Hoşgeldiniz  

ÇUKUROVA HAVAALANI İHALESİ TAMAM… İHALEYİ KAZANAN FİRMADAKİ “AK PARTİ” DETAYI DİKKAT ÇEKTİ

admin | 23 Kasım 2020 | Ekonomi, Genel, Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın üstyapı ihalesinde en yüksek teklifi 147 tur sonunda 297 milyon 100 bin Avro artı KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişimi verdi.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurasında yapımı yılan hikayesine dönen Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaat ihalesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Çukurova Havalimanını inşallah hızlıca önce bitireceğiz, artık daha fazla uzamayacak. 20 Kasım’da ihalesini yapıyoruz” demişti.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; “Çukurova Havaalanı için daha önce yapılan ihalede Limak-Kalyon-Cengiz Ortak Girişim Grubu elenmişti. İhaleden 12 gün sonra dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın görevden alınması dikkat çekmişti. Yeni Bakan Adil Karaismailoğlu’nun göreve gelmesinden 18 gün sonra da ihale iptal edildi. Önce yeni ihalenin 26 Ekim’de yapılacağı ilan edildi. Ancak sonra 20 Kasım’a ertelendi. İhale 20 Kasım’da Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nde yapıldı. İhale öncesinde sabah saatlerinde TAV, kendilerinin de teklif vereceklerini duyurdu. Komisyon Başkanı DHMİ Satın Alma ve İkmal Dairesi Başkanı Ömer Gönül ihale öncesinde yaptığı açıklamada, 7 firmanın dosya satın aldığını ve bunların yer görme belgelerinin onaylandığını söyledi. Gönül, şunları kaydetti:

“Taya Liman İşletmesi AŞ tarafından teşekkür mektubu sunuldu.

Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak grişimi,

EMT İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ/Ziver İnşaat Taah. Mad. Tur. Paz. San. Tic. AŞ ortak girişimi,

RC Rönesans İnşaat Taahhüt AŞ,

IC İçtaş İnşaat ve Ticaret AŞ,

YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ,

TAV Havalimanları Holding AŞ teklif verdi.”

İhaleye daha önce elenen Limak-Kalyon-Cengiz Ortak Girişim Grubu’nun teklif vermemesi dikkat çekti. İhalede birden fazla istekli olması nedeniyle açık artırma yapıldı. Turlar gün boyu sürdü. Akşam saatlerinde 147 tur süren pazarlık sonucunda en uygun teklifi 297 milyon 100 bin Avro artı KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişiminin yaptığı duyuruldu. İki firmanın havaalanı ve inşaat alanında etkin olan TAV, YDA, Rönesans, İçtaş gibi büyük firmaları geride bırakması dikkat çekti.

İHALEYİ KAZANAN FİRMANIN SAHİBİ AK PARTİ ADAYIYDI

İhaleyi kazanan iki firma da Çerkezköy kökenli. Favori İşletmecilik AŞ 2005 yılında kuruldu. Faaliyet alanı “havaalanı işletmeciliği” olarak yer alıyor. Favori İşletmecilik, açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Somali Mogadişu Havaalanı’nın 20 yıl süreyle işletmesini almıştı. Diğer firma YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ de Çerkezköy kökenli. Firmanın faaliyet alanı “çorap imalatı” olarak gözüküyor. İki şirket de aslında Kozuva Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteriyor. Çerkezköy adresli Kozuva Şirketler Grubu’nun sitesi incelendiğinde bağlı şirketler içerisinde YAKO Tekstil ile Favori İşletmecilik yer alıyor. Başakşehir Koleji de bu şirketler grubuna ait.

Kozuva Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, son seçimlerde AK Parti’den Çerkezköy Belediye Başkan adayı olmuştu. Kozuva halen Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak görev yapıyor. İhale sonucu Bakan Adil Karaismailoğlu’nun onayının ardından resmiyet kazanacak.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle