Hoşgeldiniz  

CHP’Lİ SEÇER’İN BESLEDİĞİ AYSEVER’E GÖZALTI ŞOKU: “GEREKÇE: DİNİ DEĞERLERİ AŞAĞILAMAK!”

admin | 17 Mart 2021 | Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Cumhuriyet gazetesi yazarı Enver Aysever, Twitter’da paylaştığı bir karikatür nedeniyle açılmış olan bir soruşturmayla ilgili olarak bu sabah karakolda ifade verdikten sonra hakkında Çerkezköy Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilmiş bir yakalama kararı olduğu söylenerek gözaltına alındı.

CHP’ye yakınlığı ile bilinen gazeteci-yazar Enver Aysever’in geçtiğimiz yol sosyal medya hesabından paylaştığı karikatür tartışma konusu olmuştu.

Aysever’in o dönem koronavirüs salgınının başalaması sonrası umreden dönenleri hedef alıp aşağılama amacıyla paylaştığı karikatür sonrası hakkında  “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçundan soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma neticesinde bu sabah karakola ifade vermeye giden Aysever hakkında yeni bir gelişme yaşandı.

GÖZALTINA ALINDI

Enver Aysever, ifadesi sonrası gözaltına alındı.

Gözaltı sonrası Aysever, daha sonra  Anadolu Adliyesi’ne götürüldü.

Burada da ifade vermesinden sonra serbest bırakılan Aysever yaptığı açıklamada “Önce itibar suikastı yapıp daha sonra bir yerden düğmeye basılıyor. Bağlantılı olduğunu düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Aysever’in avukatı Özge Demir ise suçlamanın detayları hakkında bilgi sahibi olmadıklarını, Çerkezköy Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Mart 2020 tarihinde Aysever’in Twitter da yaptığı bir paylaşımla ilgili olarak “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasında bulunduğunu, bununla ilgili olarak ifadesini almak üzere bir yakalama kararı olduğunu öğrendiklerini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet gazeteci yazarı Enver Aysever hakkında sosyal medya hesabında 20 Mart 2020 tarihinde karikatürist Mehmet Birol Çün’ün çizdiği karikatürü paylaştığı gerekçesiyle “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda Enver Aysever hakkında iddianame hazırlanmıştı.

İddianamede, Aysever’in sosyal medya hesabından paylaşmış olduğu karikatürün içeriği ile dini değerleri aşağılama kastı ile hareket ettiği öne sürülerek, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” iddiasıyla 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edilmişti.

AYSEVER’İN PAYLAŞTIĞI VE DİNİ DEĞERLERİ AŞAĞILADIĞI ÖNE SÜRÜLEN O KARİKATÜR:

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle