Hoşgeldiniz  

MECLİS BUNU TARTIŞIYOR: MERSİN LİMANINA DOĞRU YOLA ÇIKARKEN KOLOMBİYA VE PANAMA’DA YAKALANAN KOKAİNİN TÜRKİYE’DEKİ ORTAKLARI KİM?

admin | 18 Mayıs 2021 | Dünya, Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Panama’da varış noktası Mersin Limanı olan bir konteynerde saklanmış 616 paket kokain ve Kolombiya’dan İzmir’e gönderilmek üzereyken yakalanan 5 ton kokain Meclis gündemine taşındı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Panama ve Kolombiya’da ele geçirilen kokainin Türkiye bağlantılı olduğu iddialarını Meclise taşıyarak ismi geçen kurumlara operasyon yapılıp yapılmadığını sordu.

CHP Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde Panama ve Kolombiya’da yapılan operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucuyla ilgili Türkiye’de hangi adımların atıldığını sordu. Antmen Panama’da yakalanan kokain ile ilgili “Panama polisiyle iletişime geçilmediyse neden halen geçilmemiştir? Bu uyuşturucunun Türkiye’deki sahiplerinden mi korkulmaktadır?” ifadesini kullandı.

Antmen, soru önergesinde 8 Mayıs 2021’de Panama’da, son durağı Mersin Limanı olan konteynerde 616 paket kokain ele geçirildiğini belirterek konteynerin geldiği Ekvador’daki Bolivar Limanı’nı Yılport’un işlettiğini ifade etti.

Kokainin Panamalı yetkililer tarafından konteynerdeki muz kutuları içinde saklanmış halde bulunduğunu belirten Antmen “Panama devletinin deniz ve hava operasyonlarını yürütmekten sorumlu resmi kurumu SENAN, Twitter hesabından 616 paket kokainin fotoğraflarını paylaşmıştır. Paylaşımda, uyuşturucuların muz kutuları içinde saklandığı ve Ekvador’daki Bolivar Limanı’ndan yola çıkan kargonun son durağının Türkiye’nin Mersin Limanı olduğu yazılmıştır” dedi.

Önergesinde İzmir’e teslim edilecek ve Kolombiya’dan yola çıkmak üzereyken yakalanan 5 ton kokaini de soran Alpay Antmen “Yine aynı şekilde; 9 Haziran 2020’de Kolombiya Buenaventura Limanı’nda yaklaşık 5 ton kokain, bir gemide yakalanmıştır. Geminin varış noktası Türkiye’dir. Uyuşturucuların İzmir’de bir kimya şirketine gönderildiği belirtilmiştir. Türkiye’de yılda ortalama 1.5 ton kokain yakalanmaktadır. Ancak sadece İzmir ve Mersin’e gönderilen kokain miktarı; Türkiye’de 4 yılda toplamda yakalanan kokain miktarına eşittir” ifadelerini kullandı.

“KİMLER SEVKİYATIN İÇERİSİNDE YER ALIYOR?”

Antmen’in soru önergesinde şu ifadeler kullanıldı:

Panama’dan Mersin’e gönderilen 616 paket kokain Mersin’de hangi şirkete teslim edilecekti? Bu şirkete operasyon düzenlenmiş midir? Düzenlenmediyse neden beklenmektedir?

Türkiye’de kim ya da kimler bu büyük kokain sevkiyatının içerisinde yer almaktadır? Konuyla ilgili olarak Panama polisiyle irtibata geçilmiş midir? Geçildiyse, Panama polisi hangi bilgileri vermiştir? Panama polisiyle iletişime geçilmediyse neden halen geçilmemiştir? Bu uyuşturucunun Türkiye’deki sahiplerinden mi korkulmaktadır?

9 Haziran 2020’de Kolombiya Buenaventura Limanı’nda yakalanan 5 ton kokainin teslim adresi olan İzmir’deki kimya şirketine aradan bir yıl geçmesine rağmen neden halen operasyon düzenlenmemiştir? Bu kimya şirketinin adı nedir? Kolombiya polisiyle irtibata neden geçilmemektedir? Bu kadar büyük bir kokain sevkiyatının ülke içinden destek olmadan yapılamayacağı göz önüne alındığında; bu uyuşturucuların Türkiye’deki sahipleri ve ortakları kimlerdir? Neden bir yıldır beklenilmektedir? Kim ya da kimlerden korkulmaktadır?

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle