Hoşgeldiniz  

NEDEN MERSİN’İN GELECEĞİNE İPOTEK KOYAN DEDİK? İŞTE BU UCU APAÇIK CEVAPSIZ SORULAR YÜZÜNDEN! MERSİN METROSU İHALESİNDE YANIT BEKLEYEN SORULAR ULUSAL BASIN GÜNDEMİNDE!

admin | 01 Mayıs 2021 | Dünya, Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kamu İhale Kurumu’nun iki ay önce iptal ettiği metro ihalesinin maliyetini 790 milyon lira artırıp tekrar ihaleye çıkardı. Maliyet artmasına rağmen daha önceki projede 25 olan istasyon sayısı 11’e inerken, metro hattı da 6 kilometre kısaldı. Daha önce düşük tutarlı ihaleler bile canlı yayınlanıp halka duyurulurken, bu ihalenin kamudan gizli ve olağanüstü durumlar için kullanılan 21 B maddesiyle yapılması dikkat çekti.

Sabah Gazetesi ulusal baskısında bugün manşetten CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin Mersin’in geleceğine ipotek koyan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin metro ihalesinde dikkat çeken detayları yazdı.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin merkez Mezitli ilçesi ile Akdeniz ilçesi tren garı arasını kapsayan 2 milyar 400 milyon lira muhammen bedelli metro projesi 2020’nin ekim ayında ihaleye çıktı, 18 Şubat 2021’de de ihalesi yapılarak bir firmaya verildi. Rekabet koşulları oluşmadığı ve ÇED raporu (Çevresel Etki Değerlendirmesi) olmadığı gerekçesiyle Kamu İhale Kurumu’na yapılan itiraz sonucu, söz konusu ihale 26 Şubat 2021’de iptal edildi.

İHALENİN MALİYETİ 790 MİLYON LİRA ARTTI

Belediye 28 Nisan’da maliyeti 790 milyon lira artırıp, metro ihalesini bu kez 3 milyar 190 milyon liraya çıkardı. Maliyet artmasına rağmen daha önceki projede 25 olan istasyon sayısı 11’e indirildi, daha önce 19 kilometre olan metro hattı uzunluğu ise 6 kilometre kısalarak 13 km’ye düşürüldü.

KAMUDAN GİZLİ, İVEDİLİLİK MADDESİYLE

İhalenin kamudan gizli ve 21 B maddesine göre yapılması da kafalarda soru işareti bıraktı. 21 B maddesi; afetler, ani ve beklenmeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasını zorunlu kılıyor. Oysa ortada böyle bir durum yok. Daha önce düşük tutarlı ihaleler bile canlı yayınlanıp, öncesinde duyurulurken, bu ihalenin kamudan gizli yapılması dikkat çekti. Yeni metro ihalesine daha önceki ihalede ön yeterlilik alan 10 firma da davet edildi. 10 firmadan 3’ü ihaleye teklif verirken, ihale 3 milyar 190 milyon lira teklif veren firmaya verildi.

Tarih: Ekim 2020 İhale: 19 km. metro hattı, 25 istasyon Fiyat: 2.4 milyar lira

Tarih: Nisan 2021 İhale: 13 km. metro hattı, 11 istasyon Fiyat: 3.2 milyar lira

Kaynak: Sabah Gazetesi

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

NEDEN MERSİN’İN GELECEĞİNE İPOTEK KOYAN DEDİK? İŞTE BU UCU APAÇIK CEVAPSIZ SORULAR YÜZÜNDEN! MERSİN METROSU İHALESİNDE YANIT BEKLEYEN SORULAR ULUSAL BASIN GÜNDEMİNDE! için 2 Yorum

  1. Rehber dedi ki:

    Devletimizin karar mekanizmaları devreye girip ihale iptal edilmelidir.Mersin halkı bu borcu ödemek zorunda değil yıllarca sırf bir inat uğruna

  2. Levent Şemis dedi ki:

    Mersinde adam/gün olarak bu kadar dusuk kapasiteye sahipken neden metrobus ile sorun cozulmeyip Tum Mersinlinin geleceginide zan altinda birakacak metro ihalesi icin bu kadar fazla mucadele ediliyor.Hemde buyuk gizlilikle.Neden ve ne icin korku duyuluyor?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle