Hoşgeldiniz  

AKDENİZ’DE “DEVRİM” BAŞLIYOR! ÇAY MAHALLESİ’NDEKİ DEV PROJE HIZLA İLERLİYOR!

admin | 11 Haziran 2020 | Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın, Çay Mahallesi Ataş Yerleşkesi içinde başlattığı kentsel dönüşüm ve yenileme projesi kapsamındaki inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak; “Mersin ve Akdeniz’de, sadece 2 yıllık bir süreç içerisinde hiç kimsenin inanamayacağı bir değişim ve dönüşüme imza atacağız” dedi.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, beraberinde Başkan Yardımcıları ve Meclis üyeleri ile birlikte; Çay Mahallesi’nde bulunan Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) ait rezerv alanda başlayan inşa çalışmalarını yerinde inceledi. Yeni ve modern konutların yükseleceği inşaat sahasını gezen ve yüklenici firma yetkililerinden proje üzerinden bilgi alan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, yıllardır gündeme gelen ancak bir türlü başlatılamayan kentsel dönüşüm projesini Akdeniz’de ilk kez hayata geçirdiklerinin altını çizdi.

“SÖZLEŞMEDE 600 GÜN OLMASINA RAĞMEN, 400 GÜN İÇERİSİNDE PROJE BİTİRİLECEK”

Akdeniz’in 20-25 yıllık geri kalmışlığını ortadan kaldıracaklarının altını çizen Başkan Gültak; “Çay Mahallemizde; TOKİ’nin 142 dönümlük rezerv alanında kentsel dönüşüm ve yenileme projesi başladı. Projenin ihale süreci geçen Şubat ayında tamamlanırken, yüklenici firma da inşa çalışmalarına hızla başladı. Seçildiğimiz günden itibaren söylediğimiz üzere, geçmişte ihmal edilen bu mahallelerimizi çok önemsiyoruz. Sözleşmede işin süresi 600 gün olmasına rağmen yüklenici firma projeyi 400 gün içinde bitireceğini söylüyor” dedi.

“KONUTLAR VE DÜKKÂNLARDA ÖNCELİK ÇAY MAHALLESİ SAKİNLERİNİN”

Projenin ilk etabının başladığını kaydeden Başkan Gültak, “Burada başlayan ilk etapta 416 daire yapılacak. İkinci etapta da toplamda 684 konutu ve ticaret merkezlerini Çay Mahallesi içinde yapmış olacağız. Bir diğer önemli konu ise, burada yükselecek olan konutlar ve dükkânlar, yıllardır burada oturan Çay Mahallesi sakinlerine verilecek. Bu nedenle bu projemize yerinde kentsel dönüşüm demek daha doğru olur” ifadelerini kullandı.

“PARKLARI, ÇOCUK OYUN ALANLARI VE YEŞİLİYLE İLE YEPYENİ BİR MAHALLE DOĞUYOR”

Kentsel yenileme ve dönüşüm projesinde, 13 dönümlük alanda park ve bahçeler, yeşil alanlar yer alacak. Binalar arasında kendi peyzajları yer alacak. Parklar, çocuk oyun alanları ve spor sahaları, fitness aletleri olacak. Bölgede, altyapısı eksiksiz 3 cadde ve ara sokaklar bulunacak. Binaların esintiyi alabilmesi için de güney-kuzey cepheli olacak. Ayrıca burada içinde 24 adet dükkânın yer alacağı bir ticaret merkezi de inşa edilecek. Bir camimiz, bir de 6 bloğun altında da 4’er dükkân yapılacak” diye konuştu.

“MAHALLELİNİN ÖRF VE ADETLERİ KORUNACAK, TANDIRLAR İÇİN YER HAZIRLANACAK”

Başkan Gültak; Ataş Yerleşkesi içinde yükselecek 20 blok içinde yer alacak dairelerin yapısı hakkında da bilgi verdi; “Bu 20 bloğun 8’indeki daireler 2+1 oturuma sahip brüt 90 ile 105 metrekare arası olacak. Kalan 12 bloktan 6’sı da dükkân+bodrum+zemin+3 kat olacak. Geri kalan bloklar ise bodrum+zemin+5 kattan oluşacak. Bunlar da 3+1 oturuma sahip olup oturumları brüt 143 metrekare olacak. Ayrıca her bloğun kendine ait otoparkı olacak” dedi. Projede; bölgede yaşayan insanların örf, adet ve günlük yaşamlarını sürdürebilecekleri donatılar da olacağına dikkat çeken Başkan Gültak, “Bu farklılıklardan bir tanesi de burada yaşayan insanlarımızın vazgeçilmezi olan lezzetli tandır ekmekleridir. Kadınların, tandır ekmeklerini yapabilmeleri için burada ayrıca yer ayıracağız” diye konuştu.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle