Hoşgeldiniz  

BELEDİYE’NİN KARARI ŞOK YARATTI… MUZ SERASINI İMAR KANUNUNA GÖRE MÜHÜRLEDİ!

admin | 05 Kasım 2019 | Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, aldığı son kararla kent genelinde şok yarattı. Başkan Kılınç, Muz-Bir Başkanı Hasan Çatkaya’nın sahip olduğu yaklaşık 200 dönümlük muz serasını İmar Kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle mühürledi.

Anamur Belediyesi’nde gerçekleşen son uygulama, Anamur genelinde şok yarattı. 1 Ekim’de Belediye yetkilileri Muz-Bir Başkanı Hasan Çatkaya’ya ait olan seraları İmar Kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle mühürledi.

Yaklaşık 200 dönüm muz serasını mühürleyen yetkililerin kararı Belediye Encümenlerince de onaylandı.

Seraların “izinsiz” yani ruhsatsız yapıldığı gerekçesiyle mühürlendiği kaydedilen gerekçeli kararda, mühürleme işleminin İmar Kanununun 32. Maddesine göre dayandırılması dikkat çekti.

Başkan Hidayet Kılınç ve belediye encümenleri tarafından imzalanan kararda Çatkaya’ya 3 Milyon 813 bin TL idari para cezası kesilmesi de uygun görüldü.

Kararın Çatkaya’ya tebliğ edildiği bildirildi.

MADDE 32 NE DİYOR?

RUHSATSIZ VEYA RUHSAT VE EKLERİNE AYKIRI OLARAK BAŞLANAN YAPILAR :

Bu Kanun hükümlerine göre ruhsat alınmadan yapılabilecek yapılar hariç; ruhsat alınmadan yapıya başlandığı veya ruhsat ve eklerine aykırı yapı yapıldığı ilgili idarece tespiti, fenni mesulca (…(1)…) tespiti ve ihbarı veya herhangi bir şekilde bu duruma muttali olunması üzerine, belediye veya valiliklerce o andaki inşaat durumu tespit edilir. Yapı mühürlenerek inşaat derhal durdurulur.

Durdurma, yapı tatil zaptının yapı yerine aşılmasıyla yapı sahibine tebliğ edilmiş sayılır. Bu tebligatın bir nüshası da muhtara bırakılır. Bu tarihten itibaren en çok bir ay içinde yapı sahibi, yapısını ruhsata uygun hale getirerek veya ruhsat alarak, belediyeden veya valilikten mührün kaldırılmasını ister.

Ruhsata aykırılık olan yapıda, bu aykırılığın giderilmiş olduğu veya ruhsat alındığı ve yapının bu ruhsata uygunluğu, inceleme sonunda anlaşılırsa, mühür, belediye veya valilikçe kaldırılır ve inşaatın devamına izin verilir.

Aksi takdirde, ruhsat iptal edilir, ruhsata aykırı veya ruhsatsız yapılan bina, belediye encümeni veya il idare kurulu kararını müteakip, belediye veya valilikçe yıktırılır ve masrafı yapı sahibinden tahsil edilir.

İŞTE O ŞOK KARAR:

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle