Hoşgeldiniz  

İŞÇİYLE VE DAİRE BAŞKANIYLA UĞRAŞMAYI BIRAKIRSA METROYA 2020’DE BAŞLAYACAK!

admin | 23 Ocak 2020 | Dünya, Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, düzenlediği “Mersin Raylı Sistem Bilgilendirme Toplantısı”nda projenin ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Mersin Raylı Sistem Bilgilendirme Toplantısı”nda projenin ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 27 Aralık 2019 tarihinde raylı sistem projesinin birinci fazı için ihaleye çıkmıştı. O günden bu yana Mersin kamuoyunun merakla beklediği projenin ayrıntılarını Başkan Vahap Seçer ve müşavir firma yetkilileri kamuoyuyla paylaştı.

İlçe belediye başkanları, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri başkanlarının yanı sıra çok sayıda gazetecinin katıldığı tanıtım toplantısında söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Bugün bizim için ve Mersin için önemli bir gün. Yatırımlar açısından baktığınız zaman tarihi bir günü yaşıyoruz. Sadece Mersin’in değil, bölgemizin en önemli, en değerli projesinin bilgilendirme toplantısını yapıyoruz” diye konuştu.

Mersin nüfusunun hızla arttığını, bu artışa Suriyeliler’in de eklendiğini ifade eden Başkan Seçer, “2015’te 1 milyon 710 bin nüfus vardı. 2019’da 1 milyon 814 bin oldu. Ama 2013’ten sonra yüzde 20’lik istem dışı artış var. Yaklaşık 350 bin Suriyeli misafir var. Bizim kent nüfusumuz bir dönem Hazine garantisi alamıyordu. Çünkü kent merkezinin nüfusu istenilen kritere erişmemişti. Ama bugün nüfusumuzun dörtte biri burada yaşayan göçmen, misafir, sığınmacı bir insan popülasyonu. Demek ki bu raylı sistem gereksiz bir yatırım değil. Bu artışlar, yıllardır yapılan bu çalışmaların yersiz olmadığını ortaya çıkarıyor, hatta aşırı nüfus artışı yapılan işi isabetli hale getiriyor, endişeleri ortadan kaldırıyor. Bu nedenle de son derece kendimizden emin bu çalışmaları yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“DOĞU-BATI HATTI KISALTILDI, KUZEY-GÜNEY HATTI EKLENDİ, MALİYET AYNI”

Önceki dönemde yapılan metro projesinin Mezitli-Serbest Bölge arasında 18.7 kilometrelik hat öngördüğünü hatırlatan Başkan Seçer, proje üzerinde yaptıkları dokunuşlarla söz konusu hattı 13.5 kilometreye indirdiklerini kaydetti. Seçer, “Bazı endişeler var. ‘Onaylanan proje ile ihaleye çıkan proje farklı.’ Ama değil. Orada toplam maliyet önemli. Toplam maliyet düşüyor, onda problem yok. Eski projede hat Soli’den başlıyordu, biz eski Mezitli Belediyesi binası önünden başlatıyoruz. Eski proje Serbest Bölge’de bitiyordu onu da kısalttık. Eski otogarda bitecek. Orası da belediye binası olacak ” dedi.

“İHALEYE RAĞBET YÜKSEK”

Ön yeterlilik ihalesinin 27 Şubat’ta yapılacağını hatırlatan Başkan Seçer, Türkiye’de son 18 aydır bu ölçekte ve bu hukuki zeminde bir ihale yapılmadığına dikkat çekti. Seçer, “Bu sebeple son derece önemli. Şu anda bu piyasada sadece Türkiye değil, dünya Mersin’i konuşuyor. Son birkaç aydır kimler gelmedi kimler? Türkiye’nin en saygın kuruluşları, en üst düzey yöneticileri, rüştünü ispatlamış firmaları, yerli yabancı bankalar. İspanyollar’dan, Lüksemburglular’a, Çinliler’den, Almanlar’a, Fransızlar’a kadar birçok finans kurumu ve inşaat firması bölgemizi ziyaret ediyor. Bu konuyla ilgileniyorlar. Biz bugüne kadar Türkiye’de ilk kez bu ölçekte hem finansı hem de inşaat ihalesi bir arada olan bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Önemli bir rağbet var. Sakın ‘Türkiye’de koşullar belli, piyasalarda bir daralma var. Başkan hayal aleminde’ demeyin. Hayır değil. Dünyada para çok, çok ciddi paralar var. Gidecek emin limanlar arıyorlar. Bu projeye çok rağbet var. Çok iddialı konuşuyorum. Çok uygun şartlarda son teknoloji, çok değerli, çok saygın firmalara biz bu işi vereceğiz. Tartışmasız 2020 yılı içerisinde ilk kazmayı vuracağız. Tartışmasız bunu çok net görüyorum ve projeye çok canı gönülden inanıyorum. Projenin arkasındayım ve sımsıkı sarılıyorum ve iddiayla da söylüyorum. Bunu zamanında yapacağız. Mersin’e çok şey katacak. Sadece bir yolcunun konforlu yolculuğundan öte biz Mersin’e çok değer katacağız. Bizim uğraşımız bu” dedi.

“TAHMİNİM 15 İDDİALI FİRMA BU İHALEDE KIYASIYA MÜCADELE EDECEK”

Başkan Seçer, projenin 2019 yılı yatırım programına alınmasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Merkezi hükümetten projeye Hazine garantisi verilmesi için girişimlerde bulunacaklarını ifade eden Başkan Seçer, “Bu şunu getirir; daha süratle ve daha hesaplı finansa erişimi ortaya çıkarır. Diğer yandan da dünyanın sonu değil. Bizim çıktığımız ihaleye Hazine garantisi koşulu koymadık. Hazine garantisi vereceğiz demedik, mevcut koşullar altında şu anda 40’tan fazla firma EKAP’tan bu dosyayı indirdi. Tahminim, 15 iddialı firma bu ihalede kıyasıya mücadele edecek. Bu proje tüm Mersin’i, hepimizi, tüm aktörleri ilgilendiriyor. Çok değerli yöneticilerden, başkanlarımızdan, oda başkanlarımızdan, STK temsilcilerimizden, siyasi parti temsilcilerimizden bürokrasiye kadar, Mersinliler’e ve değerli basın mensuplarına kadar herkesin sahiplenmesi gereken proje. Bu proje açık seçik. ‘Biz yaptık oldu’ mantığıyla götürmüyoruz. Yanlışlar, eksikler varsa düzeltmek bizim elimizde. Biz mükemmeli bulma, doğruyu yapma peşindeyiz, birilerini memnun etme peşinde değiliz. Biz Mersin’i, Mersin halkını memnun edelim, Mersin’e bir değer katalım istiyoruz” diye konuştu.

“ENDİŞELERİN YERSİZ OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ”

Projenin tanıtım toplantısında Mersin Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Şube Müdürü Salih Yılmaz ile projeyi hazırlayan müşavirlik firması temsilcileri Danyal Kubin ve Ebru Kanlı projenin teknik detayları hakkında bilgi verdi. Toplantıda, sivil toplum örgütleri temsilcileri, gazeteciler ve kanaat önderleri, proje ile ilgili soru sorma, sorularına yanıt alma fırsatı da yakaladı.

Soruların teknik kişilerce yanıtlanmasının ardından yeniden kürsüye gelen Başkan Seçer, “Endişeler var. Katılıyorum. Onun için detaya girme ihtiyacı duyduk. Yönetime geldiğimizden bu yana metro ile ilgili belki otuzuncu toplantımızı yaptık. Hiçbir işi üstünkörü yapmıyoruz. Korkmayalım. Bunu gerçekleştirebiliriz. Endişeler haklı olabilir ama yersiz olduğunu göreceksiniz. İnşallah nice toplantılarda kentin aktörleri olarak bir araya geliriz” dedi.

MERSİN RAYLI SİSTEM KAÇ YOLCU TAŞIYACAK?

*Mersin raylı sisteminin birinci faz hattı Mezitli-Marina-Tulumba-Gar istikametini izleyecek.

*2030 yılında günlük toplu taşıma yolcu sayısı 1 milyon 200 bin kişi civarında olacak. Hedef bunun yüzde 70’ini raylı sistem ile taşımak.

*Mezitli-Gar (Batı) günlük yolcu sayısı 206 bin 341 olarak öngörülüyor. Zirve saat yolcu sayısı 29 bin 69 olarak tahmin ediliyor.

*Bunun 62 bin 263’ü Üniversite-Gar güzergahındaki yolcular olacak, 161 bin 557’si Üniversite-Hal güzergahındaki yolcular olacak.

*Gar-Huzurkent güzergahında günlük yolcu sayısı 67 bin 63 kişi, Gar-OSB arasında günlük yolcu sayısı 92 bin 32 kişi olacak.

*Gar-otogar-Şehir Hastanesi arasında günlük yolcu sayısı 81 bin 121 kişi, Gar-Şehir Hastanesi -otogar arasında 80 bin 284 kişi olacak.

*Mezitli-Gar hattında 7930 metre aç kapa, 4880 metre tek tüp tüneli olacak.

*6 istasyonda 1800 araçlık otopark, bütün istasyonlarda bisiklet ve motosiklet park alanları olacak.

MERSİN RAYLI SİSTEMİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELER?

Mezitli-Gar arası hat uzunluğu: 13.40 km

İstasyon sayısı: 11

Çapraz makas: 5

Acil çıkış hattı: 11

Tünel tipi: Tek tüp (9.20 metre iç çap) ve aç kapa kesit

Maksimum işletme hızı: 80 km/sa İşletme hızı: 42 km/sa

Tek yön seyahat süresi: 23 dakika

Eski otogar-Şehir Hastanesi- Otogar arası hafif raylı sistem hat uzunluğu: 8 bin 891 metre

İstasyon sayısı: 6

Fuar Merkezi-Mersin Üniversitesi arası tramvay hat uzunluğu: 7 bin 247 metre

İstasyon sayısı: 10

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle