Hoşgeldiniz  

FLAŞ ÇALIŞMA… BELEDİYE MECLİSLERİNE “TBMM” MODELİ

admin | 27 Mayıs 2020 | Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, yapılacak yeni düzenlemeyle belediye meclislerinde meclis başkanının TBMM’deki gibi seçilerek göreve geleceğini yazdı. Mevcut durumda belediye meclislerine yurttaşların oyuyla göreve gelen belediye başkanları başkanlık ediyor.

AK Parti-MHP ittifakının, seçim ve yerel yönetimlere ilişkin mevzuatlarda yapacağı değişiklikle, belediye meclislerindeki yapıyı da değiştireceği iddia edildi.

‘Belediye meclislerinde başkanlık sisteminin tüm kurallarının uygulanmasına karar verildiğini’ aktaran Sarıkaya, belediye meclislerinin başkanlarının, mecliste yapılan seçimle göreve gelmesinin planlandığını yazdı. Sarıkaya, ‘bu düzenlemenin 2021 yılının ilkbaharında tamamlanmasının olası’ olduğunu belirtti.

SARIKAYA’NIN “SİYASETTE “ÇİFTE BEŞ” DÖNEMİ” BAŞLIKLI YAZISININ İLGİLİ BÖLÜMÜ ŞU ŞEKİLDE:

“Nasıl ki Cumhurbaşkanı ile TBMM birbirinden farklı işlev görüyor, Cumhurbaşkanı da Meclis oturumunu yönetmiyorsa, benzer durumun belediye meclislerinde de uygulanmasına yönelik çalışma başlamış.

Buna göre seçilen belediye başkanları, belediye meclislerinin doğal başkanı olamayacak; belediye meclisleri TBMM gibi başkanını kendisi seçecek.

Oturumu da seçilen başkan veya yerine gösterdiği başkanvekilleri yönetecek.

Bu düzenlemelerin ne zaman çıkabileceğini sordum.

Covid-19 nedeniyle uzun ara veren ve gelecek hafta Salı günü çalışmalarına kaldığı yerden başlayacak olan TBMM’de bütün bu değişikliklerin bu yasama yılında tamamlanmasının zor olduğuna dikkat çekildi.

Görünen o ki TBMM Ekim’de açıldıktan sonraki çalışma takvimi ve bütçe de dikkate alındığında, gelecek yılın ilkbaharına kadar tamamlanması olası…”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle