Hoşgeldiniz  

İSKİ DOLANDIRICILIĞIYLA TARİHE GEÇEN HALİL BEZMEN MERSİN’E DÜNÜR OLDU

admin | 12 Eylül 2017 | Ekonomi, Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Mersin’in tanınmış ünlü işadamı Ali Doğan’ın kızı Sevda Doğan, 90’lı yılların olaylı işadamı Halil Bezmen’in oğlu Fuat Bezmen ile evlendi.

Sevda Doğan ve Fuat Bezmen’in düğününe Mersin’in iş ve siyaset dünyasından seçkin isimler katıldı.

 

Ali Doğan’ın dünürü olan Halil Bezmen özellikle 90’lı yıllarda skandallarla gündemde olan isimdi. Yarım Milyar dolarlık serveti tüketen Halil Bezmen, şimdilerde kitap yazarı olarak hayatını devam ettiriyor.

 

HALİL BEZMEN KİMDİR?

 

Halil Bezmen, (d. 1949 İstanbul) Türk iş adamı ve yazar. Özellikle Türk kamuoyunda “Rahşan Affı” olarak bilinen ve 22 Aralık 2000 tarihinde TBMM tarafından çıkartılan yasa ile cezaevinden salıverilmesi, İSKİ dolandırıcılığının ardından tarihi eser kaçakçılığı ve vergi kaçırmak suçlarından yargılandığı esnada yurt dışına kaçması ve son dönemde yazdığı kitaplar ile tanınmaktadır.

Sefarad kökenli bir aileden gelen Bezmen, ilkokulu İstanbul’da okuduktan sonra eğitim hayatına İsviçre’de devam etmiştir. Zürih Teknik Üniversitesi makine mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve Türkiye’ye döndükten sonra, 1929 yılında kurulmuş olan ailesine ait Mensucat Santral isimli şirkette çalışmaya başlamıştır. Yaklaşık olarak on yıl kadar sonra Mensucat Santral şirketine genel müdür olarak atanmıştır. Bu yıllarda Santral Holding şirketi, Türkiye’deki en büyük 10 aile şirketi arasında bulunuyordu. Ancak babası Fuad Bezmen, Halil’i şirketi batırdığından dolayı medyada kötüleyen yorumlarda bulunmuştur. Bu konuda Halil Bezmen’i yalnızca babası Fuad değil, kardeşi Pamir Bezmen’in eşi Nermin Bezmen’de “hayatımıza birden fazla zarar ve yıkım getirdi” diyerek doğrulamıştır. Ayrıca, daha sonra Halil Bezmen’in Hayyam Garipoğlu’na 35 milyon dolar karşılığında sattığı Rabak Elektrolitik Bakır ve Mamulleri A.Ş.’de Santral Holding’e aitti. Bezmen, Türkçe’nin yanı sıra Fransızca, Almanca, İngilizce ve İtalyanca bilmektedir. 2011 yılında bir gazete ile yaptığı röportajda;

 

    « Paranın köleliğini yaptım. Serveti kullanamazsanız servet sizi kullanır. Ben artık tarihi eser kaçakçılığıyla, İSKİ yolsuzluğuyla veya klor davasıyla değil, yalnızca yazar Halil Bezmen olarak anılmak istiyorum. Çünkü yedinci kitabım baskıya hazır. Üç kitabın ise hazırlıklarını tamamladım. 970 TL emekli maaşı ve annemin evinden gelen kira parasıyla geçimimi sağlıyorum. 10 yıllık arabaya biniyorum ve 1983’ten beri Bebek’te aynı evde oturuyorum. »

 

demiştir. Yarım milyar dolarlık servetini kaybettiğini beyan eden Bezmen, artık normal bir hayat yaşadığını açıklamıştır. Halil Bezmen’in babası Fuad Bezmen, vefat ettiği 2011 yılına kadar on yıl süreyle kendisiyle küs kalmış ve kendisi ile anlaşamadığını açıklamıştır.

 

İSKİ DAVASI

 

Bezmen hakkında 1993 yılında Koruma Tarım isimli şirketle, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne yüksek fiyatla klor satışı yapması nedeniyle dava açılmış ve Bezmen duruşmada “Evet, devleti kazıkladım” şeklinde ifade vermiştir. Ayrıca yine dava esnasında verdiği ifadede, İSKİ’de kimseye rüşvet vermediğini beyan etmiştir. Bundan kısa bir süre sonra ise Bezmen ortadan kaybolmuştur. Bezmen’in piyasa fiyatı 2.500 TL olan kloru 13.595 TL’ye sattığı tespit edilmiştir. Dolandırıcılık olayı ise Bezmen’in parayı almasına rağmen, kloru teslim etmemesi nedeniyle ortaya çıkmıştır. İSKİ 1989 ile 1993 yılları arasında yaptığı bu anlaşma nedeniyle toplam 31 milyar Türk Lirası zarara uğramıştır. Bezmen dava esnasında, 1994 yılında ilk olarak Kudüs’e kaçtığını beyan etmiştir.

 

TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI

 

Halil Bezmen hakkında tarihi eser kaçakçılığı iddiaları sürerken, 14 Aralık 1994’te, Haydarpaşa Limanı’nda Selim Edes, Semra Edes ve Asil Nadir’in eski eşi Ayşegül Tecimer’e ait olduğu iddia edilmiş olan tarihi eserler ele geçirilmiş ve soruşturma kapsamında dört kişi göz altına alınmıştır. Ayrıca soruşturma kapsamında İstanbul, Küçüksu Talimhane caddesinde bir eve yapılan baskında da çok sayıda tarihi eser (özellikle Osmanlı saray parçaları) oldukları iddia edilen eser ele geçirilmiştir. Bu olaydan sonra, Bezmen’in ABD’de olduğuna dair haberler medyada yer bulmuştur. Türk yetkililerce, Bezmen hakkında Kırmızı bülten (Interpol Bülteni) ile arama kararı çıkartılarak aranmaya başlanmıştır. Daha sonra ise ABD’de vizesiz olarak kaçak yaşadığı tespit edilen Bezmen, 2003 yılı Mart ayında Türkiye’ye dönmüş ve döndüğünde yakalanarak Metris Cezaevi’ne gönderilmiştir. Bezmen’in ABD’de resmi belgede sahtecilik ve kaçakçılık suçlarından dolayı hapis cezası aldığı ve hapis yattığını beyan edenler bulunmaktadır. Ancak Bezmen, tarihi eser kaçakçılığından yargılandığı davadan beraat etmiştir. Söz konusu eserlerin tarihi eser olmadığı belirlenmiştir.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle