Hoşgeldiniz  

AK PARTİ’NİN YERELDE İTTİFAK İSTEMEMESİNİN GEREKÇESİ: “OY ORANIMIZ DÜŞER!”

admin | 20 Eylül 2018 | Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı koltuğuna bir kez daha oturan Recep Tayyip Erdoğan’ı bu kez yerel seçim sınavı bekliyor.

Seçimlere ilişkin kulislerde konuşulan en kritik detaysa AK Parti’nin büyükşehirleri kaybetmesi halinde yaşayacağı yönetim sorunu. Hali hazırda irili ufaklı CHP belediyeleriyle sorun yaşayan, Güneydoğu bölgesinde HDP’li belediyelere kayyum atayan iktidarın; İstanbul, Ankara gibi köşetaşı şehirleri kaybetme ihtimali artıyor.

 

MHP genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de dile getirdiği “AK Parti, şimdilik yerelde ittifaka sıcak bakmıyor” söyleminin altında da ittifak durumunda oy oranının düşme ihtimalinin artması şeklinde yorumlanıyor.

 

Konuyu bugünkü köşesine taşıyan Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, AK Parti’nin yerel seçimlerde yüzde 30’lar görebileceğini iddia etti ve ekledi:

 

‘Bugünden bir tahmin yapmak zor ancak geçmişe bakarak projeksiyon yapılırsa, milletvekili seçiminde %42,56 alan AK Parti açısından yerel seçim %30’lara dönüş anlamına gelebilir. Cumhurbaşkanlığı seçim sonucunu baz alarak yapılacak projeksiyon ise MHP’nin de katkısı olduğu için gerçekçi olmaz…’

 

Sarıkaya ayrıca, yerel seçimlerde olası AK Parti-MHP ittifakının doğuracağı tehlikeye şu sözlerle işaret ediyor:

 

Adana, Mersin, Manisa gibi üç büyük kentte ve bazı megapollerin ilçelerinde AK Parti’nin seçime girmemesi, zaten yerelde düşen oylarının daha da düşmesi anlamına gelir. Şuna tanığım ki bu hesaplar AK Parti’de bir süredir en ince detayına kadar yapılıyor.

 

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle