Hoşgeldiniz  

EGEMENLİK KATLI KAVŞAĞI AÇILDI!

admin | 23 Nisan 2018 | Dünya, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaşım Ana Planı doğrultusunda hayata geçirilen ve Mersin’in üçüncü büyük bat-çık projesi olan Egemenlik Katlı Kavşağı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaşım Ana Planı doğrultusunda hayata geçirilen ve Mersin’in üçüncü büyük bat-çık projesi olan Egemenlik Katlı Kavşağı’nın açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Başkan Kocamaz, “Mersin elbirliğiyle her geçen gün daha da geliştirdiğimiz, yıldızı parlayan, göz kamaştıran bir dünya kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor” dedi.

 

Üniversite Caddesi’nde gerçekleştirilen açılış törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, MHP Yenişehir İlçe Başkanı Umut Topal, MHP Tarsus İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, kamu kurum ve kuruluşları ile dernek temsilcileri, akademisyenler, muhtarlar ve çok sayıda Mersinli katıldı.

 

“KATLI KAVŞAKLARIMIZ 15 TEMMUZ İHANETİNE KARŞI YİĞİT VE KARARLI DURUŞUN SİMGELERİ OLDU”

 

Egemenlik Kavşağı açılış töreninde konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,  4 yıl önce göreve geldiklerinde Mersin’in temel sorunlarının başında gelen ulaşım için planlı kalkınma hareketini başlattıklarını ve bu doğrultuda Mersin’in anayasası olarak kabul edilen 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planının yanı sıra Yağmur Suyu ve Ulaşım Master Planlarını hızla tamamladıklarını belirtti. Gereksiz göbekleri iptal ederek, trafik ışıklarını akıllı hale getirdiklerini ve tıkanan noktalara katlı kavşak projeleri inşa ederek ulaşımda önemli adımlar attıklarını belirten Başkan Kocamaz, “Demokrasi ve Egemenlik Katlı Kavşak projelerimizin isimleri tesadüfen seçilmiş değildir. Her iki kavşağımızın isimlerini 15 Temmuz ihanetinin hemen ardından belirledik. İstedik ki, Mersin trafiğini rahatlatan bu eserlerimiz, Büyükşehir Belediyemizin 15 Temmuz ihanetine karşı yiğit ve kararlı duruşunun simgeleri olsunlar. Büyük Atamızın da işaret ettiği gibi, egemenlik kayıtsız şartsın milletindir. Hiçbir kişi, kurum, cemaat ya da oluşum, memnun olmadığı bir siyasi tabloyu demokrasi dışı yöntemlerle değiştirme hakkına sahip değildir. En kötü demokrasi, en iyi dikta rejiminden daha iyidir. Bu nedenle Limonluk Kavşağı’nın adını Demokrasi Kavşağı olarak değiştirmiştik. Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılış günü olan 23 Nisan’da da Egemenlik Kavşağı’nı hizmete açıyoruz. Ne mutlu bize” dedi.

 

“EGEMENLİK KAVŞAĞIMIZ ÇEVREYE DUYARLI VE ÜRETKEN BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIMIZIN GÜZEL BİR ESERİDİR”

 

Demokrasi ve Egemenlik Katlı Kavşakları’nın kutlu birer sembol olarak çocuklar için güzel birer örnek oluşturacağını ve bu kavşaklardan geçen herkesin insan onuruna en çok yakışan rejim olan demokrasinin güzelliklerini hatırlatacağını ifade eden Başkan Kocamaz, “Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalar gibi Egemenlik Kavşağı da, etkin kaynak kullanımına dayanan insan odaklı, çevreye duyarlı, üretken belediyecilik anlayışımızın güzel bir eserdir. Üniversite Caddesi’nde inşa ettiğimiz proje, sürekli tıkanan bir bölgeye hayat verecektir. Ulaşım Master Planına göre inşa ettiğimiz, dalış ve çıkış uzunluğu 570 metre olan bu değerli eser, milli ekonomi, zaman ve çevresel etkileri bakımından pek çok faydalar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

MERSİNLİLER KAZANIYOR…

 

Konuşmasında Egemenlik Katlı Kavşağı’nın Mersinli vatandaşlara sağlayacağı kolaylıklardan ve kazançtan da bahseden Başkan Kocamaz, “Trafik simülasyon programları ile yapılan hesaplamalara göre; proje öncesinde buradaki hemzemin kavşakta gecikme yaşayan ortalama kişi sayısı saatte 267 idi. Bu rakamı 62’ye indirdik. Beklemeden kaynaklanan saatlik yakıt tüketimini 1.082 litreden 412 litreye, bekleme yapan araç sayısını 15.212’den 3.147’ye düşürdük. Proje sayesinde gecikme yaşayan kişi-yolcu sayısında % 77, yakıt tüketiminde % 63, egzoz dumanında % 90, ışıkta bekleyen araç sayısında % 80 iyileşme sağladık. Tüm bu iyileştirmelerin elbette önemli maddi kazanımları vardır. Her yıl için zamandan 9 Milyon 700 Bin, yakıt tüketiminden 7 Milyon 650 Bin, emisyondan 4 Milyon 272 Bin olmak üzere yaklaşık 22 Milyon TL’lik kazancımız olacaktır. Bu para Mersinlinin cebinde kalacaktır. Yüzlerdeki sinirli, kızgın ifadelerin yerini sıcak bir tebessüm alacaktır. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak amacımız tam da budur. Mersinlilerin yüzünü güldürmek, refah seviyelerini yükseltmek, geleceğe daha bir umutla bakmalarını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

 

BAŞKAN KOCAMAZ, KENTE 30 MART 2019 TARİHİNE KADAR 2 KATLI KAVŞAK YAPILACAĞININ MÜJDESİ VERDİ

 

Egemenlik Kavşağı açılışında yeni projelerin de müjdesini veren Başkan Kocamaz, “Allah nasip ederse 30 Mart 2019 tarihine kadar 2 katlı kavşak projesini daha hayata geçireceğimiz müjdesini vermek istiyorum. Mersin artık kıyıda köşede kalmış, kaderine terk edilmiş bir kent değil. Elbirliğiyle her geçen gün daha da geliştirdiğimiz, yıldızı parlayan, göz kamaştıran bir dünya kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu gelişim, değişim ve dönüşümde bütün Mersinlilerin payı, emeği, alın teri ve duası vardır. Sizler bizlere destek oldukça hizmetlerin en iyisi için çalışmaya devam edeceğiz. Özlenen Mersin’i hep birlikte kuracağız. Bu vesileyle milletimiz için anlamı çok büyük olan 23 Nisan günü hizmete açtığımız Egemenlik Kavşağımızın Mersin’e ve Mersinlilere hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Sizlere zaman ve maddi kayıplardan uzak kazasız, belasız, huzurlu yolculuklar dilerken, inşaat çalışmaları anında verdiğimiz rahatsızlık içinde özür diliyoruz” diye belirtti.

 

Başkan Kocamaz’ın konuşmasının ardından dualar eşliğinde protokol üyeleri ile birlikte Egemenlik Katlı Kavşağı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle