Hoşgeldiniz  

MERSİN VALİLİĞİ AÇIKLADI… ZİNCİR MARKETLER TAM KAPANMADA BU ÜRÜNLERİ DE SATAMAYACAK

admin | 04 Mayıs 2021 | Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinin ardından Mersin Valiliği de harekete geçti Valilik’ten yapılan açıklamada zincir ve süper marketlerin temel ihtiyaç ürünlerinin dışında satışına izin verilemeyeceği duyuruldu.

 

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

Genelgeye göre, marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

Genelge kapsamında toplanan Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu da kentteki zincir marketlere kararı tebliğ etti. Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

SATILABİLECEK ÜRÜNLER

“7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

ALKOL, KIRTASİYE, OYUNCAK SATIŞI YASAK

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

“DENETİMLER EKSİKSİZ YERİNE GETİRİLECEK”

Bu uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususlara ilişkin gerekli tebliğ ve kontrol faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirilmesi ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi hususu; İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin oy birliğiyle kabul edilmiştir!

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle