yıllardır borç ve faiz ödemektedir. CHP’li Sefa Sirmen’in Kocaeli’nde yaptığı Yuvacık barajı örneği de aynıdır. Orada da belediye kaynakları baraj için harcandı. Bu yüzden personelin maaşları ödenemedi, sokaklar çöpe boğuldu. Aynı şey Mersin için de söz konusudur. Mersin metrosunun maliyeti 10 milyarı aşacaktır. Bu Mersin halkından gizlenmiştir. Vagonlar ve sinyalizasyon işlerin maliyeti niye yok? Ya alınacak kredi faizi… Mersin belediyesinin bütçesi ortadadır. Bu ihale seçim yatırımı mı yoksa rüşvet için mi? Alooo… Sesim geliyor mu?”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

SEÇER’İN SKANDAL METRO İHALESİ İÇİN FLAŞ İDDİA: “BU SEÇİM YATIRIMI MI RÜŞVET Mİ?” için 1 yorum

  1. Rehber dedi ki:

    Çıkardığı işçilerin geri dönüş davalarını kazanmasına rağmen alınmadığı gibi tazminatları dahi ödenmiyor gerekçe para yok bahsedilen metro için para var galiba yada işçilere para yok,hayal kurmak iyidir …

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle