Hoşgeldiniz  

ADANA VE MERSİN’DE CHP MAĞDURU İŞÇİLER DÖNMEYE BAŞLADI… GÖZLER MERSİN’DE

admin | 23 Aralık 2019 | Dünya, Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

31 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve gelen CHP’li Adana, İstanbul ve Mersin Büyükşehir Belediyelerinde yaşanan işçi kıyımlarının Yargı’ya taşınmasının ardından kararlar da peş peşe çıkmaya başladı. Mahkeme’ye başvuran işçilerin davaları kazanması, gözleri bir kez daha Mersin’e çevirdi.

Yenişafak’tan Fatih Özer’in aktardıklarına göre aralarında 18 yıllık çalışanların da bulunduğu Medya A.Ş.’de ilk işten çıkarmalar yapıldı. İşçilerin mahkemelerinde ilk müjdeli haber 27 Kasım’da geldi.

Bu bağlamda Seyit Vural ve Samet Baştekin’in işe iade davasını kazanmasının ardından 23 gün içerisinde İsmihan Şimşek, Enes Kocaman, Emrullah Meriç ve Sümeyra Akbıyık da İstanbul İş Mahkemelerine açmış oldukları işe iade davalarında haklı bulundu ve “Davalı işverence yapılan feshin geçersizliği” kararı verildi.

İŞE ALMAMAK İÇİN HER YOLA BAŞVURULUYOR

Konu ile ilgili olarak mağdur işçilerin 3 ayda açtığı dava sayısı 300’ü geçerken haksız gerekçeler gösterilerek işten çıkartılan personelin hukuk mücadelesini kazanmasına rağmen işe alımlarının yapılmaması için her yola başvurulduğu iddia edildi.

ADANA’DA KARALAR’IN KIYIMNA YARGI “DUR” DEDİ

Adana Büyükşehir Belediyesi’nde de yüzlerce işçiyi işten çıkartan CHP’li Zeydan Karalar ve yönetimi aylardır büyük tepkiler alıyordu. Bu tepkilere aldırmadan Şehit yakınları dahil olmak üzere işten çıkarmalara devam eden Karalar’a Yargı dur çekti.

ADANA’DA MAHKEME KARARLARI ARDI ARKASINA GELİYOR!

İşten çıkartılan Belediye çalışanları haklarını mahkemelerde ararken birçok işçinin davasının sonuçlandığı bildirildi.  Açıklanan Mahkeme kararlarında ise bütünüyle işe alınması sonucunun çıkması, mağdur edilen yüzlerce işçiye de umut oldu.  İşçilerin işe iadelerinin yanı sıra çalıştırılmadıkları dönemlerde hak ettikleri maaş ve tazminat gibi birçok hakları da Büyükşehir tarafından verilmek zorunda kalınacak!

MERSİN’DE MAHKEMELER SÜRÜYOR

31 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve gelen bir başka CHP’li Vahap Seçer de tıpkı İmamoğlu ve Karalar gibi çok sayıda işçiyi performans düşüklüğü bahanesiyle işten çıkarmıştı. Haksız yere işinden edilen işçilerin Mahkeme süreci deva ediyor. Adana ve İstanbul’da çıkan kararların emsal gösterilmeye başlandığı davaların da kısa sürede sonuçlanacağı tahmin ediliyor.

İŞE DÖNÜŞLER BAŞLARSA MERSİN’DE KADROLAR ŞİŞECEK

Mersin’de de diğer 2 şehirdeki kararların çıkma ihtimalinin ardından işten çıkarılan işçilerin yerine hızla alınan işçilerle birlikte Mersin Büyükşehir’in kadrolarında şişme olacağı tahmin edilirken, emsal kararlarda olduğu gibi işten çıkarılan mağdur işçilere çalıştırılmadıkları aylarda hak etikleri maaş ve tazminatların da ödenme koşulunun CHP’li Seçer’in Mersin’i büyük zarar uğratacağı öngörülüyor.  

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

ADANA VE MERSİN’DE CHP MAĞDURU İŞÇİLER DÖNMEYE BAŞLADI… GÖZLER MERSİN’DE için 1 yorum

  1. MUHAMMET GÜNEŞ dedi ki:

    ADANA VE MERSİNİ BİLMEM AMA İSTANBULDA HİÇ Bİ İŞ-HİZMET YAPMADAN YILLARCA MAAŞ ALAN AKPLİLERİN BİRDE BELEDİYEDEN BURSLU OLARAK YURT DIŞINDA EĞİTİM GÖRMESİ KANIMA DOKUNUYOR. HEPSİNİN BOĞAZINDA KALIR İNŞALLAH. İLK AKP KURULDUĞUNDA 1 SEFER REFORMLAR İÇİN OY VERDİM Bİ DAHA TÖVBE. O DÖNEMDE VERDİĞİM OYDA ZEHİR ZIKKIM OLSUN.

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle